Kenelle se mielestänne kuuluu? Piispalle, Jeesukselle, tuomiokapitulille vai maalliselle oikeuslaitokselle? Vai peräti jumalalle?
Tuomiovalta?
7
271
Vastaukset
- tehnyt
kaikille noista, riippuu tapauksesta.
- tuomiovallasta
Teotwawki kirjoitti:
uskalla kertoa kuka olet.
Tuomiovallasta oli kysymys. Ei vastaajan SoTu:sta
Kenellehän kuuluisi esim. rattijuoppoudesta tuomitseminen? Nuo muut saavat näperrellä henkimaailman asioiden parissa. Kirkkoon kuulumattoman ei heistä tarvitse välittää.
Koska mitään henkistä olemassaoloa ei ainankaan nykytietämyksen mukaan ole olemassa niin on turhas pyrkiä oikeuttamaan jonkin uskonnollisen laitoksen tuomiovalta.
Tästä syystä maallistaoikeusjärjestelmääkään ei ole olemassa.
On vain olemassa oikeuslaitos joka toimii yhteiskunnan asettamien lakien ja sääntöjen mukaan.monesti miettinyt tuomiovallan olemusta. Puolisoni on juristi ja toiminut myös käräjätuomarina. Me olemme monesti keskustelleet siitä, että kuinka paljon Suomen oikeusjärjestelmässä on jäänteitä kristinuskon aikaansaamista oikeuskäsityksistä.
- Hemmo
Teotwawki kirjoitti:
monesti miettinyt tuomiovallan olemusta. Puolisoni on juristi ja toiminut myös käräjätuomarina. Me olemme monesti keskustelleet siitä, että kuinka paljon Suomen oikeusjärjestelmässä on jäänteitä kristinuskon aikaansaamista oikeuskäsityksistä.
Muistelisin joskus kuulleeni tarinan oikeusistunnosta, jossa jumalaa ikään kuin vaadittiin todistajaksi syyllisen puolelle.
Eli oli tapahtunut murha ja murhan ainoita silminnäkijöitä olivat jotkin eläimet. No oikeudessa järkeiltiin, että jumala kyllä antaa eläimille 'puheen lahjan' mikäli syytetty on syytön ja näin pelastaa syytetyn hengen. Lopun varmaan arvaattekin...
Maan päällä maalliselle oikeuslaitokselle, kuoleman jälkeen Jumalalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad641216- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 99613
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56574