Onko rippikoulu väärin?

Suni kovistelee Armikia siitä, kun Armik on vienyt lapsensa rippikouluun, siis voitteko kuvitella porttokirkon kouluun! Onko siis väärin niin tehdä? Tiedosta kiitollinen kyselee.
5175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mitenkä se väärin on? Tiedän kokemuksesta että monet rippikoululaiset ovat tulleet uskoon koulun aikana. Tyttäreni oli leirikoulussa ja hänen ryhmästään 16 kahdeksastatoista tunnusti koulun lopussa uskovansa eli olevansa uskossa.
Siunausta vaan rippikouluille!!

Äänestä
  • rippikoulussa,en kyllä tosissani ollut

    Äänestä

  • tulee iskostetun tekojärjen tilalle, niin huomaa, että Teuras lampaita tämä kirkko itselleen teke. Kehitys oppi on helpompi ymmärtää Järjellä. Kyllä kirkko tarvitsee uskomustensa ylläpitäjiä. Vain viisaimmat lähtevät pois.

    Äänestä

Rippikoulussa opetetaan Raamatun totuuksia, eiköhän se kerro jo vastauksen kysymykseesi.

Äänestä
  • kylvetty Sana tuottaa satoa Jumalan aikataulun mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tä mitä hä? kirjoitti:

Suni kovistelee Armikia siitä, kun Armik on vienyt lapsensa rippikouluun, siis voitteko kuvitella porttokirkon kouluun! Onko siis väärin niin tehdä? Tiedosta kiitollinen kyselee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu