Ihminen on luotu kaikkiruokaiseksi. Vihannesten lisäksi tulee syödä lihaa. Sanoin viini on Jumalan siunaama juoma. "Minun Isäni on viinitarhuri". On Jumalan pilkkaa jättää viini juomatta.
Neh. 5:18
Ja mitä päivittäin valmistettiin ruuaksi, nimittäin härkä ja kuusi valiolammasta sekä lintuja, se valmistettiin minun kustannuksellani; ja joka kymmenes päivä hankittiin kaikenlaisia viinejä viljalti. Mutta siitä huolimatta minä en vaatinut itselleni käskynhaltijalle tulevaa ruokaa, koska työ painoi raskaasti tätä kansaa.
Neh. 5:18
Ja mitä päivittäin valmistettiin ruuaksi, nimittäin härkä ja kuusi valiolammasta sekä lintuja, se valmistettiin minun kustannuksellani; ja joka kymmenes päivä hankittiin kaikenlaisia viinejä viljalti. Mutta siitä huolimatta minä en vaatinut itselleni käskynhaltijalle tulevaa ruokaa, koska työ painoi raskaasti tätä kansaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
siitä rangaistuksesi aikanaan.
MOT
10:7 Ja olkaa siinä talossa ja syökää ja juokaa, mitä heillä on tarjota, sillä työmies on palkkansa ansainnut. Älkää siirtykö talosta taloon.
10:8 Ja mihin kaupunkiin te tulettekin, missä teidät otetaan vastaan, syökää, mitä eteenne pannaan,
15:23 ja noutakaa syötetty vasikka ja teurastakaa. Ja syökäämme ja pitäkäämme iloa,
ja näitä valheita löytyy lisääkin :)
10:27 Jos joku, joka ei usko, kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan, kyselemättä mitään omantunnon tähden.
Eipä taida teitä kukaan kutsuakaan :)
Aloittajan tuoma kohta oli suoraan oikeasta Raamatusta.
Katso, minä annan teille kaikkinaiset siementä tekevät ruohot, joita kasvaa kaikkialla maan päällä, ja kaikki puut, jossa on siementä tekevä hedelmä; olkoot ne teille ravinnoksi. 1 Moos 1:29. Alkuperäinen ruokavalio siis käsitti viljalajit ja hedelmät. Myöhemmin siihen lisättiin kedon ruohot. 1 Moos.3:18. eli vihannekset, sekä maitotuotteet.
Vasta veden paisumuksen jälkeen Jumala salli ihmisten käyttää ruakseen eläiten lihaa: Kaikki mikä liikkuu ja elää, olkoon teille ravinnoksi; niinkuin minä olen antanut teille viheriäiset kasvit, niin minä annan teille myös tämän kaiken.
Älkää vain syökö lihaa, jossa sen sielu, sen veri vielä on.1 Moos.9:2,3. Myöhemmin Jumala antoi tarkat ohjeet millaisten eläiten lihaa sopi syödä.3 Moos.11. ja 5:Moos.14.
Viinistä on ohjeet myös: Viini on pilkkaaja remunpitäjä; ei ole viisas kenkään joka siitä hoipertelee. San.20:1
Uuden testamentin puolelta maininta, etteivät juomarit... saa periä Jumalan valtakuntaa. 1 Kor.6:10. myös San.23:29-35.
Ihminen eli viattomuuden tilassa paratiisissa. Heille ei syntynyt yhtään viatonta paratiisilasta.
Itujen syömisen aikana ihminen lankesi perisyntiin.
Eesau vieteltiin luopumaan esikoisoikeudestaan hernekeitolla.
Raamattu kehottaa syömään liharuokia ja ottamaan vastaan siunattu viini juomaksi:
Luuk. 15:23
ja noutakaa syötetty vasikka ja teurastakaa. Ja syökäämme ja pitäkäämme iloa,