Skitsofrenia...

Tuli tässä mieleen että miten suuri osa "tosiuskovista" sairastaakin skitsofrenia?

Oireet sopivat ainakin aika hyvin;

Harhaluuloja, harhaaistimuksia
ja tiedon käsittelyn ongelmat :)

http://fi.wikipedia.org/wiki/Skitsofrenia

harhaluulot ovat kaikilla uskovaisilla mutta harhaaistimuksia on aika harvalla.
Mutta psykoosia sairastava kulee joskus ääniä, mitä uskovainen voi luulla jumalan ääneksi :P


ja koska kumminkin joku tiedustelee niin kyllä luulen että minulle alkaa kehittyä skitsofrenia tai ainakin luulen niin :)

9

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Paljon on mahdollisuuksia ole'massa'olossa, jos liikaa miettii sekoaa varmasti ja jos aina samoja kiertää niin varmasti totaalisesti.

      Se että olet, muut ovat, 'kaikki on' ei ole yksiselitteistä ja selvää "kauraa", elämä on todellakin i h m e e l l i s t ä.

    • Hanna

      Täysin kahdesta eri asiasta on kysymys uskosta ja skitsofreniasta. Ei sairaudelle mitään voi, mutta helppoa ei ole mieleltään sairailla.

      • Kössönöm

        mutta pidät itseäsi mieleltäsi terveenä?


      • Hanna
        Kössönöm kirjoitti:

        mutta pidät itseäsi mieleltäsi terveenä?

        En halua ylentää itseäni. Käsivammani vuoksi olen nyt kuntokartoituskurssilla. Siellä kallonkutistajat, fysioterapeut ym. tkevät selkoa "mihin minusta olisi nyt isona". Olen jo sen verran iäkäs etten haluaisi kouluttautua ammattiin, joka vaatii monivuotisen opiskelun. Tulin juuri palaverista, jossa kartoietaan testien perusteella saadusta tiedosta yhteenvetoa "mihin minun kykyni, taitoni ym. riittävät". Näiden viisaiden mielestä olen erittäin lahjakas ja mahtava persoona. Ainesta olisi vaikka mihin ihmissuhdeammattiin. Uskotko nyt näitä ammatinvalinnan ja psykologian ammattilaisia vai omaa kapeata subjektiivista, ateistista ajatteluasi kysyessäsi arviotani mielenterveydestäni. Myös terveyteni on ikäisekseni harvinaisen hyvä lukuunottamatta käsivammaani. Tuskin he suosittelisivat mielisairaalle psykologin tai sosiologin ammattia. Olen kertonut heille avoimesti myös vakaumukseni. Tietysti voit väitää minun valehtelevan. Mitähän sinun omassa nupissasi risteilee kun teet tuollaisia kuntokartoituksia noin vain "etätyönä". Uskon sittenkin enemmän näitä ammattilaisia kuin sinua ja jopa itseäni. En olisi ikinä uskonut niin loistavaa palautetta kyvyistäni. Kiitos Jumalalleni ja Hän johdattakoon käyttämään kykyjäni ja kokemuksiani valtakuntansa kirkastamiseksi.


    • hyvän sään aikaan

      Sulla se sitten on omasta mielestäsi terve tapa suhtautua sairaisiin. Mene hoitoon!

    • Valkoparta

      Toinen filosofi, milian, on aikoinaan pohdiskellut asiaa monen aloituksen edestä. Ja onhan tämä yksi kestoaihe muutenkin.

    • tietoa:

      "Monet skitsofreniapotilaat ovat uskonnollisia ja tuoreen tutkimuksen mukaan uskonnollisuus voi myös vaikuttaa potiliden oireisiin. .."

      ".. sillä 14 prosentille uskonto aiheutti henkistä epätoivoa, 10 % koki uskonnon pahentavan psukoosioireita ja yhtä monella uskonto liittyi myös itsemurhayrityksiin. .."

      Seura 47/2006 s.79


      "Uskonnollisen kokemuksen aivoituksia ohimolohkoissa

      Ohjelma esitettiin Britanniassa valtakunnan verkossa torstaina.

      Hyvin kiihkeästi uskonnollisten ihmisten aivot saattavat olla jo syntymästä erilaiset kuin muilla ihmisillä. Uskonnon vahvaksi kokeminen ei siis johtuisikaan ihan vapaasta tahdosta tai vastauksena ilmoitukseen ylhäältä.


      Jotkut neurologit alkoivat pohtia asiaa, kun eräät epileptikot kokivat hyvin ristiriitaisesti uskonnollisuutta. Epilepsiapotilas Rudi Affolter on esimerkiksi piintynyt ateisti.


      Siitä huolimatta hän koki 43-vuotiaana vahvan uskonnollisen näyn, jossa hän oli ei enempää eikä vähempää kuin itse helvetissä.



      "Olin hyvin masentunut ajatuksesta, että joudun viettämään siellä lopun ikääni."
      Brittiläinen tavallinen perheenäiti, mutta epileptikko Gwen Tighe puolestaan luuli synnyttäneensä Jeesuksen. Hän nimitti aviomiestään Joosefiksi ja itseään Mariaksi.


      Professori V. S. Ramarchandran Kalifornian osavaltion yliopistosta San Diegosta uskoo, että tietyt aivojen osat vaikuttavat tällaisiin uskonnollisiin kokemuksiin.


      Hurmoksen tai kokemuksen voimaa voi mitata iholta tai kuvata aivojen osien aktivoitumista. Jotkut aivotutkijat uskovat, että monet historian uskonnollisesti vahvat henkilöt, kuten Paavali tai karismaattiset lahkojohtajat voisivat kuulua samaan joukkoon."


      Helsingin Sanomat
      [email protected]



      http://www.seura.fi/

    • Kössönöm

      opetetaan. Ei kukaan uusia jumalia keksi. Kyllä se sama "olento" eri hahmoina on aina esiintynyt.

    • Milian***

      ...ja melko-helvetin-pitkiä debatteja onkin aiheesta käyty tällä palstalla muinoin. Ja luonnollisesti hampaita kiristellen ja tukkaa kiskoen.

      Minulle -oli todisteita tai ei- on aivan täysi itsestään selvyys, että paranoidi skitsofrenia on läheisessä yhteydessä uskonnollisuuteen..lähinnä kiihko-sellaiseen.

      Nyt vastikään olen jäänyt pohtimaan ajoittain kysymystä, että voisiko tällaista uskonnollista paranoidista skitsofreniaa "ruokkia syttymään". Ja mielestäni voi.
      Koska yksikään ihminen ei usko mihinkään nimettyihin jumaliin itsestään vaan aina ulkopuolisen osapuolen "avustamana" on selvää, että kuulijan mielen- ja luonteenlaadusta riippuen joku "lähetyskäskyään" noudattava saa aikaiseksi mahdollisesti useitakin mieletään sairaita (uskonnollisia) ihmisiä.

      Ajatusprosessi on kesken, enkä ole ehtinyt etsimään vielä mistään tietoa, olisiko aiheesta tehty mitään tutkimusta tms.

      Onko kellään tietoa tällaisista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      124
      1642
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      245
      1162
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      186
      996
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      833
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    Aihe