Adventistit ja jehovat

Jehovantodistajien oppi (J.F.Rutherford)perustuu Whiskiin.Adventistien oppi (Ellen White)morfiiniin.
Joten ei ihme että tulos on:hölö hölö.
1176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Entisenä jehovan todistajana (20v.) opit on tuttuja. Siksipä hämmästyin aika lailla, kun löysin kirjakaupasta Ikuisen taistelun suomenkielisen ensipainoksen viimevuosidan alusta. Muistaakseni jotain 1904. Hyvin samanlaista opillisesti. Jos joitain kappaleita ja lauseita olisi lukenut jollekin ei niin perehtyneelle jehovan todistajalle, olisi mennyt ihan varmasti jehovan todistajien oppina. Tuli mieleen kun monet tietosanakirjat puhuvat jehovan todistajista, adventistien oppien pohjalta lähteneestä uskonnollisesta liikkeestä.
Muistan vaan, että tuo aina tuomittiin vääränä oppina.
Suosittelen kyllä entisille jehovantodistajille tutustumista kirjaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä yhteläisyyttä? kirjoitti:

Jehovantodistajien oppi (J.F.Rutherford)perustuu Whiskiin.Adventistien oppi (Ellen White)morfiiniin.
Joten ei ihme että tulos on:hölö hölö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu