Service Pack 1 Onkin virus?

Joka on lähetetty jumittamaan koneet ja estämään selainten toiminta.Onko muut selaimet tietoturvariski?

Suhtautuisin varauksella ja poistakaa jos aiheuttaa ongelmia.
3589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mistä tälläistä olet saanut päähäsi? Service pack 1 päivittää käyttöjärjestelmää uuteen versioon ja se vaikuttaa joka paikkaan, ja voi siis myös hajottaa asioita että tarvitseekin asentaa koko paska uudestaan tai muuten alkaa säätämään ja korjailemaan. Windows Vistan SP1 pitää kuitenkin asentaa vuoden kuluessa sen julkaisusta, koska se on pakollinen Windowsin tuen jatkumiselle. Jos tätä ei asenna niin puolen vuoden päästä loppuu Vistan päivitykset ja sitten se imee kaikki madot netistä itseensä eikä sillä surffaile turvallisesti missään.

Äänestä

Service packin asensin ja uudelleen käynnistyksen yhteydessä kone jää jumiin.
Miten tuolta setupin kautta voisi jotain asialle tehdä?

Äänestä

Ainoa tarkoitus tällä viestillä on yrittää harhauttaa joku laiminlyömään tietoturvapäivitykset ja näin sotkemaan koneensa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maukkisp kirjoitti:

Joka on lähetetty jumittamaan koneet ja estämään selainten toiminta.Onko muut selaimet tietoturvariski?

Suhtautuisin varauksella ja poistakaa jos aiheuttaa ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu