obama

sulkee quantanamon

"Yhdysvaltain tuleva presidentti Barack Obama lupaa sulkea Guantánamo Bayn vankileirin. Guantánamon sotilastukikohdassa Kuubassa on edelleen vangittuna yli 200 ihmistä. Osa on ollut pidätettynä jo yli kuusi vuotta ilman oikeudenkäyntiä."

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id107674.html

15

2327

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Obamalta

      Jos Obama jatkaa samaan malliin niin varmaan koko maailmaan yhteiskunta voi paremmin. Koko yhteiskunta on varmasti pitkältäki kiinni Yhdysvalloista.

    • Putkivalo
    • Toivottavasti Obama myös onnistuu tavoitteessaan, mutta pelkkä sulkeminen ei riitä. Pitäisi huolehtia myös siitä, että vangit saavat tulevaisuudessa inhimillisen kohtelun olivatpa syyllisiä tai eivät.

    • Obaman ensimmäinen suuri askel maailman rauhan puolesta ja kohti yhdysvaltojen paremman taloudellisen hyvinvoinnin tavoittelua.
      kaikki kun vaikuttaa kaikkeen.

      • Toivotaan parasta!!!

        Hyvältähän tuo kuulostaa mitä Obama aikoo tehdä ja hyvä niin. Mutta kuinka kauan noin hullussa ja sairaassa maassa katsotaan miestä joka oikeasti haluaa tehdä jotain hyvää. Kun katsoo aikaisempia pressoja kaikki ihan idiootteja ja väkivallan kannattajia/lietsojia. Obama rauhan puolella enemmänkin...


      • Toivotaan parasta!!! kirjoitti:

        Hyvältähän tuo kuulostaa mitä Obama aikoo tehdä ja hyvä niin. Mutta kuinka kauan noin hullussa ja sairaassa maassa katsotaan miestä joka oikeasti haluaa tehdä jotain hyvää. Kun katsoo aikaisempia pressoja kaikki ihan idiootteja ja väkivallan kannattajia/lietsojia. Obama rauhan puolella enemmänkin...

        Obaman kannatus on suurempi kuin monien muiden presidenttien ja hänen kannatuksensa tulee kasvamaan, mikäli mitään pahoja kansainvälisiä konflikteja ei pääse tapahtumaan.
        Obaman puolueeton suhtautuminen kaikki johtuu paljolti siitä että Obamalta puuttuu ns."orjanimi", eikä hänellä ole sukupolvien takaisia kaunoja valkoiseen väestäöön, ja hän lisäksi kuuluu molempiin, sekä valkoiseen että mustaan väestöön. Myös Arabeilla on muitakin kuin kielteisiä tunteita Obamaa kohtaan. Näillänäkymin vaikuttaisi parhaimmalta mahdolliselta suurvallan johtajalta.


    • Obama on tosi fiksu johtaja ja tietää tarkalleen mitä tekee. Minä luulen että aika liuta amerikkalaisia yrittää saada Obaman hengiltä ja palata takaisin nykyiseen...

      • ewqrqwrrwq

        Hah te luulette että nyt kun Obama on "vallassa" niin sillä olisi Oikeasti jotain valtaa. Paskat. Se on vaan "rauhallisen lutunen" presidentti tällä kertaa, joka yhtälailla heiluu Yhdysvaltojen pankkien narunjatkeena kuin edellisetkin presidentit. Sillä ei ole MITÄÄN valtaa.


      • ewqrqwrrwq kirjoitti:

        Hah te luulette että nyt kun Obama on "vallassa" niin sillä olisi Oikeasti jotain valtaa. Paskat. Se on vaan "rauhallisen lutunen" presidentti tällä kertaa, joka yhtälailla heiluu Yhdysvaltojen pankkien narunjatkeena kuin edellisetkin presidentit. Sillä ei ole MITÄÄN valtaa.

        Ja se on aika iso valta mitä maailman vahvimman armeijan ylipäällikkö halutessaan voi käyttää...!


    • Pohjan-Akka

      Uskon, että Obama puolustaa vapaata maailmaa siinä missä Bushkin.

      : )

      Montakohan ihmistä Kiinassa on "pidätettynä ilman oikeudenkäyntiä" Syykin voi olla vähän lepsumpi kuin terroristeilla.

      Haloska ja Vanhanenhan siellä pekingissä kävi taputtelemassa...

      Mihin pahuus loppuu, alkaako siitä hyvyys? Toivotaan niin.

      • Guest Star

        ...että Kiina ei esiinny maailmalla demokratian, vapauden, oikeudenmukaisuuden yms keulakuvana kuten Yhdysvallat haluaa näyttäytyä.


    • obama the best!

      niin se vaan näkyy olevan että kyllä nykypäivänä, ja varmasti ennenkin olisi ollut omiaan jenkeissä värillinen presidentti. Ne sentään arvostavat ihmisarvoja

      rupesi hyviä tekoja tulemaan kun obama on vallassa. Hyvä näin! Ei valkoinenvaltakunta diktaattori taustoillaan ole aina se paras vaihto ehto.

      Onhan tuo nähty miten perselleen jenkeissä asiat ollut tähän asti. varmasti muuttuvat!

      • Bush SUCKS!!.

        epäonnistunut,mitä se on tehnyt oman valtakautensa aikana USAn presidenttinä!!.Hän on saanut sodan aikaan,U.S.A:n talous on katastrofin partaalla jne!!.Hyvä,että valta vaihtuu tammikuun aikana!.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      62
      6106
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4308
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      270
      3713
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      302
      3647
    5. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      113
      3465
    6. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      104
      3446
    7. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      29
      3423
    8. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      3258
    9. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      359
      2900
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      39
      2433
    Aihe