Apua hoitsuni kanssa

maijahh

Moikka. Mulla on hoitsuni ex-ravuri. Se on 21v. tosi pirteä ja hyvä kuntoinen. Käynnissä se menee kuin unelma, muodossa ja menee melkein mitä vain osaa. MUTTA, sitten kun lähdemme RAVIIN, se menettää muodon laittaa kaulan alas ja lähtee viipottamaan vaan. Eli ei taivu kulmissa, ei mene hidasta ravia, vaikka kuinka yritän... Harjoitus ravi on sellainen, että sillä kun on tosi joustava hyvä pitkä askel, mutta siellä on aika hankala istua, mutta harjoituksen kautta sekin.. Mutta se on lähinnä se ongelma, että miten saan hoitsuni ravissakin toimimaan, ettei se vaan kiikuta ympäri kenttää?? SE kyllä on innokas oppimaan uusia asioita ;) Kiitos jo etukäteen!! ;)

2

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nesia

      kannattaisi välttää käyntiä muodossa, sillä se tekee hevosesta jäykän. Hevonen rentona alas ja eteen käynnissä, asia erikseen kun koottu käynti kyseessä tarkoituksella(ei pitkiä jaksoja). Ravia sitten muodossa työskennellen.

      • kaadin

        Oukkei. Mitä kokemusta mulla on ex-ravureista, kun omakin on periaatteessa. Niin, kannattaa jonku sortin pyöry aitauksessa mennä ravia ja jos se 'kaahottaa' niin antaa puoli pidätteitä ja pohkeita ei tarvi paljoa laisinkaan antaa. Myös irti/liinassa pyörössä tai jossain on todella hyvä harjoitella hidasta ravia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2130
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      296
      1924
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1751
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      103
      1663
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1607
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1321
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    10. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      24
      1052
    Aihe