Ateistit...

mitä tekisitte, jos jumala antaisi kiistattomat todisteet olemassaolostaan? Olisiko se kiva vai paha juttu???
15479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

uskoa ei enää tarvittaisi.

Antaa tulla vaan. Jumalalta siis, ne todisteet.

Äänestä

ja kysyisin pari kysymystä.

Esim. Jos ihminen tekee lapsen, eikä anna sille ruokaa, sehän on karmea rikos. Jos jumala tekee kuusi miljardia ihmistä, eikä anna kaikille ruokaa, miksei se olisi rikos?

Pari muutakin kysymystä olisi mielessä.

Mutta ilman muuta juttu olisi minun kohdallani sananmukaisesti helvetin paha.

Äänestä

Mitä jos lehmät alkaisivat lentämään, olisitko iloinen vai olisitko kauhuissasi?

Äänestä

Sillä olettaen, että ajattelukykyni ei täysin olisi mennyt, tajuaisin olevani liian pihalla todellisuudesta.

Äänestä

Eihän sitä voi sanoa onko se kiva vai paha juttu, ennenkuin tietää mikä jumala on kyseessä

Äänestä

No sehän olisi hirveä järkytys kaikille niille, jotka ovat uskoneet ihan väärään jumalaan. Heti syttyisi maailmanlaajuisia uskonsotia, kun ne väärään jumalaansa uskoneet kävisivät hyökkäykseen ja syyttäisivät tätä ilmoittautunutta vääräksi jumalaksi ja joksikin demoniseksi antikristukseksi. Eipä siitä siis mitään kivaa seuraisi.

Mites sitten itse reagoisit kun jumala antaisi kiistattomat todisteet itsestään ja kertoisi olevansa Brahman? Ja miten luulet että maailman miljardit krisselit ja muslimit tähän reagoisivat?

Luultavasti vähiten järkyttyisi se, joka ei ole sitonut koko elämänsä tarkoitusta ja kaikkea maailmankuvaansa Yhden Ainoan Oikean Jumalan varaan, vaan suhtautunut koko jumalakäsitteeseen kyynisen skeptisesti

Äänestä

Entäs jos Jumala parantaisi ihmisen, ja lopettaisi sodan, tai antaisi päivän välirauhankin?

> Siis turha toivoa ensialkuunkaan mitään suurta,kun Jumala_ei_vaan_osaa auttaa

Äänestä
  • kauneimmat tuotteet ovat minulle riittävä todiste Jumalan olemassa olosta.

    Äänestä

  • MJman kirjoitti:

    kauneimmat tuotteet ovat minulle riittävä todiste Jumalan olemassa olosta.

    Etpä sinä paljon todisteita tarvitse. Miksi ne ovat todisteita juuri Jumalasta?

    Äänestä

  • MJman kirjoitti:

    kauneimmat tuotteet ovat minulle riittävä todiste Jumalan olemassa olosta.

    No mistäs kasvikunnan rumimmat tuotteet todistavat?

    Äänestä

Puhuisin kielillä, kieriskelisin lattialla, kivittäisin homoja ja varautuisin tempaukseen. Sitten tappaisin kaikki vääräuskoiset ja kuolisin marttyyrinä.

Äänestä

kuinka paha juttu se olisi, koska tällä hetkellä meillä on vain aavistus siitä, kuinka ilkeä hän voisikaan olla. Raamatun jumala olisi jo nykyään pienen heimon johtajaksikin aika huono, siis sosiaalisilta taidoiltaan ja vielä yhteistyökyvytönkin. Siinä mielessä sanoisin, että huomattavan paha juttu, jos sellaisella henkilöllä olisi vallassaan koko maailmankaikkeus.

Voihan olla, että jumala olisikin avarakatseinen, älykäs ja sydämeltään suuri, ja kristityt osoittautuisivat pelleiksi unelmoituaan kaihoisasti kurista ja ankarasta auktoriteetti-isukista. Siinä tapauksessa tilanne olisi ihan jees. Nykyisestä kristittyjen taivas-helvetti ajattelusta sanoisin, että suo siellä, vetelä täällä. Evvk.

Vastakysymyksenä esitänkin sinulle: Miten suhtautuisit, jos todellisena pitämäsi saatana tulisi juttusillesi, ja sanoisi, että on sinuun tyytyväinen, koska olet levittänyt ihmisen henkistä kasvua estäviä asenteita esimerkillisesti, ja siitä on luvassa helvetin polttouunin käyttöpäällikön vakanssi ja nelivetojaguaari täysautoetuna.

Äänestä
  • Sitten me voisimme haastaa hänet oikeuteen rikoksistaan ihmiskuntaan vastaan!

    Äänestä

mitä jumalaa tarkoitat. En ole kaikkiin perehtynyt, mutta eikö jossain ole kerrottu jostain rakkauden jumalasta. Sitä en panisi pahakseni ollenkaan.

Äänestä

ole sitä tehnyt? Onks se vähän kädetön vai eikö sitä ole olemassa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MJman kirjoitti:

mitä tekisitte, jos jumala antaisi kiistattomat todisteet olemassaolostaan? Olisiko se kiva vai paha juttu???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu