Kokemusta Krups XP 2050????

Juuso123

Terve,

onko kellään kokemusta em. laitteesta? onko toiminut hyvin ym. Olis harkinnassa hankkia se Prismasta. Onko totta, että espresson keittämiseen joutuu odottaa puoli tuntia laitteen lämpenemistä?

Kiitti vastauksista.

3

1501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Espressoisti

      Ei todellakaan tarvitse odottaa puoli tuntia! Minuutin ehkä...

      Tärkeätä muistaa, ettei "tamppaa" espressojauhoja liian tiheästi suppiloon. Noudata muutenkin tarkoin käyttöohjeita - luettuasi ne tarkoin. Kone tuppaa välillä temppuilemaan niin, ettei espresso meinaa tulla läpi kuppiin. Silloin on liian tiukasti "tampattu". Täytyy päin vastoin "tampata" vähän löysemmäksi kuin voisi olettaakaan.

      Kyse on jo vanhemmasta mallista, joka nyt lienee poistomyynnissä - siksi saa halvalla erikoistarjouksena.

      • Juuso123

        Kiitti vastauksesta. Kaikesta päätellen siis ihan ok kone, jos kahvi ei ole ihan maailman tärkein asia :) Onko koneiston puhdistaminen kauhean työläs? Prismassa tosiaan hinta 149,- ja kahden vuoden takuu.


      • kovin
        Juuso123 kirjoitti:

        Kiitti vastauksesta. Kaikesta päätellen siis ihan ok kone, jos kahvi ei ole ihan maailman tärkein asia :) Onko koneiston puhdistaminen kauhean työläs? Prismassa tosiaan hinta 149,- ja kahden vuoden takuu.

        työlästä puhdistaa. Kantsii heti putsata jokaisen espresson keittämisen jälkeen.

        Noita näyttää olevan useita rinnakkaismalleja, jotka päältä päin näyttävät ihan samanlaisilta, mutta joissa mallinumero on eri. Googlasin päivällä kuvahaun tuolle mainitsemallesi mallille XP 2050, ja näyttää kuvassa ihan samalta kuin minun koneeni. Nyt kotiin tultuani katsoin ohjekirjasta, ja siihen on merkitty mallinumeroksi XP 2000. Itse laitteessa ei ole mallinumeroa ainakaan Krups-logon yhteydessä. En viitsi alkaa nyt käännellä isoa hökötystä, ehkä mallinumero löytyy jostakin takapuolen "arvokilvestä".

        No - kääntelin kuin kääntelin sittenkin toosaa, ja arvaa mistä "arvokilpi" löytyi? Aivan oikein, tietenkin ison raskaan koneen POHJASTA...

        Oli kyllä se XP 2000. En tiedä, miten eroaa XP 2050:stä. Näyttävät kyllä ihan samanlaisilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe