EU-Ruoka-apu

Mitä siellä Diakonissa kysellään asiakkaalta kun menen hakemaan sen ruokalipun? Saanko yhden lipun kerralla ja miten monta lippua saa perheellinen henkilö vuodessa? Saako sieltä mahdollisesti jopa rahaa tai maksusitoumuksia kauppaan? Nyt mun raha-asiat ovat todella huonosti ja ajattelin käydä keskustelemassa siellä asiasta..
71215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onhan diakoniatoimistolla myös ns. päivystysaikoja joka päivä, mutta jos sinulla on tarve saada asioihisi muutakin apua kun ruokapussi niin varaa aika. Ystävällinen palvelu, kysely koskee ihmisen normaalia elämää, ei arvioi arvoasi. Saat tietoa myös muista mahdollisuuksista saada taloustilanne päiväjärjestykseen. Olisi paljon neuvoja mutta vasta illalla myöhään ehdin niitä tänne kirjoitella. Jos tarvit niitä niin ilmoittele.
Toivon sinun saavan pikaisesti avun.

Äänestä

Toivottavasti saat apua sieltä. Ei täälä kenenkään kuulu nälkää nähdä. Saisivat nämä kaupungin päättäjät jo pikku hiljaa herätä tähän maailmaan. palkankorotuksiin mennyt 100 000e ja osa porukasta asukkaista näkee nälkää. huimat erot kyllä on... sääli. äänestäkää lisää kokoomusta ja keskusta.

Äänestä
  • joka tekee äänestäjien odottamia tekoja, eli lehtitietojen mukaan vaatii palkankorotuksia peruttavaksi. Seppo Lampi seuraava ääniharava.

    Äänestä

  • Lampi ainut kirjoitti:

    joka tekee äänestäjien odottamia tekoja, eli lehtitietojen mukaan vaatii palkankorotuksia peruttavaksi. Seppo Lampi seuraava ääniharava.

    Olisipa muitakin samanlaisia! Hyvä Seppo, hyvä!

    Äänestä

  • Lampi ainut kirjoitti:

    joka tekee äänestäjien odottamia tekoja, eli lehtitietojen mukaan vaatii palkankorotuksia peruttavaksi. Seppo Lampi seuraava ääniharava.

    Vasemmistolla on myös muutamia todella hienoja ihmisiä, jotka "olisivat" ajaneet kansalaisten ääntä enemmän kuuluville. kd:tä en voi siinä mielessä äänestää enkä tukea, koska nämä kristilliset arvot eivät ole sydäntä lähellä. Kirkko ei kuulu kunnallispolitiikkaan on minun mielipiteeni. Sitä toki saa harjoittaa omaa uskontoaan, mutta ei siihen saa ketään muuta sekoittaa mukaan.

    Äänestä

..näin olen ymmärtänyt ja tiedän aika monta joilla on kyllä rahaa mutta hakevat seurakunnalta leipää ja muuta jotta jää ravintolarahaa enemmän käyttöön. Joten ei suurta kontrollia ole. Kirkko kun luottaa ihmiseen.

Äänestä
  • mutta eiköhän tuo ole ihan ihmisen omasta härskiydestä kiinni kuinka mitäkin laitosta kusettaa.itse joudun joskus käymään diakkarissa,enkä sitä häpeä, monta lasta ja rahat ei aina riitä.kyllähän siitä yhdestä uunilenkistä jo soosia vääntää pariksi päiväksi???en tiedä miten niillä eväillä baarireissun saa aikaiseksi??aina kuitenkin on nekin lenkit tullut tarpeeseen .joo,ainahan ne rahat härmäs istumiseen menee....ite käyn kerran vuodessa..kai sekin on tollasille liikaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nälkäinen. kirjoitti:

Mitä siellä Diakonissa kysellään asiakkaalta kun menen hakemaan sen ruokalipun? Saanko yhden lipun kerralla ja miten monta lippua saa perheellinen henkilö vuodessa? Saako sieltä mahdollisesti jopa rahaa tai maksusitoumuksia kauppaan? Nyt mun raha-asiat ovat todella huonosti ja ajattelin käydä keskustelemassa siellä asiasta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu