Olen katoliset sukutausta omaava, katolista uskoa tunnustava mies. Useimmat ihmiset eivät asiasta edes tiedä, enkä halua tuoda koko asiaa esille.
Ongelmakseni on syntynyt erään naispuolisen (ei lähi) sukulaiseni (joka on protestanttisen uskontokunnan jäsen), jatkuvat kysymykset kohdistuen naispappeuteen liittyvistä asioista. vaikka kertomansa mukaan häntä ei uskonnot kiinnosta, vain kyseinen asia. Siksi ihmettelenkin miksi häntä koko asia vaivaa siinä määrin, että joudun jo lähestulkoon välttelemään ks. henkilöä. Hänellä on voimakkaita mielipiteitä asian tiimoilta joita hän on aiemmin tuonut esiin.
Asia on sen takia kiusallinen, että en haluaisi katkaista kokonaan kyseiseen ihmiseen, koska joudumme olemaan kuitenkin tekemisissä ennemmin tai myöhemmin.
Olen yleensä käskenyt häntä kääntymään asiassa jonkun toisen tahon tai asiaa käsittelevän kirjallisuuden pariin, koska asia tuntuu häntä niin kovasti vaivaamaan, enkä halua, enkä koe olevani oikea henkilö kysymyksiin vastaamaan. Enkä haluaisi keskustella uskonnosta kevyissä sosiaalisissa tilanteissa, tai muutenkaan. Siitä huolimatta hän yrittää ohjata keskustelua ks. asiaan kohdatessamme.
Kiusallinen Pulma
Tad
2
1491
Vastaukset
- ettet
halua keskustella hänen knssaan mistään uskontoon liittyvistä kysymyksistä. Ilmoita myös, että pidät hänen käytöstään hyvin epäkohteliaana. Jos hän ei sanaasi usko, katkaise välit kokonaan.
- Huohvanainen
Minä taas myötäilisin naisen mielipiteitä tarpeeksi pitkälle.
Varmaan lopuksi hän antaa ja sitte on taas kaikki hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 702952
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792128
- 951956
- 321702
- 121526
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191175