Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Mieskunto ja kolestelorilääkitys (statiinit)

Hei,
oliko outoja asioita yhdistetty otsikossa?

"Hyvät" SSRI- masennuslääkeet on käyttäjien kesken tiedetty pitkään "vetävän seksin vessasta alas".

Entä kolestelorilääkeet (pahin Lipitor, joka on paras laskemaan kolesteloria)?

Lue:http://www.heart-health-for-life.com/lipitor-side-effects.html
ja ennen kaikkea:
Percentage of men with adequate erectile function score before and after statins in cohort study.
http://www.medicine.ox.ac.uk/bandolier/band148/b148-2.html

Omasta kokemus vahvisti todeksi, valitettavasti, onneksi?

Kiitos lääketiede!
74794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pidin kokeeksi 2 viikon tauon kolesterolilääkityksestä ja panohalut -kyvyt nousivat huimasti.

Äänestä
  • Onnitteluni Kompatan, toivottavasti et erehtynyt niin pahasti kuin minä, käytin Lipitoria 10 vuotta!

    Tuli mieleen tehdä vähän yhteenvetoa noista englanninkielisistä teksteistä kun monet lääkkeen käyttäjät ovat vanhempaa väkeä (kuten minäkin kyllä olen).

    Ensimmäinen linkki yhteenveto: Kolesterolilääkitys vänentää infarktipotilaiden verisuonikulleisuutta 1.9 %- yksikköä MUTTEI KONAISKUOLLEISUUTA ollenkaan.


    Toinen linkki yhteenveto: Laajassa tutkimuksessa miesten "mieskunto" heidän omien vastautensa perusteella (kyselykaavake) heikkeni keskimäärin "pistearvosta" 20 pistearvoon 5 kun maksimi oli 25.

    Tämä on hyvä tapa mitata "systeemitasolla".
    Lääketehdaskin myöntää Lipitorin laskevan testoteronia mutta toisaalta on niin että joillakin miehillä on atleettinen kunto ja matala testosteroni ja joillain matala kunto ja korkea testosteroni. Hyvä sanoa: väliäpä sillä testosteronin laskulla!


    Vaikuttavin testi on on/off. Kun lopetat kunto nousee muutamassa viikossa kun alat se laskee taas. Olen kokeillut ja näin toimii.

    Tietysti on joitain joilla on eri asia.

    Tutkimuksessa 20% miehistä säilyttää kuntonsa lääkityksessäkin.

    Hoh hoijaa.

    Äänestä

Aiheuttaako Lipcut-kolesterolilääke myös häiriöitä. Löytyiköhän nyt syyllinen !

Äänestä
  • Lipcutin vaikuttava aine on simvastatin eli se kuuluu statiinien luokkaan, Lipitorissa on eri statiini mutta laajat tukimukset panevat kaikki statiinit samaan luokkaan ko. asiassa eli ovat erittäin potentiaalisia seksuaalisen alueen häiriöiden aiheuttajia. Lipitorin maine on pahin.

    Ei tiedetä varmasti mistä vaikutus johtuu, vaikka tiedetään statiinien alentavan testosteronia,
    ei välttämättä pääsyy.

    Nämä häiriöt eivät ole välttämättä impotenssia aiheuttavia mutta esim. kysymykseen "kuinka usein erektio lopahtaa kesken yhdynnän", vastaavat statiinien käyttäjät helpommin "aika usein" kuin "ei koskaan".

    Äänestä

  • vahetessaviisastuu kirjoitti:

    Lipcutin vaikuttava aine on simvastatin eli se kuuluu statiinien luokkaan, Lipitorissa on eri statiini mutta laajat tukimukset panevat kaikki statiinit samaan luokkaan ko. asiassa eli ovat erittäin potentiaalisia seksuaalisen alueen häiriöiden aiheuttajia. Lipitorin maine on pahin.

    Ei tiedetä varmasti mistä vaikutus johtuu, vaikka tiedetään statiinien alentavan testosteronia,
    ei välttämättä pääsyy.

    Nämä häiriöt eivät ole välttämättä impotenssia aiheuttavia mutta esim. kysymykseen "kuinka usein erektio lopahtaa kesken yhdynnän", vastaavat statiinien käyttäjät helpommin "aika usein" kuin "ei koskaan".

    Kunnon palautuminen Lipitorin lopettamisen jälkeen näkyy olevan mahdollista - joillakin. Minulla romahdus jäi lopulliseksi.Jos käyttäisin arvosanalukemia, sanon, että kunto putosi tasolta 18/20 tasolle 1/20.

    Äänestä

  • joillakin kirjoitti:

    Kunnon palautuminen Lipitorin lopettamisen jälkeen näkyy olevan mahdollista - joillakin. Minulla romahdus jäi lopulliseksi.Jos käyttäisin arvosanalukemia, sanon, että kunto putosi tasolta 18/20 tasolle 1/20.

    Paha juttu, näitä "ei palaudu" tapauksia tunnetaan ainakin SSRI- lääkkeillä. Useimmilla palautuu alle 2 viikossa.

    Mitä menettää jos kokeilee?
    Kukaan ei kai väitä että valtimot kalkkeutuvat 2 viikossa pahasti! Sama asia kuin jos olisi aloittanut lääkityksen 2 viikkoa myöhemmin.

    Äänestä

Olensyönyt kyseistä lääkettä n.4v, sitä ennen n. 3vuotta pravastatiinia. Kyllä seksi sujuu, luullakseni ja uskoakseni niin kuin tässä iässä kuuluukin.
(mieli tekee ja otta eteen)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vahetessaviisastuu kirjoitti:

Hei,
oliko outoja asioita yhdistetty otsikossa?

"Hyvät" SSRI- masennuslääkeet on käyttäjien kesken tiedetty pitkään "vetävän seksin vessasta alas".

Entä kolestelorilääkeet (pahin Lipitor, joka on paras laskemaan kolesteloria)?

Lue:http://www.heart-health-for-life.com/lipitor-side-effects.html
ja ennen kaikkea:
Percentage of men with adequate erectile function score before and after statins in cohort study.
http://www.medicine.ox.ac.uk/bandolier/band148/b148-2.html

Omasta kokemus vahvisti todeksi, valitettavasti, onneksi?

Kiitos lääketiede!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu