Tuli tehtyä virhe

aiemmassa keskustelussa siis vahingossa tuli kirjoitettua että vanhin kappale uudesta testamentista olisi nuorempi iältään kuin Julius Caesarista kertova asiahan on päinvastoin.

Uusista testamenteista on moninkertaisesti enemmän kopioita antiikin ajalta ja vanhemmalta ajalta kuin muista sen ajan teoksista joten todistusaineisto siitä että Jeesus on elänyt on murskaava.
Evankelimeja ei kyllä kirjoitettu Jeesuksen eläessä mutta silminnäkijähavaintojen perusteella kyllä
kolme ensimmäistä 50-70 jkr Johanneksen evankeliumi 80-90jkr.

Sitäpaitsi jos evankeliumien kertomukset eivät olleet tosia Kristityt tuskin olisivat riskeeranneet henkeään toiminnallaan antiikin aikana sillä tavalla millä riskeerasivat tuskin olisivat menneet leijonien eteen.

Järjen käyttö on sallittua.
25930
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

koraaniin uskovat jihadin esitaistelijat itsemurhia tekisivät, jos Allah ei olisi totta.

Da Vinci -koodista on viime vuosina tehty huomattavasti enemmän kopioita kuin vakavasti otettavista uskonnollisista tutkimuksista Jeesuksesta, joten todistusaineisto, että Jeesus nai Magdalan Marian on murskaava.

Kertoisitko nyt, mikä ero tässä on omiin väitteeseesi?

P.S. Teit muitakin virheitä, mm. väitit että Tacitus ja Plinius nuorempi olsisivat aikalaishavainnoitsijoita Jeesuksen ajoilta.

Äänestä

Mitä väliä joillain kirjoituksilla on jostain kuvitellusta triangelijumalasta muinaisessa Palestiinassa?

Ime sukkaas.

Äänestä

Muslimitkin sitten varmaan ovat oikeassa, kun tekevät itsemurhaiskuja. Miksi he niin tekisivät, jos allah ei olisi totta?

Äänestä

Mitäpä sitten? Mikään muu teos Raamatun ulkopuolella ei todenna kyseisen tekstin todenperäisyydestä.
Juliuksen olemassaolosta sen puoleen on kirjoituksia jotka tukevat toinen toisiaan, rahaa johon on lyöty kyseisen veikkosen naama/nimi/vuosiluku, Rooma on olemassa jne. Dokumentointi Julius Caesarin olemassaolosta on niinpaljon laaja alaisempaa kuin mikään mitä Raamatussa kuvataan että näiden kahden henkilön rinnastaminen on täysin typerää.
Caesar on ollut olemassa lähes varmasti.
Jeesuksen olemassaolosta puolestaan ei ole olemassa mitään muuta todistetta kuin Raamattu.
Raamatulle puolestaan ei ole olemassa mitään muuta todistetta kuin no Raamattu.

Kyseinen opus on äänestetty kasaan piispojen kokouksessa jossa siitä jätettiin pois teoksia joidenka katsottiin olevan haitallisia uskonnolle. Eivät tehneet tässä kyllä kovin hyvää työtä.
Evankeliumit on nimetty jälkeenpäin oletettujen Jeesuksen opetuslasten mukaan vaikka kukaan ei oikeasti tiedä kuka ne on kirjoittanut, jne.

>> Sitäpaitsi jos evankeliumien kertomukset eivät olleet tosia Kristityt tuskin olisivat riskeeranneet henkeään toiminnallaan antiikin aikana sillä tavalla millä riskeerasivat tuskin olisivat menneet leijonien eteen. > Järjen käyttö on sallittua.

Äänestä
  • "Kyseinen opus on äänestetty kasaan piispojen kokouksessa jossa siitä jätettiin pois teoksia joidenka katsottiin olevan haitallisia uskonnolle. Eivät tehneet tässä kyllä kovin hyvää työtä."

    Ateistit hehkuttavat tätä asiaa usein. Haitallisia uskonnolle...EIkös se ole maailman väkivaltaisin jne jne jne kirja. Virheellinen jne jne...kuuleppas. Siitä olisi tuolla ajattelutavalla jätetty n. 2/3 pois.

    Seuraavaksi voikin ruveta syyttämään sitä,että piispat tekivät vain huonoa työtä...kuinka ironista tuo totta tosiaan onkaan.

    Äänestä

  • Aloittaja

    todistuksia Raamatun ulkopuolelta tutkimuksia yms.
    Historioitsijat Tacitus,Josefus,Plinius nuorempi antiikin ajalta

    Prof Lylen arkeologiset tutkimukset ja Taylorin prisma osoittaa joidenkin Raamatun tekstien pitävän paikkansa ja yksikään vakavasti otettava historioitsija ei väitä ettei Jeesusta ollut olemassa.

    Äänestä

  • --GG--- kirjoitti:

    "Kyseinen opus on äänestetty kasaan piispojen kokouksessa jossa siitä jätettiin pois teoksia joidenka katsottiin olevan haitallisia uskonnolle. Eivät tehneet tässä kyllä kovin hyvää työtä."

    Ateistit hehkuttavat tätä asiaa usein. Haitallisia uskonnolle...EIkös se ole maailman väkivaltaisin jne jne jne kirja. Virheellinen jne jne...kuuleppas. Siitä olisi tuolla ajattelutavalla jätetty n. 2/3 pois.

    Seuraavaksi voikin ruveta syyttämään sitä,että piispat tekivät vain huonoa työtä...kuinka ironista tuo totta tosiaan onkaan.

    >>Ateistit hehkuttavat tätä asiaa usein. Haitallisia uskonnolle...EIkös se ole maailman väkivaltaisin jne jne jne kirja. Virheellinen jne jne...kuuleppas. Siitä olisi tuolla ajattelutavalla jätetty n. 2/3 pois.

    Äänestä

  • eugen04 kirjoitti:

    todistuksia Raamatun ulkopuolelta tutkimuksia yms.
    Historioitsijat Tacitus,Josefus,Plinius nuorempi antiikin ajalta

    Prof Lylen arkeologiset tutkimukset ja Taylorin prisma osoittaa joidenkin Raamatun tekstien pitävän paikkansa ja yksikään vakavasti otettava historioitsija ei väitä ettei Jeesusta ollut olemassa.

    Josefus on kaikkien vakavastiotettavien historioitsioiden ja teologien mielestä selvä väärennös, yksi ainut sivu joka on lisätty jälkeenpäin jossa mainitaan Jeesus.

    Noiden kahden muun historioitsijan en ole edes kuullut sanoneen mitään Jeesuksen olemassaolosta, täytynee ottaa selvää.

    Äänestä

todista jeesuksesta mitään, siis se että Julius Caesarista kertovat teokset olisivat nuorempia.

"Uusista testamenteista on moninkertaisesti enemmän kopioita antiikin ajalta ja vanhemmalta ajalta kuin muista sen ajan teoksista joten todistusaineisto siitä että Jeesus on elänyt on murskaava. "
Ei ole mitään murskaavia todisteita jeesuksesta, vain todisteita siitä että munkit hillitsivät himonsa kopioimalla paljon.

"Sitäpaitsi jos evankeliumien kertomukset eivät olleet tosia Kristityt tuskin olisivat riskeeranneet henkeään toiminnallaan antiikin aikana sillä tavalla millä riskeerasivat tuskin olisivat menneet leijonien eteen. "
Aivopestyjä dorkia, siinä selitys.

"Järjen käyttö on sallittua."
Ei taida olla sinulla ainakaan.

Äänestä

Satuillessa tulee aina hieman virheitä, niinkiun sinullakin. Mutta ei huolta, satuilu kestää virheitä hyvin. Satu on satu vaikka se olisi täynnä virheitä. Eikä sen viihdyttävyys välttämättä siitä huonone. Se vain muuttu erilaiseksi.

Äänestä

Sam Harrisin kirja Uskon Loppu. Kai sinun uskosi kestää rankkaakin kritiikkiä. Ellei se sitten ole heikkoa laadultaan. Siinä pohditaan uskoa muutenkin kuin vain uskovaisten sallimilla tavoilla.

Äänestä

onhan todisteena se että nykyinen ajanlasku aloitettiin jeesuksen syntymästä...paitsi ettei aloitettu...

Äänestä
  • Mistä se sitten aloitettiin?

    Äänestä

  • Apostoli_Tz kirjoitti:

    Mistä se sitten aloitettiin?

    oletetusta syntymävuodesta.

    "Länsimaissa nykyään käytössä oleva gregoriaaninen kalenteri on 1500-luvulla paavi Gregorius XIII:n toimesta laadittu, ja perustuu Julius Caesarin uudistamaan juliaaniseen kalenteriin. 500-luvulta lähtien ajanlasku aloitettiin Jeesuksen arvioidusta syntymävuodesta. Sitä ennen vuodet saatettiin laskea Rooman kaupungin perustamisesta tai hallitsijoiden mukaan."

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Ajanlasku

    Äänestä

"Järjen käyttö on sallittua."

Sitä sinulta toivoisikin ennenkuin päästelet aivopierujasi:
"todistusaineisto...on murskaava".
"tuskin olisivat riskeeranneet henkeään".

Ihmiset riskeeraavat henkensä mitä typerimipien asioiden takia. Se ei kerro muuta kuin näiden ihmisten typeryydestä, ei sitä, että ne typeryydet olisivat totta.

Äänestä

Lainaus: "Uusista testamenteista on moninkertaisesti enemmän kopioita antiikin ajalta ja vanhemmalta ajalta kuin muista sen ajan teoksista joten todistusaineisto siitä että Jeesus on elänyt on murskaava."

Ja koska Walt Disneyn perustaman yhtiön sarjakuvat ovat yksiä maailman levinneimpiä, on se murskaava todiste että Mikki Hiiri ja ankkalinna ovat olemassa?

Lainaus: "riskeerasivat tuskin olisivat menneet leijonien eteen."

Silloin ei riskeerattu henkeä menemällä leijonien eteen vaan silloin sinne jouduttiin. Suurta hupia on aina ollut väärä uskoisten teilaaminen mitä ihmeellisimmillä tavoin. Kristinuskon on turha esittää uhria, pahin tappokone se on ollut.

Äänestä

yleisellä tasolla - kuulopuheitten perusteella, 'puolueettomalla' ja esitetyllä aikajänteellä?

Miten suhtaudutte silminäkijähavaintoihin jos silminnäkijänä on tiedemies ja havainnot ovatkin poikkitieteellisiä ja tämänpäiväisiä?

:D

Äänestä

"Uusista testamenteista on moninkertaisesti enemmän kopioita antiikin ajalta ja vanhemmalta ajalta kuin muista sen ajan teoksista joten todistusaineisto siitä että Jeesus on elänyt on murskaava."

Järjestäytyneen ryhmän koossapysyminen ja kopiontityön organisoiminen on kyllä merkittävä saavutus, mutta lähinnä ihmisten käsittelyssä ja johtamistaidoissa. Niissä asioissa kristitty maailma on ollut kiistatta edelläkävijä. Sen avulla kristilliset kirkot ovat saaneet jalansijaa ja valtaa sekavissa yhteiskunnissa olosuhteissa. Kristinuskolla ei kuitenkaan ole enää valmiuksia nykypäivän yhteiskunnan haasteisiin. Nöyrä alamaisuus ja ehdoton tottelevaisuuden vaatimus ei yksinkertaisesti enää toimi.

"Sitäpaitsi jos evankeliumien kertomukset eivät olleet tosia Kristityt tuskin olisivat riskeeranneet henkeään toiminnallaan antiikin aikana sillä tavalla millä riskeerasivat tuskin olisivat menneet leijonien eteen. "

Tuolla logiikalla itsemurhaterroristitkin ovat oikeassa. Miksi he muuten olisivat valmiita kuolemaan asiansa puolesta. Vetävät siinä mielessä paremmaksi kuin passiiviset 'valmiit vaikka kuolemaan tyypit', että ovat valmiit olemaan itse aktiivisia ko. tilanteessa. Tulisieluiset ja peräänantamattomat ihmiset taistelevat ja kuolevatkin sen puolesta, johon uskovat. Asiaan uskominen ei tietenkään ole sama asia, kuin tosiasia. Minä vähän luulen, että joillekin maapallon alueille on rikastunut tavallista enemmän tulisieluisuuteen altistavia geenejä.

