Kokemusta Krups XP 2050????

Juuso123

Terve,

onko kellään kokemusta em. laitteesta? onko toiminut hyvin ym. Olis harkinnassa hankkia se Prismasta. Onko totta, että espresson keittämiseen joutuu odottaa puoli tuntia laitteen lämpenemistä?

Kiitti vastauksista.

3

1491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Espressoisti

      Ei todellakaan tarvitse odottaa puoli tuntia! Minuutin ehkä...

      Tärkeätä muistaa, ettei "tamppaa" espressojauhoja liian tiheästi suppiloon. Noudata muutenkin tarkoin käyttöohjeita - luettuasi ne tarkoin. Kone tuppaa välillä temppuilemaan niin, ettei espresso meinaa tulla läpi kuppiin. Silloin on liian tiukasti "tampattu". Täytyy päin vastoin "tampata" vähän löysemmäksi kuin voisi olettaakaan.

      Kyse on jo vanhemmasta mallista, joka nyt lienee poistomyynnissä - siksi saa halvalla erikoistarjouksena.

      • Juuso123

        Kiitti vastauksesta. Kaikesta päätellen siis ihan ok kone, jos kahvi ei ole ihan maailman tärkein asia :) Onko koneiston puhdistaminen kauhean työläs? Prismassa tosiaan hinta 149,- ja kahden vuoden takuu.


      • kovin
        Juuso123 kirjoitti:

        Kiitti vastauksesta. Kaikesta päätellen siis ihan ok kone, jos kahvi ei ole ihan maailman tärkein asia :) Onko koneiston puhdistaminen kauhean työläs? Prismassa tosiaan hinta 149,- ja kahden vuoden takuu.

        työlästä puhdistaa. Kantsii heti putsata jokaisen espresson keittämisen jälkeen.

        Noita näyttää olevan useita rinnakkaismalleja, jotka päältä päin näyttävät ihan samanlaisilta, mutta joissa mallinumero on eri. Googlasin päivällä kuvahaun tuolle mainitsemallesi mallille XP 2050, ja näyttää kuvassa ihan samalta kuin minun koneeni. Nyt kotiin tultuani katsoin ohjekirjasta, ja siihen on merkitty mallinumeroksi XP 2000. Itse laitteessa ei ole mallinumeroa ainakaan Krups-logon yhteydessä. En viitsi alkaa nyt käännellä isoa hökötystä, ehkä mallinumero löytyy jostakin takapuolen "arvokilvestä".

        No - kääntelin kuin kääntelin sittenkin toosaa, ja arvaa mistä "arvokilpi" löytyi? Aivan oikein, tietenkin ison raskaan koneen POHJASTA...

        Oli kyllä se XP 2000. En tiedä, miten eroaa XP 2050:stä. Näyttävät kyllä ihan samanlaisilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      80
      7732
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7691
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6099
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      5016
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4179
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3930
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3652
    8. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      8
      3617
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3567
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      30
      3510
    Aihe