Eikös seksuaalisuus ole luonnollista ihmisillä? Mutta kysyn mihin ihmisen biologiassa mielestänne perustuu pedofilia ja insesti? Tämmöisten harjoittajia on nykyään aika paljon. Mielestäni tämä on kaukana luonnollisesta toiminnasta, mutta miksi se ei vähene tai ole hävinnyt koko ihmissuvusta. Haitallista se on enemmänkin.
evoille kysymys
--GG---
16929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mä epäilisin, että kaikki seksuaaliset poikkeavuudet
perustuvat ihan puhtaasti mutaatioihin geeneissä.
Kyllähän ne evoluutioteorian mukaan poistuvatkin, mutta hyvin hitaasti.
Varsinkin, kun laji pitää yllä hyväksyvää/ymmärtävää suhtautumista erilaisiin poikkeamiin, eikä päästä niitä karsiutumaan joukostaan...
Kutsutaan muuten inhimillisyydeksi!
Pedofilit ja esim. kaikki lyhytkasvuiset, skitsofreenikot, epileptikot, sokeritautiset ja jne. voisi tappaa.
Joskus jatkossa, kun geeniperimä olisi puhdistettu, niin maailmassa eläisi pelkästään Jumalan puhdistama täydellinen kansa?
Toivon vaan, ettei siihen koskaan päästä. Sitä kutsutaan fasismiksi!
----Kyllähän ne evoluutioteorian mukaan poistuvatkin, mutta hyvin hitaasti.-----
Jos ne ovat poistuvaa kamaa niin miten ja millä mekanismilla ne ovat yleensä päässeet rikastumaan?
...jos taipumuksen aiheuttavaa mutaatiota syntyy keskimäärin samassa tahdissa kuin sen saaneita kuolee.
Toisaalta taipumus on on eri asia kuin teko ja teko eri asia kuin ilmitulo. Noihin väleihin mahtuu lisää muutossyitä näkemällemme ilmiölle.
Ja tämä oli vasta se yksinkertaisin selitys.
Simppeli tosiasia: Ihmisen aivot ovat paljon ylitse sen mitä evoluutio pystyy tehokkaasti hallitsemaan. Ihminen käsittelee osin staunnaisella ja kaaosteoriaa myötäilevällä tavalla useita petabittejä informaatiota päivässä. Luonnonvalinnan tiedonkäsittelykyky taasen on suoraan suhteessa populaation kokoon ja valinnan voimakkuuteen, mutta ylipäätään edes teoreettinen maksimi ei ole lähelläkään tuota aivojen lukua.
Seuraus tästä on se, että on turha odottaa ihmisten sosiaalisten rakenteiden noudattavan luonnonvalinnan suosimaa linjaa aina ja kaikkialla. Vahvin ennuste minkä perustellusti voi tehdä on veikata sitä että evoluution summittaiset ja karkeat vedot saavat väestön keskimäärin tuomitsemaan esimerkiksi pedofilian tai insestin ja suosimaan valinnan kannalta hyviä juttuja kuten yhteistyötä ja rehellisyyttä.
Näin tietysti havaitsemme tapahtuvankin, mutta tuo ei varsinaisesti ylitä uutiskynnystä.
Outsider tulee tässä kohtaa kaiketi kertomaan omasta evoteoriastaan ja sen heikkouksista sekä muistaa mainita että ennusteiden teko jälkikäteen on tyhmää. Ongelmana on, että onnistunut jälkikäteen tehty 'ennustus' tarjoaa hyvän selityksen(tai ainakin selityskanditaatin) ilmiölle, ja juuri ilmiöiden selityksistä tieteessä on kyse. Sanavalinnasta valittaminen kertoo vain että et tajua koko homman ydintä
Tämä liittyy kreationismiin... miten?
Ok, ei mitenkään.
Ei kannata unohtaa ympäristöä vaikuttavana tekijänä. Luulisin jo vastanneeni kysymykseen.
1. Pedofiilit ja insestitkin saavat mahdollisesti jälkeläisiä.
2. populaarimedian seksismi painostaa ihmisiä, myös vähemmän viehättäviä ja yksinäisiä, irstailuun/pedofiliaan
3. Pelko lapsenkasvattamisen epäonnistumisesta/vaaroista lapselle, mikä johtaa lapsen vangitsemiseen, josta ei ole paluuta.
Pelko on aikas helvetin dominoiva tunne tässä maailmassa. Lehtien artikkeleista löytää paljon sitä.
En muuten usko, että kyseessä olisi yleistyvä muotivillitys.
"Pelko on aikas helvetin dominoiva tunne tässä maailmassa."
Minä olen ainakin kuullut puhuttavan myös herran pelosta. Onko muut?
""Minä olen ainakin kuullut puhuttavan myös herran pelosta. Onko muut?""
Kuultu on, kyllä nauratti.
...mutta herra pelkää, jos on pelätäkseen.
Samat ilmiöt esiintyvät myös muussa eläinkunnassa ihmisten lisäksi.
Jumalasi ilmeisesti loi insestin ja pedofilian, vai mitä?
Ainakin katoliset papit on tyytyväisiä noista luomuksista. Ainiin mutta nehän ei tietenkään ole niitä oikeita kristittyjä ja noiden luomistöiden taustallakin varmaan on perisynti tai saatana... tai ainakin kysymys on ihan liian vaikea.
Tutkimus osoittaa, että pedofilia puhkeaa tietyntyyppisellä ihmisellä tietyssä elämänvaiheessa erilaisten ympäristötekijöiden vaikutuksesta. Tiettyjen genetiikasta nousevien tekijöiden yhdistyminen samassa yksilössä siis altistaa ihmisen pedofiiliksi kehittymiselle tietyissä olosuhteissa, mutta mikään yksittäinen tekijä ei määrää ihmistä pedofiiliksi kohdusta hautaan. Kaiken kaikkiaan vaikuttaa siltä, että pedofilia on suunnilleen yhtä paljon geneetiikan määräämä ilmiö kuin kumisaapasfetissi tai ammattimuusikon ura. Evoluutio vaikuttaa yksiselitteisesti periytyviin ja suvunjatkamiskykyyn vaikuttaviin ominaisuuksiin, joten koko ilmiö jää evoluution vaikutuspiiristä sivuun.
Mitä insestiin tulee, sitä vastaan on olemassa ihmisilläkin sopeumia, mutta nuo sopeumat voivat häiriintyä poikkeuksellisissa ympäristöoloissa tai mutaatioiden kautta. Jos insestiestoa ylläpitävät ominaisuudet vaurioituvat mutaation vaikutuksesta, tai mikäli sosiaalinen ympäristö pakottaa toimimaan vaistojen vastaisesti (esim. eurooppalainen aatelisto muinoin) insestiä voi tapahtua. Ihmisten parissa insestiä ei yleensä tapahdu niin pitkään (sukupolvesta toiseen) jotta luonnonvalinnan karsivat tekijät pääsisivät vaikuttamaan. Mainittakoon ettei kaikilla lajeilla ole insestiestoa lainkaan, sillä sellainen syntyy vain missä geneettisen samankaltaisuuden ja sukulaisyksilöiden jatkuvien kontaktien vuoksi sisäsiittoisuuden riskit ovat korkeat.
Sekä pedofilia että insesti ovat seksuaalisuutta. Eivät meidän kulttuurimme ja yhteiskuntamme kannalta toivottavia, mutta seksuaalisuutta. Samoin on myös eläimiin sekaantuminen.
Haitallisia ilmiöitä ne yhteiskunnan kannalta ovat, mutta niitä harrastava yksilö saa ilmeisesti suurtakin tyydytystä. Niinpä ne eivät katoa ellei syystä tai toisesta koko yhteiskunta siirry niitä noudattamaan, ja siitä ei ole missään kulttuurissa ollut merkkejä.
Ne pedofilit ja insestin harjoittajat ovat valitettavan usein raamattua kirjaimmellisena totuutena pitäviä ihmisiä. Itse jumslakin pani paksuksi lapsen laspen........ sa. Marian. Kyllä se häviää mutta aikaa siihen vielä kuluu ennenkuin kaikki kressut kuole sukupuuttoon.
Eikös seksuaalisuus ole luonnollista ihmisillä? Mutta kysyn mihin ihmisen biologiassa mielestänne perustuu pedofilia ja insesti? Tämmöisten harjoittajia on nykyään aika paljon. Mielestäni tämä on kaukana luonnollisesta toiminnasta, mutta miksi älykäs suunnittelija suunnitteli ihmisen taipuvaiseksi pedofiliaan ja insestiin. Älytöntä se on enemmänkin kuin älykästä.
Olen lukenut jostain että pedofilia voisi olla myös evoluution myötävaikutuksella syntynyt ominaisuus. Pääsääntöisesti miehet valitsevat( tai rakastuvat ) hieman itseään nuorempiin naisiin, yleensä ikäeroa on muutama vuosi mutta suuremmatkaan ikäerot eivät herätä kummastusta. "Vika" ei ole yksistään miehissä, sillä naisille on yleistä rakastua itseään vanhempiin miehiin. Tämä on tietysti yleistämistä mutta varmasti trendi on tällainen. Pedofilia selitetään tällaisen käyttäytymisen "ylilyönniksi", jossa ikäero ylittää kulloisenkin yhteiskunnan pelisääntöjen ja lainsäädännön asettamat normit.
Mm kaukoidän kulttuureissa isät ja äidit järjestelevät ja suorastaan myyvät 10-15 v ikäisiä tyttäriään huomattavasti vanhemmille miehille.
"Tämmöisten harjoittajia on nykyään aika paljon. Mielestäni tämä on kaukana luonnollisesta toiminnasta, mutta miksi se ei vähene tai ole hävinnyt koko ihmissuvusta. Haitallista Haitallista se on enemmänkin."
Sanotaan, että uudestisyntyneet ovat vapaat moisesta synnistä Jumalan osoittamaa tietä kulkiessaan. Luulisi sitten, ettei uskonnollisissa yhteisöissä moista hyväksikäyttöä esiintyisi.
Vaan ei, jopa pastorit ovat siihen syyllistyneet ja mitä tekee pastorin lauma?
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id107896.html