AISTIYLIHERKKYYS vai muutakin?

huolestunut äiti

Meillä poika 6v. jouluna 7v... Käy toimintaterapiassa, ja hänellä ilmeisesti aistiyliherkkyytä. Ja onkin. Mitään varsinaista diagnoosi ei olla vielä tehty. Minua itseäni vain mietityttää että olisiko pojalla aistiyliherkkyyttä adhd .
Onko kenenkään lapsella todettu näitä yhdessä?
Koulunaloitustakin siirrettin vuodella, joten ensi syksynä alkaa koulutie. Pelottaa vallan kamalasti , mitä sekin tuo tullessaan?
Ja kertokaa miten aistiyliherkkyys näkyy lapsessanne?

4

3305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äippä

      Toisella lapsella ennen kouluikää diagnosoitu adhd. Kun koulu alkoi ja aloin itse ottaa selville asioista, törmäsin aistiyliherkkyyteen. Koetin puhua siitä opettajille ja lastenpsykalla.

      Eli tällä lapsella oli kuuloyliherkkyyttä ja hän inhosi kosketusta ja oli kosketuksille yliherkkä. Kuuloyliherkkyys laittoi lapsen sekaisin esim. aamunavauksissa, jossa puhe tai musiikki tuli kaiuttimista. Sain tapella todella kovasti ennen kuin koulussa suostuttiin siihen, ettei lapsen tarvitse mennä aamunavauksiin.

      Sitten tämä kosketusyliherkkyys. Jos joku vaikka ohimennen hipaisi lasta, tämä koki sen nyrkiniskuna. Kädestä kiinni pitäminen oli inhottavaa. Jo vauvana ei viihtynyt sylissä kuin muutaman minuutin.

      Koulun alkuvuodet olisivat olleet todella paljon helpompia, jos nämä kaikki em. asiat olisivat olleet sellaisia, että koulu olisi ne hyväksynyt tai tiedostanut. Lapsi oli koko peruskoulun ajan kiusattu, mutta koska hän on tosi fiksu, hän pystyi elämään niin, ettei välittänyt kiusaamisesta.

      Aistiyliherkkyyksistä ei ole enää tietoakaan. Rokki soi jatkuvasti ja tyttöystäväkin saa kiehnätä kainalossa.

    • Aistit herkässä

      meillä todettiin lapsella 8v ADHD ja hänellä on aistiyliherkkyyksiä: kosketus (hipaisu oli kuin lyönti hänestä) erityisesti, mutta muitakin; haju, maku, kuulo.

      • jatkaa vielä

        No niin, olihan meilläkin nuo hajut ja maut. Ruokien kanssa ollut aina tosi ronkeli. Tarhassa jatkuva tappelu siitä, että tarhan "oppien" mukaan lautasella pitää olla esim. kurkku ja punajuurta. Lapsi yökki pelkästä punajuuren hajusta. Lopulta sain sovittua, että ei ole mitään järkeä pakottaa lasta pitämään em. lautasella. Eikä tänäkään päivänä koske em. tuotteisiin.


    • aistiyliherkkyys

      tällaista: vauvana tosi vahvat puistatukset kaikille uusille makuelämyksille, myöhemmin tarkka siitä mitä suuhun laittaa. Viihtyi kyllä sylissä, mutta esim hampaanpesu todella vaikeaa. Kaikki kovat tai sekavat äänet johtivat täydelliseen keskittymiskyvyn menetykseen, eskarissa poika ei 'osannut' pukea vaatteita päälleen jos ympärillä oli hälinää.

      Ongelmaa tutkittiin pitkään ja hartaasti. Adhd-diagnoosia tarjoiltiin ensimmäisten joukossa, ja lääkekokeilu johti siihen että poika joutui tuplaamaan ekaluokan.

      Parin vuoden ajan käytiin toimintaterapiassakin, mutta suurin apu löytyi sensomotorisesta kuntoutuksesta. Siellä tehtiin täsmälleen samat kuulotestit kuin yliopistollisessa sairaalassa, mutta ensi kertaa kuulokäyriä osattiin tulkita oikein.

      Poika on nyt yhdeksän ja käy kakkosluokkaa pienluokalla. Aistiyliherkkyydet alkavat onneksi olla jo taakse jäänyttä elämää.

      Sen olen oppinut, että julkisen sektorin terveydenhuollossa sählätään aivan hirveän paljon, pompotellaan perhettä lääkäriltä toiselle, eikä ketään oikeasti tunnu kiinnostavan mistä on kyse tai miten nämä ongelmat saataisiin hoidettua. En ihmettele että on kallista lystiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2350
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2293
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      35
      1650
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1648
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      18
      939
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe