Sananvapaus on vain unelma

a dream

Sananvapaus on idealistinen yhteiskunnallinen ihanne, mutta käytännön realiteetti on se että valtaa pitävät tahot ovat lähestulkoon aina kriminalisoineet itsensä arvostelemisen. Useissa eri maissa on kiellettyjä ideologioita, kirjoja, elokuvia jne. Sananvapaus on jalo yhteiskunnallinen ihanne, mutta aina tulee pitää mielessä se että me emme elä täydellisessä yhteiskunnassa, vaan maailmassa jossa valtaa pitävät ihmismassat joiden moraaliset normit ovat musta-valkoisia ja oikeuskäsitys on hatara. Tyranneilla on aina lakeijansa ja ihmismassat on aina houkuteltu inkvisition kannattajiksi.

4

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pidetään yllä

      Käytetään sitä vapautta, mikä meillä on. Yrittävät kahlita kaikilla tavoilla. Kuka valtansa menettämisen vuoksi, toinen taloudellisen kilpailun vuoksi.

      Tämä vaatii kuitenkin jatkuvaa hereillä oloa. Voi vain toivoa, että ylilyöntejä harrastavat näkisivät, että ovat itse vaarassa menettää oikeusturvansa.

      • tämä asiaa..

        Poliittinen valta on sellaisten tahojen käsissä jotka eivät kunnioita sananvapautta. Poliittinen valta on sellaisten tahojen käsissä joilla ei ole kunnioitusta sananvapautta, uskonnon- ja omantunnonvapautta kohtaan.

        tämä tulee ottaa huomioon.


    • kali.yuga

      Kuten keisari neron aikana, niin myös nytkin, kristillinen kirkko joutuu toimimaan "maan-alla". Eli suomalaiset ateistit ja luterilainen kirkko vainoavat kristityitä tekaistuilla syytteillään (mm Tomashot, Ellilä) ja monia on tuomittukkin.

      Kristillinen kirkko on aina joutunut toimimaan maanalla koska maallinen esivalta vihaa kristillistä kirkkoa, siksi meillä on nämä jumalanpilkka lainsäädännöt joilla he myös Jeesuksen tuomitsivat kuolemaan.

      Kristillisen opin mukaista on että kirkko ei voi toimia julkisena järjestönä, vaan sen on oltava sala-järjestö kuten keisari neron aikaan. Olkoon esikuvamme Raamatun Ester joka oveluudellaan sai tapatettua pahan ja rikollisen Hamanin. Ester kätki syntyperänsä kuninkaalta ja petti kuningasta ja tämän takia jumala siunasi häntä.

      Jokainen joka valehtelee pahansuovalle valtiovallalle, se tekee Jumalan tahdon mukaisesti.

      "olkaa viisaita kuin käärmeet" (Matt. 10:16

    • martyyrien kirja

      Pelkonen sai rangaistuksen kun kirjoitti runon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      151
      13307
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      88
      3720
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      134
      3033
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1471
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      46
      1426
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      157
      1385
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1294
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1254
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      206
      1010
    Aihe