Voisko joku auttaa...

Ajattelin kysyä jos joku sattus tietämään...
hamstereitahan voi jättää päiväksi yksin ku laittaa vaa ruokaa ja kalat kuulemma pärjää viikonkin ilman ruokaa(näin olen kuullut),mut miten on marsut,pärjääkö ne?
Onko kelläkään marsuja ja kissoja?
Miten onnistuu?
Kiitoksia vaa vastauksista!
4260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En valitettavasti osaa vastata marsukysymykseesi, mutta ihan siltä varalta, että jos sinulla sattuisi olemaan tai haluaisit hankkia akvaarion, niin kalat voivat viihtyä jopa kuukausia ilman ruokaa! No, kyllä minunkin akvaarioni kalat saavat n. kerran viikossa ruokaa (useammin ne eivät todellakaan tarvitse, jos akvaariossa on aitoja kasveja), mutta tuttavallamme oli akvaario, jossa oli runsaasti kasveja, niin kalat pärjäsivät leviä yms. luonnollista ravintoa syöden pitkiä aikoja. Hän oli onnistunut luomaan niin hyvän tasapainon akvaarioon, että kalat pystyivät todella elämään siellä ilman ulkopuolisten sekaantumista: oma pieni vedenalainen, itsenäinen maailma.

(Isot viikonloppuruoat yms. mitä kaupoissa myydään ovat akvaarioiden surma! Kalat syövät itsensä hengiltä eivätkä todellakaan käytä koko viikonloppua ruokapalan tuhoamiseen, vaan ahmivat koko setin kerralla)

Äänestä

Mulla oli marsu ja se pärjäs hyvin viikonlopun yli ku oltiin itse möxällä. Jätin sille täyden pullollisen raikasta vettä, kipollisen ruokaa ja paljon heinää. Toivotavasti tästä oli apua!...

Äänestä
  • Oli tosta apua.
    kiitti tosi paljon!!

    Äänestä

  • minä vaa kirjoitti:

    Oli tosta apua.
    kiitti tosi paljon!!

    ...pisin aika, jonka marsumme ovat olleet kahteen pekkaan on ollut yyksi vuorokausi. Olimme viime kesänä poissa kolme päivää, joka on liian pitkä aika marsujen olla yksin, joten kiltti naapuri kävi hoitamassa ne. Mutta kyllä minun mielestäni marsu nyt viikonlopun (eli siis kaksi yötä: pe-la ja la-su) pärjää, jos sillä on laitettu kunnolla ruokaa ja mielelään kaksi vesipulloa, kaiken varalta. Joskus on nimittäin käynyt meillä niin, että urosmarsumme on onnistunut puremaan juomapullon kuulan sisään jumiin, jolloin vettä ei herunut pisaraakaan. Onneksi huomasin sen heti, mutta jos olisimme olleet viikonlopun poissa ja tämä olisi tapahtunut vaikka jo perjantaina, voi arvata miten olisi käynyt.
    Eli kaksi juomapulloa, kunnolla ruokaa, paaaljon heinää, jotain tuoretta, mikä ei heti pilaannu, kuten porkkanaa. Luulisin, että noilla marsu pärjäisi...Kannattaisi silti kysyä vaikka naapurilta, jos hän kävisi edes vilkaisemassa marsua, että kaikki on kunnossa.


    Muuten, ihan pakko huomauttaa, että tämä on keskustelupalsta, ei mikään asiantuntijoiden tai eläinlääkäreiden vastauspalsta. Eli se, mitä täällä vastataan on yleensä ihan olettamuksia tai mielipiteitä. Siis yhden vastauksen varaan ei kannata laittaa päätöstä, jos on epävarma.


    Hyviä viikonloppuja sinulle ja marsullesi =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaa kirjoitti:

Ajattelin kysyä jos joku sattus tietämään...
hamstereitahan voi jättää päiväksi yksin ku laittaa vaa ruokaa ja kalat kuulemma pärjää viikonkin ilman ruokaa(näin olen kuullut),mut miten on marsut,pärjääkö ne?
Onko kelläkään marsuja ja kissoja?
Miten onnistuu?
Kiitoksia vaa vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu