Vastustan sovinismia. Ainoa poikkeus olisi siinä, että jos idolini Sean Connery olisi sovinisti, niin silloin olisin minäkin.
Vastustan sovinismia
Sean 007
11393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ainakin feministien mielestä. Hän kerran sanoi haastattelussa säälivänsä nykyajan "hormonihäiriöitä" eli naisia, jotka haluavat hallita ja miehiä, jotka alistuvat pompotettaviksi.
... siis tämä kahden ääripään asetelma. Eikö voi olla normaalisti omilla aivoillan ajatteleva ja objektiivisesti maailmaa katsova ihminen. Lukkiutumatta mihinkään ennalta asetettuun muottiin. Kuten jossain jo aiemmin kirjoitin, elämä on paljon helpompaa, kun ei ole noita rasitteita. Oman maailmankuvansa voi niissä olosuhteissa muokata parhaaksi katsomallaan tavalla.
1) Ajattelet kuten jo(t)ku(t) muu(t) siksi, että arvostat häntä (heitä), hän (he) on (ovat) tunnettu(ja), lahjakas (lahjakkaita) jne.
2) Huomaat, että, kappas vaan, jo(t)ku(t) muu(t) ajattelee (ajattelevat) kuten sinä.
Sano suoraan, mitä ajattelet ilman noita sulkuviivoja. Pitäydyn siihen saakka edellisessä kommentissani ja toistan jo joskus aiemmin heittämääni viestiä, jonka mukaan ihmisen ainutlaatuinen privilegio on muodostaa itse oma mielipiteensä. Joskus sattuu, useimmiten ei. Jos uskaltaa tulla ulos tietystä poterosta.
Trollit ovat siitä hauskoja, etteivät kaikki niitä tajua!
miksi ei ajattelisi omilla aivoillaan? Tai pikemminkin: minkälaiset yksilöt eivät ajattele omilla aivoillaan?
omilla aivoillaan ja ne jotka eivät ajattele, eivät ajattele. Kaikkien ajatuksiin sitä vastoin vaikuttaa ympäröivä arvomaailma, kasvatus, perinteet, yms asiat.
siksi me täällä Suomessa ajattelemme tyttöjen silpomisista aivan eri tavoin kuin esimerkiksi Somaliassa. Tai että Suomessa yli 90% kannatti Obamaa, kun Usassa luku oli huomattavasti vähäisempi.
jne.
vielä hengissä?
Tästä huolimatta lukuisat naiset edelleen kutsuvat häntä seksikkääksi ja miehekkääksi. Ikähaarukka tuntuu vaihtelevan parikymppisestä kuusikymppisiin. Patriarkaatin uhreja arvatenkin.
Vastustetaan kimpassa. Mistähän löytyisi sellainen sovinisti, jota voisi alkaa vastustamaan?