Ensiksi, tämä EI ole mitään hihujen käännytysstä tai vittuilua, vaan pelkkä kysymys, johon toivon saavani asiallisen vastauksen.
Olen sattumoisin huomannut hautausmaalla kulkiessani, että siellä on myös kirkkoon kuulumattomien hauta-alue, mutta kuitenki siellä on vaan pari hautaa, ja nekin joskus 80-luvulta eli kysyisin: Miksi kuolleet kirkosta eronneet haudataan samalle alueelle kirkkoon kuuluvien kanssa, haluavatko heidän omaiset esim. varmistaa sillä jotain, mihin te ette itse usko?
Olen sattumoisin huomannut hautausmaalla kulkiessani, että siellä on myös kirkkoon kuulumattomien hauta-alue, mutta kuitenki siellä on vaan pari hautaa, ja nekin joskus 80-luvulta eli kysyisin: Miksi kuolleet kirkosta eronneet haudataan samalle alueelle kirkkoon kuuluvien kanssa, haluavatko heidän omaiset esim. varmistaa sillä jotain, mihin te ette itse usko?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Krisselit jos haudataan vesialuelle, niin niiden päästä kusi ja kakka pilaa pohjavedet..
kysymys, jota olen itse pohtinut. Isäpuoleni, joka ei kuullunut kirkkoon lähetti papin pois kuolinvuoteensa äärestä, mikä oli mielestäni miehekäs teko. Mutta sitten äitini kutsui papin kuitenkin hautajaisiin. Dilemma: isäpuoli ei halunnut pappia, mutta äiti ei noudattanut hänen tahtoaan.
Hautajaisissa tapahtuu varmasti samoin, että vaikka itse kohde ei halunnut kristillisiä hautajaisia, sukulaiset sotkeutvat asiaan ja sitten hänet haudataan kristillisin menoin.
Periaatteessa hautajaiset järjestetään omaisia, ei vainajaa, varten. Jos omaiset ovat kristittyjä, kristilliset hautajaiset tuovat heille varmaan eniten lohtua.
Vaan eihän kristilliset hautajaiset toisaalta kunnioita vainajan muistoa, jos se ei niitä halunnut.
että vainajaa on kohdeltava kunnioittavasti. Sitä se ei silloin ole, jos toimitaan vainajan tahtoa vastaan.
Niinhän se on.
aina sitä mieltä, että esimerkiksi hautausmaat ovat eläviä, ei kuolleita varten. Edellytän kuitenkin, että omaa tahtoani noudatetaan kuoltuani ja annankin asian sellaisen henkilön valvottavaksi, jonka varmasti tiedän hoitavan homman toivomallani tavalla.
hautausmaista. Joku voi haluta, että hänet kuoltuaan tuhkataan ja tuhkat heitetään tuuliin, mutta silti joku sukulainen voi vaatia, että vainaja haudataan.
keskustelua nicittömien kanssa, mutta olkoon. Tässä astuu käsitykseni mukaan kuvaan laki. Kuka on lain mukaan oikeutettu päättämään vainajan toiveiden toteutumisesta? Eiköhän se kulje samalla tavalla, kuin perimysjärjestys. Siis ensisijaisesti rintaperilliset tai miten keskinäinen testamentti ilmoittaa, kenties jälkeen jäänyt puoliso. Muilla sukulaisilla tuskin on asiaan nokan koputtamista, vaikka millaisia hihhuleita olisivat.
sukulaiset ihan yhtä hyvin jättää vainajan toiveen huomiotta.
Vaikka olisikin tiedossa vainajan toive, ei sitä mikään laki velvoita noudattamaan.
tapauksesta. Olen aviossa varatuomarin kanssa ja toiminut toisena uskottuna miehenä monissa perunkirjoituksissa. Sen nojalla väitän, että jos vainaja on elinaikanaan tehnyt kirjallisen tahdonilmauksen, jonka on toimittanut todistettavasti jälkeen jääville tiedoksi, tulee tahtoa noudattaa.
elinaikanaan tehnyt kirjallisen tahdonilmauksen hautaamisestaan, niin sen voi vallan hyvin jättää huomiotta sinne piironginlaatikkoon, jos sitä ei ole mikään viranomainen vahvistanut.
"jos vainaja on elinaikanaan tehnyt kirjallisen tahdonilmauksen, jonka on toimittanut todistettavasti jälkeen jääville tiedoksi, tulee tahtoa noudattaa."
- Mistä kukaan kuolinpäiväänsä tietää ja ne joille on kirjallisen tahdonilmauksensa todistettavasti antanut, saattavat olla jo vainaita, ennen omia hautajaisia.
mutta sitä minä juuri todistamisella tarkoitin. Jos ihminen tekee esimerkiksi testamentin, tulee se vahvistaa ja siinä samalla voi esittää tahdonilmauksen kuolemansa jälkeen tehtävistä toimenpiteistä. Sitä tahtoa on noudatettava. Jos sitten käy niin, että henkilö onkin viimeinen elossa oleva, eikä hänellä ole ketään sellaista sukulaista elossa, jota asia koskee, en todellakaan tiedä kuinka silloin toimitaan.
Mitä vanhempi ihminen, sitä todennäköisemmin on uskova tai vähintään tapakristitty. Lisäksi liki missä tahansa perheessä on yksi kälviän mummo joka vaatimalla vaatii kirkollisia hautajaisia perheenjäsenille. Joten syyt miksi enemmistö on haudattu kirkolliseen maahan on:
- henkilö on itse ollut kristitty
- henkilön näkemystä ei olla huomioitu haudattaessa.
Itse siihen on paha enää siinä vaiheessa vaikuttaa. Jos ei ole tehnyt hautatestamenttia, niin eipä sille muuta voi.
En tiedä mitä kristityt kokevat saavuttavansa ruumiin taikomisella ja rituaalien suorittamisella haudattaessa.
ovat yleisiä hautausmaita, johon haudataan kaikki uskontoon katsomatta ja josta kirkko saa yhteiskunnalta mukavasti pätäkkää, eli voittoa.
Vuodesta 2003 lähtien on kirkon pitänyt järjestää tunnustukseton hauta-alue, mutta yhtä kaikki, kirkon maatahan se on.
On myös olemassa sukuhautoja, joihin sitten vainajia haudataan, kuuluvat kirkkoon tai ei. Usein sen ikävä kyllä päättävät sukulaiset vainajan eläessään esittämistä toiveista huolimatta.
Kirkkoon kuulumattomata eivät ole vielä piruuttaan jaksaneet kuolla.
kerrohan ensin, mitä merkitystä sillä on mihin raato kipataan?
kirkkomaalle? -entäs jos kirkko sattuu myymään maansa saatananpalvojille(ovat kyllä kristittyjä, mutta kuitenkin)? entäs jonkun muun uskonto lahkon hihhuleille?
heiluuko raadon ns. sielulle siinä vaiheessa helvetti, tms. *laita tähän hihhuloinnissa "epäonnistuneelle" sopiva paikka*?