Äänestä

Jos lukaiset apostolien teoista kohdan Ananiaasta ja Safirasta, niin saat selville todellisen syyn miksi kristittyja vainottiin. Nimittäin heidän harjoittamansa ryöstö murhat.

Äänestä
  • Aloittaja

    ihan just saan Jesajan kirjan loppuun ja huomenna Timoteusta nyt on toinen läpiluku päästä päähän kerta menossa.

    Ananiaan ja Safiran tapauksessa kyse ei ollut ryöstömurhista eikä kristittyjä sen takia vainottu vaan koska eivät suostuneet pitämään keisaria Jumalana.

    Äänestä

  • eugen04 kirjoitti:

    ihan just saan Jesajan kirjan loppuun ja huomenna Timoteusta nyt on toinen läpiluku päästä päähän kerta menossa.

    Ananiaan ja Safiran tapauksessa kyse ei ollut ryöstömurhista eikä kristittyjä sen takia vainottu vaan koska eivät suostuneet pitämään keisaria Jumalana.

    *Jeesuksen piti palata apostolien elinaikana ja tuoda Jumalan valtakunta maan päälle.

    Uskon ja omaisuuden yhteys

    32 Koko uskovien joukolla oli yksi sydän ja yksi sielu. Kukaan ei pitänyt omanaan sitä, minkä omisti, vaan kaikki oli heille yhteistä.

    33 Apostolit todistivat voimallisesti Herran Jeesuksen ylösnousemuksesta, ja Jumalan armo oli heidän kaikkien osana runsain määrin.

    34 Kukaan ei kärsinyt puutetta. Ne, jotka omistivat tilan tai talon, myivät sen ja luovuttivat kauppasumman

    35 apostolien haltuun, ja näiltä jokainen sai rahaa tarpeensa mukaan.

    36 Myös Joosef, Kyproksesta kotoisin oleva leeviläinen, jota apostolit kutsuivat Barnabakseksi -- nimi merkitsee: rohkaisija --

    37 myi omistamansa pellon ja toi rahat apostolien jaettavaksi.

    *Mitä luulet että sitten tapahtui kun rahat loppuivat, eikä Jeesusta näkynyt eikä kuulunut?

    *Apostolit saivat niskoilleen syytteet petoksesta, jonka takia monet ihmiset joutuivat puillepaljailla ja ainakin tuo edellä mainittu pariskunta menetti henkensä.

    Äänestä

  • M@k3 kirjoitti:

    *Jeesuksen piti palata apostolien elinaikana ja tuoda Jumalan valtakunta maan päälle.

    Uskon ja omaisuuden yhteys

    32 Koko uskovien joukolla oli yksi sydän ja yksi sielu. Kukaan ei pitänyt omanaan sitä, minkä omisti, vaan kaikki oli heille yhteistä.

    33 Apostolit todistivat voimallisesti Herran Jeesuksen ylösnousemuksesta, ja Jumalan armo oli heidän kaikkien osana runsain määrin.

    34 Kukaan ei kärsinyt puutetta. Ne, jotka omistivat tilan tai talon, myivät sen ja luovuttivat kauppasumman

    35 apostolien haltuun, ja näiltä jokainen sai rahaa tarpeensa mukaan.

    36 Myös Joosef, Kyproksesta kotoisin oleva leeviläinen, jota apostolit kutsuivat Barnabakseksi -- nimi merkitsee: rohkaisija --

    37 myi omistamansa pellon ja toi rahat apostolien jaettavaksi.

    *Mitä luulet että sitten tapahtui kun rahat loppuivat, eikä Jeesusta näkynyt eikä kuulunut?

    *Apostolit saivat niskoilleen syytteet petoksesta, jonka takia monet ihmiset joutuivat puillepaljailla ja ainakin tuo edellä mainittu pariskunta menetti henkensä.

    "*Mitä luulet että sitten tapahtui kun rahat loppuivat, eikä Jeesusta näkynyt eikä kuulunut?"

    Jos lukee Paavalin kirjeitä ja vertaa niitä hänen nimissään kirjoitettuihin kirjeisiin, voi huomata selkeän sävyeron. Enää ei odoteta Jeesuksen tuloa minä hetkenä hyvänsä. Esim suhtautuminen selibaattiin on muuttunut täysin. Kummakos tuo, kun maailmasta olisi krisuhihut kuolleet sukupuuttoon ihan omasta tahdostaan.

    Äänestä

"Uusista testamenteista on moninkertaisesti enemmän kopioita antiikin ajalta ja vanhemmalta ajalta kuin muista sen ajan teoksista joten todistusaineisto siitä että Jeesus on elänyt on murskaava.
Evankelimeja ei kyllä kirjoitettu Jeesuksen eläessä mutta silminnäkijähavaintojen perusteella kyllä
kolme ensimmäistä 50-70 jkr Johanneksen evankeliumi 80-90jkr."

Jos nyt ollaan ihan tarkkoja sen ajan teoksista, niin kristityt tuhosivat valtavia määriä kirjoituksia, jotka sotivat heidän "oikeaa" ajatusmaailmaa vastaan. Esimerkkinä vaikkapa
Aleksandrian kirjasto, joka oli aikansa suurin
kirjasto.

Toisekseen miksi vanhimmat Jeesuksesta kirjoitetut evankeliumit ovat kreikaksi
kirjoitettuja? Jeesus puhui arameaa.
Miksei Jumalan kaikkivaltias poika voinut
tallentaa sanomisiaan niin ettei tarvitsisi
pähkäillä 2000 vuoden jälkeen tai odottaa
tempausta? Tai olisi ottanut edes yhden
apostolin, joka olisi osannut kirjoittaa...

Äänestä

Totta, ja se on tässä.

"aiemmassa keskustelussa siis vahingossa tuli kirjoitettua että vanhin kappale uudesta testamentista olisi nuorempi iältään kuin Julius Caesarista kertova asiahan on päinvastoin.

Uusista testamenteista on moninkertaisesti enemmän kopioita antiikin ajalta ja vanhemmalta ajalta kuin muista sen ajan teoksista joten todistusaineisto siitä että Jeesus on elänyt on murskaava.
Evankelimeja ei kyllä kirjoitettu Jeesuksen eläessä mutta silminnäkijähavaintojen perusteella kyllä
kolme ensimmäistä 50-70 jkr Johanneksen evankeliumi 80-90jkr.

Sitäpaitsi jos evankeliumien kertomukset eivät olleet tosia Kristityt tuskin olisivat riskeeranneet henkeään toiminnallaan antiikin aikana sillä tavalla millä riskeerasivat tuskin olisivat menneet leijonien eteen.

Järjen käyttö on sallittua."

Äänestä

sallittua, joten voit aloittaa käytön heti, kun sinulle sopii.

"Uusista testamenteista on moninkertaisesti enemmän kopioita antiikin ajalta ja vanhemmalta ajalta kuin muista sen ajan teoksista joten todistusaineisto siitä että Jeesus on elänyt on murskaava."
Vakuuttavaa...

Toisaalta... miljardit paskakärpäset syövät paskaa, joten sen on pakko olla herkullista. Todistusaineisto sen herkullisuudesta on murskaava. Miljadit paskakärpäset eivät voi olla väärässä, vai voivatko?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eugen04 kirjoitti:

aiemmassa keskustelussa siis vahingossa tuli kirjoitettua että vanhin kappale uudesta testamentista olisi nuorempi iältään kuin Julius Caesarista kertova asiahan on päinvastoin.

Uusista testamenteista on moninkertaisesti enemmän kopioita antiikin ajalta ja vanhemmalta ajalta kuin muista sen ajan teoksista joten todistusaineisto siitä että Jeesus on elänyt on murskaava.
Evankelimeja ei kyllä kirjoitettu Jeesuksen eläessä mutta silminnäkijähavaintojen perusteella kyllä
kolme ensimmäistä 50-70 jkr Johanneksen evankeliumi 80-90jkr.

Sitäpaitsi jos evankeliumien kertomukset eivät olleet tosia Kristityt tuskin olisivat riskeeranneet henkeään toiminnallaan antiikin aikana sillä tavalla millä riskeerasivat tuskin olisivat menneet leijonien eteen.

Järjen käyttö on sallittua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu