TV7 seurakunta

uskos...........

Onko se oikein jos eroaa paikallisseurakunnasta ja laittaa kymmeneykset TV seiskalle ja voiko näin olla TV7 seurakunta minulle?

Onko mahdollista että on teevee seurakunta?

11

898

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuus tekee vapaaksi!

      Sellainen ajatus, että voisi kuulua "TV-seurakuntaan" on todellisuudessa eksytystä.
      Kun U-T käyttää sanaa ”seurakunta” paikallisessa mielessä, se aina tarkoittaa
      järjestäytynyttä paikallisseurakuntaa - se ei koskaan tarkoita jotakin epämääräistä uskovien yhteyttä TV:n ääressä tai tilapäistä kokoontumista tai työmuotoa vaan paikallisseurakunta koostuu uskovista, jotka säännöllisesti kokoontuvat yhteen määrätyssä paikassa ja ovat kanssakäymisissä keskenään.

      Paikallisen seurakunnan yhteydessä uskovasta valmennetaan opetuslapsi ja palvelija.
      Antautuminen yhteydelle on keskeinen tekijä uskovan kehityksessä ja kasvussa.
      Uusi Testamentti ei tunne ”riippumattomia” Kristuksen ruumiin jäseniä tai seurakunta- yhteyden ulkopuolella eläviä Jumalan lapsia, lammastarhan ulkopuolella vaeltavia lampaita tai
      erikseen taistelevia Jumalan armeijan sotilaita tai hajallaan olevia eläviä kiviä.

      Sitoutumattomuus paikalliseen seurakuntaan on loukkaus Jumalan perhettä kohtaan.
      Terve hengellinen kasvu voi tapahtua ainoastaan läheisessä yhteydessä muitten kanssa.
      Läheinen yhteys paikallisseurakunnassa on välttämätön, jotta uskovan luonnetta voidaan
      muokata ja hiota - siinä paljastuu meidän todellinen ”hengellisyytemme”.
      Jokainen uskova tarvitsee hengellisiä isiä ja äitejä,jotka voivat puhua hänen elämäänsä.
      Vastuuvelvollisuus on mahdollista vain läheisessä yhteydessä eli paikallisseurakunnassa.

      Yhteys ole aina helppoa ja ongelmatonta, mutta ellei siihen suostu, oma kasvu ihmisenä
      ja uskovana pysähtyy.

      Sitoutuminen hengellisesti voi aloittaa liittymällä johonkin hyvään paikalliseen seurakuntaan
      ja lopettamalla vapaamatkustamisen.
      Uusi testamentti ei tunne ”seurakunnattomia” jäseniä.

      • Simon Moon

        0vat tuomittuja taloudellisista rikoksista! älä usko mitä ne paholaiset tarjoaa..


      • puppua oikein

        olan takaa.
        Alkuseurakunnassa oli tilanne toinen kun nyt.Silloin OLI hyviä ja terveitä seurakuntia,nyt on tilanne toinen.
        Fiaskoja kaikki tyyni,jotka kyllä puhuvat kauniisti mutta ovat raatelevia susia.
        Kasvu voi tapahtua ilman tekopyhiä Laodikea seurakuntiakin.Vai vätätkö että Pyhä Henki tarvitsee toimiakseen ihmisten tekemiä kulisseja.
        Ilmestyskirja sanoo:"Lähtekää ulos siitä te minun kansani",tarkoittaen nykylahkoja.Siihen kuulu helluntailaiskirkot,adventistit mormonit jehovalaiset y.m. ja y.m.


    • paikanetsijä

      parempi kai kun ei mitään, mutta lienee lähinnä virtuaalinen seurakunta ei ihan todellinen

    • TV7 on eksytyskanava

      Älkäämme olko missään tekemisissä pimeyden hedelmättömien töiden kanssa

    • isoisä.Etelä-Suomesta

      Jos tuet TV7 kanavaa, olet osaltasi vastuussa kaikista niistä epäraamatullisista eksytyksistä ja harhaopeista, joita TV7 levittää.
      Kanavan täytyy täydellisesti puhdistua kaikesta hengellisen haureuden hapatteesta, ennen kuin sitä kannattaa tukea.
      Toisekseen kymmenysoppi ei kuulu uuden liiton seurakunnalle. Varoistaan antaminen kylläkin, mutta vapaaehtoisesti, ei pakosta. Iloista antajaa Jumala rakastaa.

    • Mikä.on.totuus

      Jos TV7 olisi uskossa olevien käytössä, julistaisi se kansalle evankeliumia, että ihmisten tulee tehdä parannus suhteessaan Jeesukseen ja ristin sisjaisuhriin tullakseen Jumalan lapsiksi. Nyt kanava julistaa, että kaikki ovat Jumalan lapsia, kaikki pääsevät taivaaseen, kukaan ei joudu helvettiin.

    • Totuus.julki

      Facebook-seurakuntakin on olemassa. Sitä vain valvovat jumalattomat ihmiset.
      Kristillisiä mielipiteitä vainotaan Facebookissa.

      Olen kuullut, että Facebookin sivuja on suljettu kristityiltä, jotka kirjoittavat sinne Raamatussa olevia opetuksia muun muassa homoudesta.
      Jumala sanoo homouden harjoittamisen kadotukseen johtavaksi synniksi:
      ".. sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen; samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti. Ja niin kuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia. He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä; ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia, vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta; jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät." Roomal. 1:26-32.
      Tuota Raamatun kohtaa Facebookin ylläpito ei ole hyväksynyt!
      Jumalan sana ei kuitenkaan muutu, eikä uskossa Jeesukseen olevat kristityt milloinkaan lopeta Raamatun opetusten jakamista. Jumalan sanaa on yritetty tukahduttaa historian aikana on monet kerrat, mutta rehelliset ja kaikille hyvää tahtovat kristityt ovat todenneet: "Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä." Apt. 5:29.
      "Ettekö tiedä, etteivät vääryydentekijät peri Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät haureelliset eivätkä epäjumalanpalvelijat, eivät avionrikkojat, irstailijat eivätkä homoseksuaalisuuden harjoittajat, eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät peri Jumalan valtakuntaa." 1 Kor. 6:9-11.
      Taivaaseen eivät siis voi päästä "homoseksuaalisuuden harjoittajat." Tämä on Jumalan mielipide, jota me kristityt julistamme kaikille ihmisille. MIKSI? Koska tahdomme homouden syntiin langenneille hyvää, että he pääsisivät taivaaseen. SIKSI julistamme heille, että Jeesus tahtoo antaa tuon synnin heille anteeksi ja vapauttaa siitä niin, etteivät he enää sellasita harjoita.

      Levittäkää tätä sanomaa julkisuuteen kaikin tavoin. Tulostakaa, jakakaa postiluukkuihin jne.
      Lähettäkää tätä myös politiikoille eduskuntaan, ministereille.

      Laittakaa talteen tämä viesti, koska se voidaan poistaa täältäkin.

    • Kaikille-tiedoksi

      Kyllä.
      Kaikkien tulisi saada tietoonsa Jumalan mielipide.

    • Kiitos.rehellisyydestä

      Tallessa on. Ja pysyy. Jaetaan eteen päin.

    • Iloa.totuudesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1446
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1051
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      81
      662
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe