sukupuolisen käyttäytymisen kanssa, mutta SOTA eli varusmiespalvelus ei tee papin tointa mahdottomaksi. Vrt. Jeesus?
Miksi uskovaiset kirkkoineen
kompastelevat
34679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kun perustan hylkää ja menee naimisiin trendin kanssa, joutuu nopeasti leskeksi. Oman maan puolustaminen kuuluu esivallan kunnioittamiseen.
'esivallasta' muuta kuin negatiivista?
:D
Käskyä "älä tapa" tulee noudattaa, paitsi jos pappi käskee toisin.
Sotilasta käskee pappi?
Jeesus kai kehoitti noudattamaan esivallan lakeja ja jumalanpalveluksen yhteisessä rukouksessakin pyydetään siunausta esivallalle.
että kun joku kaluunakalle sanoo jotain, niin kaikkien on toteltava? Ovatko sellaiset termit kuin demokratia ja ihmisoikeudet sinulle tuttu?
Vai oletko kuullut jotain muuta?
Onhan se perin merkillsitä että pappi eli hengellinen johtaja antaa siunauksen sotilaille, jotka mahdollisesti joskus joutuvat tappamaan toisia ihmisiä. Jeesus opettaa: rakasta vihamiestäsi. Pappi opettaa: tappakaa vihollinen, jumala teitä suojelee. Pikkasen näkemykset ristissä.
jehovan todistajilla sentään on jotain näkemystä, sillä he kieltäytyvät sodankäynnistä kokonaan, koska noudattavat opetuksia kunnolla. Mikä kristittyjä vaivaa, kun raamatun opeista luistetaan tuosta noin vaan?
... edellyttää tasa-arvolain noudattamista? Hups.
Hups itsellesi. Katsopa mitä esivalta sanoo uskonnon sisäisiin asioihin sotkeutumisesta.
Sepä vasta tekopyhää olisi.
Ei taida olla tämä ainut asia, missä kahdesta pitää valita mitä ei noudata.
"Mikä kristittyjä vaivaa, kun raamatun opeista luistetaan tuosta noin vaan?"
Minua vaivaa se, ettei ateisti tajua, kuinka vaikeassa tilanteessa uskovat sodassa olevat. Evoluutiokäsityksen mukaan on vain luonnollista että vahvat tappavat ja heikot kuolevat. Kristitty kun joutuu samaan tilanteeseen, arvot ja asetelma on toinen. Silti ulkopuoliset kommentoivat "luistavat tuosta noin vaan".
En ole ollut tilanteessa mukana, joten en tiedä mitä pappi siellä siunaa.
pappi ja armeija. Eikö sinusta? Älä tapa, mutta jos tapat, niin jumala siunatkoon sinua;)
Suomessa on demokratia ja ihmisoikeudetkin paremmalla tolalla kuin monessa muussa maassa. Aseistakieltäytyminenkin on mahdollista. Tarkoitat mitä?
>>> Ei taida olla tämä ainut asia, missä kahdesta pitää valita mitä ei noudata.
Jos kerran on uskova ja raamatussa kielletään tappaminen, niin eikö valinta ole helppo? Ei vai?
Evoluutiosta sinulla on melko omintakeinen käsitys.
että raamatussasi kielletään tappaminen, mutta sinä uskovaisena sanot kuienkin näin: "Oman maan puolustaminen kuuluu esivallan kunnioittamiseen."
- Siis esivallan kunnioittaminen menee oman oppisi edelle? Ihan sama, mitä esivalta käskee, niinkö?
Luther tulkitsi ja totesi myös senkin, että talonpoikia saikin murhata kun nousivat omistajiaan vastaan.
:D
Tässä tapauksessa et voi tehdä kumpiakin. Siis pitää valita.
"Uskovat lukevat raamatusta vain ne kohdat joita itse haluavat noudattaa, ja jättävät loput noudattamatta. Eikö sitten olisi se ja sama onko koko raamattua olemassa ollenkaan"
Tuolla logiikalla Raamatun merkitys onkin mitätöity.
Onko ne esim. itsemurhalahkoilla sellaisia juttuja mihin ei tulisi puuttua? Tai vaikka pedofiilipappien toimiin ei parane karsaasti katsastaa. Tai että naisten syrjiminen on ihan ok? Puhumattakaan homojen. Tai toi noitten muitten uskonto on väärä niin mennäämpä vähän evankelioimaan sinne ja rakennetaan koulu samalla niin jeesustelu on okei. "Katsopa mitä esivalta sanoo uskonnon sisäisiin asioihin sotkeutumisesta." Voi pissukkaa.
Yksinkertaisessa tilanteessa valinta on helppo. Sinä näet tämän yksinkertaisena, minä en.
"Yksinkertaisessa tilanteessa valinta on helppo. Sinä näet tämän yksinkertaisena, minä en."
Uskiksen aivolohkot on jeesusteltu vituilleen niin eihän sitä logiikkaa sovi odottaa hihulta.
Tarkoitatko että vain miespappien hyväksyminen luterilaisuudessa oli naisten syrjintänä Suomen lain vastaista toimintaa siihen asti kun naispappeus tuli hyväksytyksi? Ei muuten ollut.
Itsemurhiin usuttamisen lain vastaisuudesta en osaa sanoa.
Pedofilia on rangaistava rikos eikä kuulu minkään uskontokunnan dogmaan.
"Siis esivallan kunnioittaminen menee oman oppisi edelle?"
Niin, sota-aikana näytti aika monen miehen kohdalla 10 käskyä jäävän toiseksi.
"Ihan sama, mitä esivalta käskee, niinkö?"
Yksinkertaista, niinkö?
"Tarkoitatko että vain miespappien hyväksyminen luterilaisuudessa oli naisten syrjintänä Suomen lain vastaista toimintaa siihen asti kun naispappeus tuli hyväksytyksi? Ei muuten ollut."
Niin koska jeesustelijat olivat saaneet lain laahaamaan jälkijunassa. Kirkko työympäristönä ei ole valitettavasti vieläkään tasa-arvoinen. Valitettavasti siis teille hihuille.
"Itsemurhiin usuttamisen lain vastaisuudesta en osaa sanoa.
Pedofilia on rangaistava rikos eikä kuulu minkään uskontokunnan dogmaan."
Kun uskonnollisuus karistaa aivoilla ajattelun, tuloksena on pahoja juttuja. Itselleen voi kaiken selittää hyväksi jumalillaan ja muulla paskalla. Siksi aikuisten ei tulisi uskoa mielikuvitusolentoihin kuten Jumalaan tai menninkäisiin.
Seksuaalivähemmistöjen asemasta et sanonut onneksi mitään. Aivopieruahan sieltä vain olisi tullutkin.
"Niin koska jeesustelijat olivat saaneet lain laahaamaan jälkijunassa."
Mitä laki mielestäsi sanoo muiden Suomessa olevien kristillisten kirkkojen pappeudesta? Ortodokseilla ja katolisilla ei ole naisia pappeina.
"Mitä laki mielestäsi sanoo muiden Suomessa olevien kristillisten kirkkojen pappeudesta? Ortodokseilla ja katolisilla ei ole naisia pappeina."
Eikö sen kuuluisi sanoa että sielläkin on voimassa tasa-arvo työpaikalla? Jos ei sano, mutta silti se on näiden kirkkojen piirissä huonon makuinen omena, siellä on ongelmia jotka tulee ratkaista. Vai pitääkö uskiksille erikseen teroittaa, milloin ei saa syrjiä?
""Uskovat lukevat raamatusta vain ne kohdat joita itse haluavat noudattaa, ja jättävät loput noudattamatta. Eikö sitten olisi se ja sama onko koko raamattua olemassa ollenkaan"
Tuolla logiikalla Raamatun merkitys onkin mitätöity."
- Just niin te teette.
Sitaatti: "Tasa-arvolaki koskee täydellä voimallaan ev.lut. kirkkoakin sen kaikilla tasoilla samalla tavalla kuin muutakin julkishallintoa."
Poikkeuksena on ne uskonnolliset yhteisöt, joissa oman opin mukaan, uskonnonharjoitusvapauslain mukaan, on poikkeavia säädöksiä. Kun ev.lut. kirkko hyväksyi naispappeuden, sitä myötä tuo poikkeus ei ole enää voimassa ev.lut.kirkossa. Tasa-arvolaki pappeuden osalta ei siis koske katolista ja ortodoksikirkkoa, koska niissä ei tunnusteta naispappeutta. Muuten niissäkin noudatetaan sen lain pykäliä tätä poikkeusta lukuunottamatta.
"Evoluutiokäsityksen mukaan on vain luonnollista että vahvat tappavat ja heikot kuolevat."
Väärin. Olet jumittunut yksinkertaiseen mielikuvaan, joka kovin huonosti vastaa koko asiaa.
Ev.lut.kirkko on itse jäseniltään vienyt sen omantunnon mahdollisuuden. Ei suomen laki. Naispappeus hyväksyttiin alunperin omantunnon vapaus huomioiden, mutta myöhemmin se määrättiin pois.
"Eikö sen kuuluisi sanoa että sielläkin on voimassa tasa-arvo työpaikalla?"
Mielestani laki on hyvä niinkuin se on nyt.
Vai pitääkö uskiksille erikseen teroittaa, milloin ei saa syrjiä?
Tarpeen vaatiessa kyllä. Ihan samoin kuin ei-uskiksillekin.
Ei se kuvaa koko asiaa. Se on osa siitä ja sen moraalista.
Sulla on omastani poikkeava käsitys Puolimatkan Hesarin juttuun, siitä olisi joskus kiva vääntää.
heidät eroittaa vain JUMALAN ARMO, jälkimmäiset eivät ole siitä osallisia, omasta tahdostaan!