Tontilla joenrannassa on vanha hirsisauna joka on kuulunut aikoinaan maatilaan jonka päärakennus on rakennettu 1730-luvulla ja johon sen omistaja on saanut museovirastosta avustusta korjaamiseen. Sauna on samaa ikäluokkaa. Se vaatisi kengityksen ja kivijalan laiton. Anoin siiihen hommaan 5000 euroa rahaa Museovirastolta. Vastaus oli tyly. Purkakaa pois, ei arvoa. Nyt sitten aion rakennuksen panna polttopuiksi. Halvemmaksi tulee tehdä uusi tilalle. Vahinko vain että tämä on 100 km säteellä ainoa 1700-luvun saunarakennus. Musovirastoa ei asia siis kiinnosta rahtuakaan.
Ensisöiti ei kuulemma kannata
yrittäny
2257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos joku vaikka innostuisi ja ostaisi sen parempaan talteen. Älä ihmeessä polta saunaasi, onhan se ainutlaatuinen jo ikänsä puolseta.
Hirsirakennus on helppo (no joo, helppo ja helppo) purkaa ja siirtää uuteen paikkaan. Samalla tulee lahoja osia vaihdettua. Lehteen ilmoitus niin ostaja löytyy. Minkä malliset hirret ja liitokset siinä muuten on?