Kyllä ovat aikuiset ihmiset vastuuttomia ja lapsellisia. Iittalan mukit pöydällä ja Gantin paidat niskassa itketään, etteivät rahat riitä. Olen itse pienituloinen mutta aina ovat rahat riittäneet, kun kuluttaa vain sen verran kuin on varaa. Ryhdistäytykää ja ottakaa vastuu elämästänne, perhe Laine.
Kukkaron herraksi TV1
Voi jestas!
5493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tekemällä tehty koko sarja! Paljonkohan näille maksetaan, että esiintyvät tällaisessa. Ei kukaan voi olla niin hölmö, että menee velkaneuvontaan tietäen, että takaajat joutuvat maksamaan (vanhemmat). Kuka tahansa saa hirveät velat, jos vain velaksi ostetaan kaiken maailmaa. Eikö nykyajan ihmisellä ole mitään tolkkua. Eihän ne tulot mihinkään lisäännyt, jos velalla ostetaan. Ehkä nämä luulevat, että kun tulot on vaikka 4000 euroa ja ostetaan 1000 euron telkkari velaksi, niin luulevatko he, että nyt tulot onkin 5000 euroa? Kyllä koulussa olisi aiheellista opettaa vähän tällaistakin tietämystä, noin yleensä! Kyllä minäkin ostan luottokortilla, mutta vain sellaista, jonka tiedän pysyväni maksamaan!
Valitettavasti tämä on tosi-Tv:tä parhaimmillaan. Tiedän työni (ja myös yksityiselämän )puolelta Lukuisia esimerkkejä, juuri tälläisistä ihmisistä. Usealla on muutkin elämänhallintaan liittyvät asiat aivan uskomattomalla tolalla. Kouluissa olisi todellakin syytä panostaa aivan ihmisen elämänhallinnan perustaitoihin,joihin myös taloudenpito kuuluu.
elämänhallinta kouluaineeksi, kun kodit eivät tunnu sitä opettavan.
pätkän ja kauhistuin, että laittavat mieluummin takaajat maksamaan kuin ottaisivat itse vastuun.
Pitäishän noista selvitä, vaikka ottamalla lisätyötä. Voi herran jestas! Mitä mahtavat takaajat ajatella??? Itse asiassa toivon, etteivät saa velkajärjestelyä vaan joutuvat itse hoitamaan velkansa. Myyköön kotinsa mieluummin kuin että takaajat laitetaan maksamaan.
jatkuvan. Suututtaa, kun tuollaisia typeriä tuhlailijoita paapotaan lupamaksuin rahoitetulla kanavalla. Auttaisivat ihmisiä, jotka ovat vaikeuksissa esim. sairastumisen tai epäonnistuneen (rehellisesti parhaansa yrittäneen) yritystoiminnan johdosta. Miten ihminen voi olla noin piittaamaton, vaikka hänellä on lapsi vastuullaan?!!! Vaatteita ja ripsareita vaan on "pakko" saada. Ja vaikka on niin peeaa kuin olla voi, hankitaan vielä koira!!! Ei mielestäni kerro sitoutumisesta velkajärjestelyihin.