Halpa tuulivoimala kotiin

tuuliteuvo

6

6064

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näyttää heppoiselta, eli herkästi rikkoutuvalta, säänkestävyys epäselvä. Siitä olen samaa mieltä, että ajatus on ihan hyvä.

      Noissa pienlaitteissa pitää myöskin miettiä, että saadaanko niistä koskaan takaisin valmistukseen käytettyä energiaa. Jos ei ole vaihtoehtoja, tai jos käyttö voi tapahtua myös paikassa, jossa sähköverkkoa ei ole, siitä ei tarvitse välittää.

      Voisin tosiaan ostaa tuollaisen.

      • Vanha konkari

        Kiva lelu tosiaan, jonka kanssa voisi puuhastella kaikkea kivaa, mutta ei sillä ole mitään tekemistä energiansäästämisen kanssa. pikemminkin päin vastoin, kuten edellinen kirjoittajakin vihjaisi.


      • Vanha konkari kirjoitti:

        Kiva lelu tosiaan, jonka kanssa voisi puuhastella kaikkea kivaa, mutta ei sillä ole mitään tekemistä energiansäästämisen kanssa. pikemminkin päin vastoin, kuten edellinen kirjoittajakin vihjaisi.

        Kun tehoa saisi semmoiset 40-80W, saisi jo läppärin akut ladattua, mikä olisi jo jonkinlainen hyöty. Silloin tosin vaadittaisiin aurinkokenno ainakin rinnalle takaamaan jonkinlaisen ennustettavan tuotannon. Läppäreiden oma latausjärjestelmä riittäisi latausvirran säätöön, kunhan läppärin akkujen purkautuminen laturiin päin on estetty. Läppäreiden laturit näyttää tuottavan noin 19V jännitteen, läppärit kuluttavat tehoa 50-80W.

        Mainittu systeemi kuitenkin olisi parhaimmillaan liki loppuun käytetyn läppärin akun kanssa. Näin siksi, että akku kuluu nopeammin, kun sitä jatkuvastu ladataan ja puretaan, mutta huonokin akku riittäisi tasaamaan laturisysteemin jännitteen, vaikka akkuun ei paljon tehoa varastoituisikaan.


    • t ö r k e ä ä

      minulla ja monilla muilla on ollut tuo jo vuosikymmeniä lippalakinkupuun kiinnitettynä ja vilkkuledeillä varustettuna.

    • Huono vitsi

      "...jonka jälkeen laite tökätään imukupilla ikkunaan talon ulkopuolelle. "

      Mitä vikaa???

    • Tuulivoimaa!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe