Sotaveteraanit

Jos sotaveteraaneja ja heidän uhrauksiaan kunnioitetaan ja arvostetaan, miksei tämä yhteiskunta - jonka he verellään ovat meille jälkipolville taistelleet lahjaksi - ohjaa heille sellaista määrää verorahoja, että heillä on hyvät oltavat. Tämän sijaan täällä koitetaan kerätä kolehtia kerjäämällä ovelta ovelle tai saada muutamaa lanttia myymällä jotain heijastimia! Miksei eduskunta korjaa tätä epäkohtaa? Häpeällistä!
5236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

hypyytetään kylpylöissä toiseen aina Viroa myöten, ja muut vanhukset saavat mädäntyä sairaalan vuoteille.

Äänestä

Sotaveteraanikerjäykset ovat armeijan ja maanpuolustusjärjestöjen (sotahullujen) propagandakampanjoita.

Sitäpaitsi eihän se mikään lahja ole, jos kerran veteraaneille pitää tehdä vastapalveluksia.

Äänestä

omalla asialla.
Veteraanit ovat melkein pois.
Tämä liiketoiminta niin valtion kuin muiden voi nyt heti lopettaa ja rahat siirtää lapsien koulutukseen.

Äänestä

Kehitysapuvaroja pitäisi ryhtyä keräämään yksinomaan ovelta-ovelle-keräyksillä ja kaikenlaisen rihkaman kaupustelulla. Näin säästyisi (muistaakseni, korjatkaa jos olen väärässä)800 miljoonaa euroa verovaroja muihin kohteisiin.

Uskon myös että kehitysavun kokonaismäärä nousisi huimasti, sillä sillä kaikkihan me haluamme lahjoittaa vapaaehtoisesti rahaa Afrikan dikt... eikun nälkäänäkeville lapsille. Kaikki paitsi minä.


Terveisin,

Teräsnyrkki
-totuuden torvi
-http://terasnyrkki.blogspot.com

Äänestä
  • Niinhän se pitäisi olla!
    -Kyllähän sotaveteraanit ja muutenkin eläkeläiset pitäisi saada kunnon oltavat mutta kun tämä meidän nykyinen hallinto-elin joka on elänyt pelkästään helppoa/rikasta elämää ei tunne köyhyyden ja sodan kärsimystä eikä pysty siihen suhtautua aidosti tunteella tai myötätunnolla!
    Joten he eivät yksinkertaisesti ymmärrä miten vaikeata se on elää näissä olosuhteissa ja kovien verojen ja arvolisäveron varjossa!!!


    Ps.Minä olen rautanyrkki! älkää sekoittako teräsnyrkkiin!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aattelin vaa kirjoitti:

Jos sotaveteraaneja ja heidän uhrauksiaan kunnioitetaan ja arvostetaan, miksei tämä yhteiskunta - jonka he verellään ovat meille jälkipolville taistelleet lahjaksi - ohjaa heille sellaista määrää verorahoja, että heillä on hyvät oltavat. Tämän sijaan täällä koitetaan kerätä kolehtia kerjäämällä ovelta ovelle tai saada muutamaa lanttia myymällä jotain heijastimia! Miksei eduskunta korjaa tätä epäkohtaa? Häpeällistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu