Onko jatkuva halu jauhaa paskaa kreationisteillä geeneissä?
Miten olis?
5
304
Vastaukset
että ominaisuus on hankittu. Eli lapsi joka ei ole kasvanut uskonnollisen suggestion alaisuudessa omaa luontaisen kyvyn ajatteluun.
- ...
Tiedän, että moni kreationistiperheessä kasvatettu on hylännyt valheellisen maailmankuvansa heti kun on saanut käsiinsä oikeaa tietoa. Toisaalta on myös niitä jotka eivät ole kestäneet oikeaa tietoa, ja ovat kieltäneet sen voidakseen pitää kiinni kreationismistaan. Veikkaan että kyseessä on pitkälti synnynnäinen ominaisuus, jota kasvatus voi joko vahvistaa tai heikentää.
- jjkkk
Edellämainitun lapsesta asti suggestoidun maailmankuvan lisäksi tarjoaisin loogisen ajattelun heikkoutta kreationistien tunnuspiirteeksi. Kun huomataan että joku fakta on ristiriidassa täysin kaikessa suhteessa oman maailmankuvan kanssa, ei pystytä vain analyyttisesti toteamaan että tämä maailmankuva ei ainakaan ole oikea. Logiikka voidaan siis aina kiertää sulkemalla silmät faktoilta. Täten väittäisin että geenit vaikuttavat kreationismin tarttumiseen merkittävästi.
- ---
En usko että kreationisteilta niinkään puuttuu kykyä loogiseen ajatteluun vaan kykyä jättää tunne-elämää omaan arvoonsa. Kreationistit ovat malliesimerkki siitä miten tunteen hallitsema ihminen käyttäytyy: irrationaalisesti. Otetaanpas taas uusintana kaikkein selkein esimerkki tästä:
http://www.youtube.com/watch?v=DuStSHFTcZs
Ihminen ei pääse noin pitkälle ilman kykyä loogisuuteen. Ihminen ei myöskään tee noin irrationaalista ratkaisua, ellei seuraa järkensä sijaan tunteitaan.
- hyvinkin olla
Kyllä geeneistä varmaan ainakin osittainen selitys löytyy. Jotakin lienee jo saatu selvillekin siitä miten uskonnolliset kokemukset ja niihin liittyvät asiat syntyvät aivoissa. Ja aivoista kun on kyse, varmasti asiaan vaikuttaa millainen perimä ne aivot rakentaa.
Ehkä on kyse saman tapaisesta ilmiöstä kuin alkoholismissa: Kaikista tulee alkoholisti kovalla harjoittelulla ja jos on perinyt tietyn ominaisuuden, riittää suunnilleen ensimmäinen siemaus. Nekin, joille ensimmäinen siemaus riittäisi, voivat välttää taudin puhkeamisen jättämättä siemauksen ottamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444857Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813546SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt302545SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402223Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä652061Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991262