Olen aina haaveillut omasta hevosesta, koskaan ei tilaisuutta ole ollut sitä hankkia. Ratsastanut olen aktiivisesti noin kymmenen vuotta ja nyt viimeisen kymmenen vuotta vain maastoillut tilaisuuden tullen. Minulla on kaksi ratsastavaa tytärtä ja itseänikin kiinnostaisi uudelleen aloittaa ratsastus. Mutta kallista tuntuu olevan. Asun pääkaupunkiseudulla ja kolmen ihmisen ratsastustuntien maksaminen on täällä aika tyyristä (halvimmillaan n.25e x 3/vko =75e/viikko eli 300e/kk).Ja siis tällä hinnalla vain 1h/viikko. Ajattelin kysyä teiltä hevosen/ponin omistajat (olen itsekin ponikokoa ja lapset vasta 9 ja 11v) että paljonko noin suurinpiirtein rahaa menee kuukaudessa hevosen/ponin ylläpitoon mukaanlukien vakuutukset ja kengityksen ja tietysti rehut ja tallivuokran? Entä peruseläinlääkärikulut? Mielummin maksaisin omasta ponista jolla voisi ratsastaa useammin kuin kerran viikossa jos kulut eivät ole kohtuuttomat. Heittäkää joku arvio, tarkastihan sitä on vaikea tietenkin sanoa.
kustannuksista
hevoseton
5271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asun n. 100 km Hesasta joten täällä pääsee tietysti halvemmalla kuin siellä, mutta vastaan nyt kuitenkin. Tallivuokra on 300 euroa kuussa, tähän sisältyy että talliväki vie hevosen ulos tarhaan ja tuo illalla sisään sekä siivoaa karsinan ja ruokkii perusruuat eli kauran ja heinän. Eli jos hevosesi esim. tarvitsee vitamiinejä tai jotain racing prixiä tai muuta sellaista se pitää itse antaa tai laittaa ruuan sekaan jo päivällä. Myöskin lämppärit pitää itse käydä käärimässä illalla jos hevonen nämä tarvitsevat. Kaikki haavanhoidot ynnä muut on itse tehtävä joten aikaa kuluu loppujen lopuksi aika paljon hevosen hoitoon päivässä.
Kengitys, eli noin 6 viikon välein, maksaa minulle 50 euroa kengät mukaan laskien. Joudun kuitenkin itse ostamaan talvikengät ja hokit koska kengittäjillä harvoin on sopivan kokoisia. Kengät ( 4 kpl hokit ) maksaa n. 20 euroa. Kuitenkin jos kengät putoavat tai kuluvat ennen kuin 6 viikkoa on kulunut pitää taas kipittää kengittäjälle. Tämä on ainakin minulle tuttua...
Eläinlääkärit ovat aika kalliita, varsinkin ne harvat jotka tietävät hevsista jotain. Näitä taidokkaita on yllättävän vähän, vaikka on maa täynnä hevosia. Rokotukset hoidetaan ainakin kerran vuodessa ja tämä maksaa noin 40-70 euroa lääkäristä riippuen. Hevonen pitää tietysti madottaa, hevosillahan on aina jonkun näköisiä matoja mutta pitää estää näiden lisääntymistä jotta pysyvät kurissa. Jos hevoselle sattuu jotain tai sairastuu nousee kulut taivaisiin. Jo pelkkä kuljetus klinikalle maksaa jos ei satu omistamaan omaa traileria. Jo silloin kun on ostamassa hevosta kuluu rahaa röntgeniin ja muihin testeihin jotta varmasti saa terveen hevosen. Myöskin joudut ehkä ostamaan hevoselle tarvittavat hoito välineet ja lisävarusteet, nämä eivät mitään halpoja ole.
Kyllä hevoseen rahaa kuluu joten on se halvempaa vaikka vuokrata hevosen ratsastustallilta vaikka pari kolme kertaa viikossa. Tällöin voit käyttää hevosta vapaasti kolme kertaa viikossa ja saat puuhata vaikka koko päivän hevosn kanssa. Varsinkin jos käyt vaan maastossa ei oikein kannata omaa hevosta hankkia jos et kuitenkaan tähtää mihinkään. Halvimmat perus hevoset maksavat tänä päivänä 2000 euroa.
Ei vuokraaminen välttämättä tule halvemmaksi! Minulla, siskollani ja äidillä oli kans yhteinen harrastus -> ratsastus (arvatenkin) ja se oli syynä ponin ostoon, tuli nimittäin halvemmaksi. Tottakai hinnat vaihtelee paikkakunnittain, mutta kun jaksaa etsiä niin löytää!!!
Meillä kulut: tallivuokra 140e (sis.ruokinnat x3/päivä, purut, maneesin ja kentän käytön, suolakiven, omat vitamiinilisät tallille ja lappu seinään niin ne annetaan ruokinnan yhteydessa, kokopäivä tarhauksen, ym.), Kengitys 25e, hampaiden raspaus 10e, eläinlääkäri kulut riippuvat eläinlääkäristä ja vaivasta, varusteet (milloin menee riimu tai loimi rikki ym. hevostarvikkeet ovat muuten yllättävän kalliita!!!).
Yksi asia vielä: Tämä Maailma Maksaa Maltaita Ja Sen Takia Nykyään Eletäänkin Suhteiden Varassa, Kuten Minä Ja Heppani!
HEi!
Täytyy myöntää että olen aina katsonu kauhistellen kaupunkilaisten hoitokustannuksia..huh huh:)
Mielestäni näihin ei ole sitä oikeaa vastausta.
Kaikki riippuu siitä,missä,miten,mitä..eli nämä ovat tapauskohtaisia!
Noh..Itselläni(kun nyt olen tällainen maalaistollo;) kustannukset ovat aika pieniä..Jos jotain nyt pitää listata niin:
Toinen(ja myös ensimmäinen) hevoseni maksoi melkein yhtä paljon kun Lilliksen tallivuokra,ja sain terveen,mutta huonosti kohdellun lämminverisen..Riippuu tietysti,mitä haluaa hevosellaan tehdä..
kengitys on viiden viikon välein(mahdoton kasvu) kengät maksaa 2€ kappaleelta,kymmenen hokkia(jos en väärin muista)3,5€..
kaurat tuli omasta maasta,lisäksi valkosipulirouhe 9€/300g,melassileikesäkki,porkkanoita jalostajalta 1€/jätesäkillinen..
Elikkä kalleimmaksi tulee hoito- ja eläinlääkärikulut..varusteitakin tarvitsee koko ajan..
mutta kun ajattelee niin oma on aina oma...
onnea uudelle...:)
ps.lillis: miten perustelet perushevosen?o.O
pps.tietysti kunnollakoulutettu on paras ensihevoseksi...
On mielestäni sellainen joka on kunnolla koulutettu eikä niin että ilmoituksessa lukee että hevonen menee vaikka heA eikä tästä kuitenkaan ole mitään näyttöä. Usein lukee muuta kun mitä hevonen osaa. Rehelliset tosin näköjään kirjoittaa että vaatii lisää koulutusta. Jostain syystä ihmiset tuppaavat aina kaunistelemaan vaikka ihmiset kuitenkin haluaa joskus sellaisen hevosen joka ei ole loppuun asti koulutettu. Itse koulutan oman hevosen, mutta jos kuitenkin muitten pitää samalla hevosella ratsastaa se ei olisi mahdollista. Hevosta kun ei muu kuin kouluttaja saisi koulutuksen ajan ratsastaa. Joten perushevonen on hyvin koulutettu ja osaa sitä mitä sanotaankin.
Niin tääkin on maalla ja hevoseni asuu yksityistallissa. Nämä hinnat olivat paikallisen ratsastuskoulun missä kaverini on töissä. Ratsastuskoulu on liiton tarkastama ja hyväksymä. Käy kattomassa www.hagalund.net. Tietysti jos hevosta voi käyttää tunneilla tulee karsinapaikka halvemmaksi, mutta jos on kolme ratsastajaa jotka kaikki haluavat hevosta käyttää niin olisi varmaan hevoselle liian rankkaa käydä vielä tunneilla. Paikkakunnalla on muitakin ratsastustalleja mutta nämä ovat kalliimpia. Itselläni ei olisi varaa maksaa joka kuukausi 300 tallivuokraa kun oma kämpäkin on halvempi.
Joo varmasti saa vaikka 100 eurolla hyvän hevosen jos vaan löytää. Mutta esim. hevosnetissä ei montaa ole alle 2000. Ei edes shettiksiä. Jos vielä haluaa taitavan hevosen ja haluaa kilpailla hinta nousee äkkiä yli 2000. Oma (amerikkalainen) maksoi 500 ja koulutan siis sitä itse. Nyt kauhistuttaa kun täytyisi hankkia shettiksen ja tämä tulisi maksamaan 4 kertaa enemmän, eikä tätä edes voi oikeastaan käyttää... Euronvaihdon myötä nousi myös hevosten hinnat rutkasti. Joten jos kerkesit ostaa hevosesi ennen tätä olit onnekas.
Kengät ja hokit todella jää maksamaan n. 20 euroa. Jo hokit maksaa täälläpäin ( matalimmat mitä löytyy ) 65 senttiä kappale!! Kallista on mutta hyvä hinnastaa sellaisesta mitä on pakko ostaa. Toivottavasti näitä hokkeja saa sitten vaihdettua uusiin kenkiin tai tulee kyl talvel konkurssi...
Loimetkin maksavat paljon, kunnon talviloimi maksaa melkein aina n. 150 euroa. Onneksi en käytä hevoselleni ulkona loimia... Kolme on jo tullut riekaleina takas niin saa sitten olla pitkäturkkinen. Puhumattakaan sitten satuloista ja päitsistä. Ymmärrän kyllä miksi ihmiset eivät halua aina antaa varusteita mukaan kun myyvät hevosensa, varsinkin jos ovat joskus itse joutuneet nämä hankkimaan.