Vantaalta pois ja äkkiä, Vantaa on veloissa korviaan myöten ja toimeentuloa maksetaan Pohjois-Karjalasta tuhatmäärin työttöminä Vantaalle tuleville muuttajille, joille annetaan asunnot ja sohvat, joilla lonkkaansa vetävät. Itse työtä tekevänä, en aio enää olla vantaalaisena maksumiehenä.
palvelut heikot ja julkinen liikenne ei toimi.
Joulukuussa muutan Espooseen.
palvelut heikot ja julkinen liikenne ei toimi.
Joulukuussa muutan Espooseen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hyvä että lähdit vantaalta pois
on taas yks suhinatuulipuku pubi-mummo vähemmän
Kiitos sinulle ja nauti espoosta ja sen tuomasta itsetunnon kohotustunteesta
Kummassa mahtaa olla paremmat julkinen liikenne. Vantaalla vai Espoossa. Valopää. Ja eikö Espoossa ole työttömiä ollenkaan.
Taidat olla itse olla velkaantunut korvia myöden. Kukaan Vantaalainen ei jää kaipaamaan sinun lähtöä sinnne Espoon taivaasen. Luulenpa vaan että tulet katumaan suuresti odotuksiasi. Mitä hourit Vantaan palveluksista niin eikö tosi asia ole toinen. Kyllä Vantaalla palveluksia riittää. Itse asuin Espoossa 5 vuotta ja voin sanoa että se on Suomen peräposiota. Mene katsomaan Tapiolan keskustaa siellä riittää sulle elätettäviä.
Hyvä kun lähdet täältä Vantaalta Espoon puolelle huoraamaan. Ei tiedä mitä tauteja sinusta saa Vantaalaiset. Terve menoa.
Jo kirjoitustyylinne kertoo, teidän olevan vantaalaisia, muualla tuskin yhtä härskisti puhutaan. Hyvästi!
Olen todella pahoilla Kaija ei olut tarkoitus puhua näin kaarkeeta kieltä. Toivon vain että antaisistit minullle anteeksi.
Saat anteeksi.
Olen ilonen puolestasi ! (pääsit pois slummista)
Ja tervetuloa!!
Espoossa asuvat ihmiset!!
Oletsä myös iloinen Espoolaisista autonkivittäjistä. Että sellaista meininkiä siellä päin. Kyllä ilot on kaukana kun sillalta ruvetaan kiviä heittelemään ihmisten autojen päälle.
Rikas ja viisas espoolainen ei varmaan ole asunut Kirstinmäen slummissa tai Matinkylässä, Olarissa tms. surkeassa lähiössä? Espoo on paljon muutakin kuin miellyttävää asuinseutua, ihan kuten mikä tahansa kaupunki. Ja Espoon näteillä alueilla taas asuu niin nokkavaa ja ihmeellistä porukkaa (lapset murhaavat ihmisiä kun vanhempansa välittävät golfista enemmän kuin heistä), etten sinne uskaltaisi!
Murhia on tehty kautta aikojen, ja kaikilla paikkakunnilla. Olipa vertauksesi lapsellinen.
Espoolla ja Vantaalla ei siinä ole eroa, entäs Myyrmannin tapahtumat? kaipa sinulla on sillekkin selityksensä.
Tarkoitin että kun Espoota kehutaan monesti sen takia, ettei siellä ole näitä muka kauheita lähiöitä (mikäs joku Kirstinmäki on?) niin tapahtuu kauheuksia niillä ns. rauhallisilla hienostoalueillakin, ne vaan ei kuulu välttämättä naapuriin...
Siis hyvät ihmiset! Ihmettelen todella suuresti jos joku teistä oikeasti on yli 15-vuotias! Ei voi olla lapsellisempaa touhua kuin riidellä jostain NÄIN turhanpäiväisestä. Espoo ja Vantaa ovat molemmat hyviä asuinalueita, eivätkä eroa toisistaan suuresti. Olkaa nyt hyvät ihmiset järkeviä. Kehottaisin opettlemaan käyttäytymään ja olemaan vähän kohteliaampia toisianne kohtaan. Minua melkein hävettää jos joku tesitä tosiaan on jo aikuinen. Eikä tarvitse aina kaivaa kaikkein huonoimmat puolet asioista. En tajua mikseivät espoolaiset ja vantaalaiset voi elää sovussaan naapurikaupunkeina, vaan aina pitää olla kinastelemassa miten Vantaalla sitä ja Espoossa tätä..
Eläkää elämäänne ja olkaa ystävällisiä toisillenne, älkääkä viitsikö enää väitellä tällaisesta. Olkaa onnellisia, että saatte asua Vantaalla tai Espoossa (jos nyt sitten asutte näissä paikoissa). Miljoonat lapset viettävät elämäänsä kaduilla jätteitä tonkien ja teidän ongelmanane on Vantaan julkinen liikenne, joka ei muka toimi.
Oli pakko pistää komentti tähän väliin. :)
nimimerkki "haloo" on aivan oikeassa. Kyllä on lapsellista kinastella aina onko Espoo vai Vantaa parempi. Molemmilla hyvät ja huonot puolensa. Ja olen varma, että jos joku vantaalainen haluaa Espooseen, ei liene ongelma muuttaa ja päinvastoin, joten asutaan missä kukin viihtyy/haluaa.
Älä oikeasti kro. asioita jos et tiedä, nyt kuulemma Somali-raiskajien invaasio jatkuu ??
Kaikki muut pohjoismaat jo ymmärsivät että Somaliassa on rauha!!!
Mutta Kiitos Eva BiAPAS.. TÄMÄ PASKA valuu vieläå maahan!!!!