Yliluonnolliset ilmiöt, kokemuksia?

helöy

Niin, onko joku kokenut yliluonnollisia ilmiöitä ikinä? Jos on niin miten ragoit jne? Kertokaa niistä.

Itse en oikeen tiedä, onko yliluonnollista tapahtunut, mutta kyllä voisi sanoa että pelokkaaksi vetää. Eli muutamia esimerkkejä.

Ensimmäisen kerran tämä tapahtui ehkä 4 vuotta sitten, kun olin juuri lukenut jotain kummitustarinoita jne. ja olin tietenkin herkällä tuulella. Kuuntelin musiikkia mankallani ja se oli volymitasolla 16, yhtäkkiä se vain itsestään suurensi volymet 40. Kiljuin ihan kamalasti ja sammutin mankan. Pitkään aikaan en nukkunut kunnolla. Mankka on tosin tehnyt tuota muutamia kertoja jälkeenkin päin.
Sitten, olimme ystävieni kanssa huoneessani viettämässä iltaa. Mikroni päällä oli pari lasia, ja yhtäkkiä ne vain tipahtivat maahan. Eikä mitään "tärähdystä" tai muuta sellasita tapahtunut. Säikähdimme tietenkin, mutta asia jäi käsittelemättä muuten.
Sitten nukuin isäni kanssa huoneessani yhtenä yönä, ja huoneeni yhteydessä on vessa. Aamulla isäni kysyi, että miksi olin lukinnut WC:n oven, että hän joutui ruuvimeisselillä sen avaamaan. En tiennyt. Sekin oli kummallista, koska eihän ovi voi mennä itsestään lukkoon, ilman että joku lukitsee sen toiselta puolen?
Eräs tapahtuma liittyy taas kyseiseen mankkaan. Sisareni ystävä kuoli pari vuotta sitten ja hänellä oli skitsofrenia. Oli kulunut vuosi kuolemasta ja kuuntelin musiikkia. Päätin katsoa kännykän kalenterista hänen kuolinpäiväänsä, ja siinä samassa volymet nousivat aivan itsekseen kaakkoon. Sitten samana päivänä dr. Philissä oli dokumentti skitsofreniasta.
Sitten yhtenä aamuna heräsin siihen, että joku koputtaa lujasti oveeni. Yleensä sisareni herättää minut, koska en yleensäs itten millään herää, koska minulla on oma uloskäynti. Menin ovelle ja siellä ei ollut ketään. Kysyin siskoltani että miksi koputit oveen etkä sitten kuitenkaan ollut siellä. Hän sanoi ettei ollut koputtanut, saatika käynyt ulkona sinä päivänä. Eikä se kukaan muukaan voinut olla.
Viimeisin tapahtui tänä aamuna, kun luin lehteä sängylläni. Yhtäkkiä vain ilman mitään tärähdystä ym. tippui lasinen taulu lattialle, menemättä rikki. Sen tausta tosin jäi roikkumaan.
Olen nähnyt viimeiset kuukaudet joka yö painajaisia. Yleensä yliluonnollisia. Todella ahdistavia.
Mitä tämä kaikki on?

Toisaalta minulla on luonnollinen selitys jokaiseen näihin. Mankassa voi olla kosketushäiriö, kaikki on sattumaa, ovi meni lukkoon vahingossa ja taulukin tippui lattialle sen takia että se oli huonosti liimattu. Mutta silti pelottaa. Niin, onko teillä mitään kokemuksia? Ja kiitos jos jaksoitte vaivautua lukemaan.

4

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä en sit millään käsitä sitä minne se mun paras töyhtötin katosi. Se on ollut hukassa jo muutaman vuoden. Kukaan ei oo nähnyt sitä sen koommin.

    • Olin jossain 15v iässä pesemässä hampaita vessas, niin ovi meni itestään lukkoon. Näin peilin kautta kun se lukko kääntyi. Lukko on sittemmin vaihdettu kun meni rikki. Vuosi takaperin saman vessan oven kahva meni ala asentoon. Itse en ollut kuulemassa mutta faija ja veli kuuli kun joku olisi lyönyt sen alas ja siihen asentoon se oli sitten jäänyt, mutta jää se muutenkin.

      Ala-aste iässä tein läksyjä ruokapöydän ääressä ja katoin seinällä olevaa taulua mikä siin on aina ollut ja on edelleenkin. Sitten mokoma putosi alas ja taulussa ollut lasi meni tuhannen...... joo.

      Muutakin on tapahtunut ja ääniä kuulunut. Serkkukin kertoi kaiken näkösiä juttuja joista en nyt jaksakkaan kirjoittaa.
      Kannattaa suunnata tonne kummitus palstoille jos haluu lukea nuppinsa sekasin :> Itekki joskus viihdyin siellä jonka jälkeen mielikuvitus kävi pitkään vilkkaana.

    • joo joo joo

      Joillekin jutuille on kyllä ihan luonnollinen selitys, vaikka mystiikkaselitykset olisivatkin jänskempiä.


      Yhteen aikaan olin aika kireenä. Silloin kerran himaan tullessani lattialleni oli ilmestynyt kastematoja. Silloin meinas hermo pettää, että jo on mystiikat vallalla.

      Rauhoituttuani sitten tajusin asian. Olin joskus aikaisemmin laittanut suureen limoviikunan ruukkuun vähän luonnonmultaa. Siinä oli ollut lieronmunia, ja lierot olivat kasvaneet ja viihtyneet ruukussa. Runsaasti kasteltuani kasvia madot joutuivat lähtemään tulvaa pakoon, ja kuivuivat sitten lattialle.

      Tämä oli vähä naivi, mutta tosi kertomus.

    • Ei niin uskovainen

      Olen kokenut muutaman kerran asian, joka vaivaa nyt enemmän kuin aikaisemmin. Kellon siirtyminen puoli tuntia eteeenpäin. Se on tapahtunut muistikuvan mukaan 15 vuotiaasta alkaen tähän 42 vuoden ikääni 5-10 kertaa, en ole pitänyt tarkkaa kirjaa, aikajakso on pitkä, mutta nyt vaan tuntuu siltä että kai tällä joku tarkoitus on? Viiemeisin kerta on viime viikolta, kännykän kellon siirtyminen tasan puoli tuntia eteenpäin, niinkuin kaikki edellisetkin kerrat. Aina puoli tunntia ja eteenpäin. Kello on sängy vieressä joko herätyskello tai kännykän kello, ja nuorempana taisi sängyn vieressä ollut rannekello. Kai tälle joku seliltys on, ainakin yhteistä täälle on se, että elämässä on ollut tuolla hetkellä ahditavia, vaikeita hetkiä ja kuten viime viikolla. Riita perheen kanssa ja nukkumaan meno ahdistuneena. Taisi olla nuorena kasvukivut. En ole kovin uskovainen ja jos tällä on tarkoitus niin ehkä se on se muistutus, että ota opikseksi.. En tiedä onko uskomuksella merkitystä tai sitten on ja suojelusenkeli muistuttaa kuolevaisuudesta ja asioiden tärkeysjärjestyksestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      483
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe