Tämä asia on varmaankin muhittu monta kertaa läpi, mutta en täysin "varmaa" vastausta saanut.
Eli: Osakeyhtiö ostaa yksityiseltä tavaran. Päivänselvää on, että Oy:n myydessä ko. tuotteen eteenpäin siitä maksetaan arvonlisävero.
Itse kysymys kuuluukin, minkälaista lappua tai kuittia minä tarvitsen ja mistä ihmeestä sen saan jotta saan oston todistetuksi KIRJANPITOON. Eihän sieltä Oy:n tililtä voi vaan kadota muutamaa sataa euroa.
Kiitoksia jos joku minua viisaampi osaisi tuohon vastata.
Oy ostaa yksityiseltä
14
7482
Vastaukset
- kohta konkurssi
ettäkö mistä kuitti?
jos ite ostan joltain kaverilta ylijäänyttä tarviketta, niin maksan sen pimeesti koska joku on siitä jo kerran verot maksanut. Elikkä omasta pussista minkä kuittaan sitten vaan maksettuna palkkana.
esim. jokin tuote maksaa kaupan hyllyllä 100eur, ja kaverilla on sellainen ylimääräinen jonka hän on jo kertaalleen laskuttanut ja maksanut alvit ja saanut katteet. Maksan siitä hänelle pimeesti 20euro. sitten laskutan asiakasta 100eur yleiskulut 15% elikkä 115eur.
sitten siitä menee vero ja ennakonpidätys -45eur. ja palkkana maksan itselle sen 70eur, josta maksan veroja 28prosenttia joten jäljelle jää 50eur miinus hankintahinta 20eur. TULOS 30eur.
eihän tässä yrittämisessä ole mitään järkeä!!!- kirjoittaa
Voihan sitä yksityinenkin kuitin kirjoittaa, vaikka ruutupaperille. Mutta kauppahinnan on oltava alviton.
- eipä
tosiaan ole tollasessa yrittämisessä mitään järkeä! Eli nimimerkki oikein valittu. Kokeile vaihteeksi jotain uutta, kuten esim. REHELLISTÄ yrittämistä!
- tarvitseetietoa
eipä kirjoitti:
tosiaan ole tollasessa yrittämisessä mitään järkeä! Eli nimimerkki oikein valittu. Kokeile vaihteeksi jotain uutta, kuten esim. REHELLISTÄ yrittämistä!
Typeräkö olet, nimenomaan REHELLISTÄ yrittäjyyttä kannatan ja siksi KYSYIN tätä asiaa, jotta palaset loksahtavat paikoilleen kirjanpidossa.
Muille suuri kiitos vastauksista, tuo omasta pussista (pienostoja tehdessä) näyttääpi olevan järkevin ratkaisu, isommissa sitten tuo marginaaliveroitus josta joku mainitsikin. Kiitoksia. :) - vastaukseni
tarvitseetietoa kirjoitti:
Typeräkö olet, nimenomaan REHELLISTÄ yrittäjyyttä kannatan ja siksi KYSYIN tätä asiaa, jotta palaset loksahtavat paikoilleen kirjanpidossa.
Muille suuri kiitos vastauksista, tuo omasta pussista (pienostoja tehdessä) näyttääpi olevan järkevin ratkaisu, isommissa sitten tuo marginaaliveroitus josta joku mainitsikin. Kiitoksia. :)kohta konkurssissa nimimerkille, en sulle Tarvitsee tietoa. Anteeks että aiheutin väärinkäsityksen! sitä kohta konkurssissa olevan "keplottelua" en käsitä.
- Jannestoliitto
Voit itse laatia kirjanpitoa varten tositteen, jossa yksilöidään ostettu tuote ja sen hinta.
Mikäli tositteessa on vielä sekä sinun että myyjän allekirjoitukset, luulisi sen menevän läpi tilintarkastajallakin. - ole...
Ei siinä mitään kummaa ole, myyjä kirjoittaa vaikka käsin kuitin, jossa yksilöidään myyty tarvike ja hinta esitetään ihan normaalisti. Vähennettävää arvonlisäveroa siihen ei tietenkään kuulu.
Yksityishenkilö voi kyllä myydä irtainta omaisuutta ja kirjoittaa siitä kuitin. Ymmärsin, että kyseessä ei ole mikään arvokas tavara. - vielä...
Jos siis ostat käytettyä tavaraa ja tarkoitus on nimenomaan myydä se eteenpäin, eikä käyttää yrityksen kalustona niin ALV maksetaan vain voiton osuudesta. Katso www.vero.fi sivustolta hakusanalla "marginaaliverotusmenettely" ohjeet.
- Jannestoliitto
Marginaaliverotusmenettely on kyllä hullun hommaa, jos on kuitenkin kyse muutamien kymppien tai parin sadan euron ostoista. Ethän hae arvonlisäveroa takaisin Saksan markkinointimatkalla ajetusta 20 euron taksimatkastaan?
Turhaa byrokratiaa pitäisi pyrkiä vähentämään, joten mikäli et osta ja myy pakettiautoja, suosittelisin unohtamaan marginaaliverotusmenettelyn. - kyse..
Niin, jos kyse ei ole yksittäisestä ostosta vaikkapa kalustoon, joka sitten joskus myydään edelleen, ehkä. Marginaaliverotusmenettely on sitten ihan oma juttunsa, se asettaa vaatimuksia tositteillekin. Silloin ostetaan vaihto-omaisuutta, myytäväksi tarkoitettua nimenomaan. Tuosta aloittajan tekstista se ei ihan selväksi tule. Itse ajattelin ainakin heti kalustoa tms. Mutta voihan tosiaan olla kyse muustakin. On kuitenkin hyvä muistaa, että marginaaliverotusmenettely on vapaaehtoista. Toisinsanoen ostetusta tavarasta ei tehdä vähennystä, myytäessä kuitenkin maksetaan,mikäli siis ei haluta ruveta "värkkäämään" marginaalijuttujen kanssa.
- lauseen...
kyse.. kirjoitti:
Niin, jos kyse ei ole yksittäisestä ostosta vaikkapa kalustoon, joka sitten joskus myydään edelleen, ehkä. Marginaaliverotusmenettely on sitten ihan oma juttunsa, se asettaa vaatimuksia tositteillekin. Silloin ostetaan vaihto-omaisuutta, myytäväksi tarkoitettua nimenomaan. Tuosta aloittajan tekstista se ei ihan selväksi tule. Itse ajattelin ainakin heti kalustoa tms. Mutta voihan tosiaan olla kyse muustakin. On kuitenkin hyvä muistaa, että marginaaliverotusmenettely on vapaaehtoista. Toisinsanoen ostetusta tavarasta ei tehdä vähennystä, myytäessä kuitenkin maksetaan,mikäli siis ei haluta ruveta "värkkäämään" marginaalijuttujen kanssa.
"Oy:n myydessä ko. tuotteen eteenpäin" jne. nimenomaan siten, että on tarkoitus ostaa jälleenmyytäväksi.
En ymmärrä, mitä monimutkaista tuossa marginaaliverotusmenettelyssä on. Myyntikuitissahan pitää vain olla merkintä siitä, että sitä käytetään ja vastaavassa ostokuitissa tieto siitä, että on ostettu yksityishenkilöltä. - tarvitseetietoa
lauseen... kirjoitti:
"Oy:n myydessä ko. tuotteen eteenpäin" jne. nimenomaan siten, että on tarkoitus ostaa jälleenmyytäväksi.
En ymmärrä, mitä monimutkaista tuossa marginaaliverotusmenettelyssä on. Myyntikuitissahan pitää vain olla merkintä siitä, että sitä käytetään ja vastaavassa ostokuitissa tieto siitä, että on ostettu yksityishenkilöltä.Otin tuosta marginaaliverotuksesta selvää, eipä se niin epäselvä tosiaankaan ole kuin siitä saa päässään muhittua jos haluaa.
Mutta toisaalta minun tapauksessani, tarkoitin nimenomaan pienostoksia, 1-50 euron hankintoja jotka menisivät yrityksen kautta eteenpäin myyntiin. Näissä melkeimpä järkevämpää laittaa vain kate kohdalleen ja myydä. Isommissa hankinnoissa, tai jos katetta ei saa tarpeeksi hyville numeroille pitää sitten tuota marginaaliveroitusta mietiskellä..
- kirjanpitaja
Hei
jos ostat yksityisihmiseltä tulee kuitissa tms maksutositteessa olla myyjän nimi ja sotu.
Jos maksat käteisenä, sinun kirjanpitoosi tulevassa kuitissa tulee olla maksun saajan allekirjoituskuittaus rahan vastaanottamisesta tietty em. tiedot (mahdollista verotarkastusta varten, eli ihan samoin kuin on yrityksillä ja yhteisöillä y-tunnus laskuissa ja kuiteissa).
Alv vähennystä ostosta ei voi tehdä, myynnin yhteydessä alv on maksettava valtiolle.
Tärkeintä että on tosite, koska noin vaan ei yrityksen tililtä voi yksityisihmiselle rahaa siirtää ilman perustetta (jos ilman mitään selityksiä siirtää rahaa yksityisihmisen tilille ilman asiallista perustetta eli tositetta, rahan siirto tulkitaan palkaksi ja palkasta on aina hoidettava työnantajalle kuuluvat velvoitteet eli tämä em saattaa tapahtua verotarkastuksen yhteydessä). Kun on kirjanpitovelvollinen - on aina mahdollisuus joutua verotarkastuksen kohteeksi - kysy neuvoa omalta kirjanpitäjältäsi, hänen tulisi osata neuvoa sinua.
Ja kirjanpitoon liittyvistä kiemuroista on aika hyvää tekstiä taloushallintoliiton sivuilla - googlettamalla "Kirjanpidon ABC" löytänet sieltä hyvää lisätietoa kirjanpidosta, taloudesta ja minkälaisia tositteiden tulee olla noin pääsääntöisesti.- ALV0%
Minä olen ymmärtänyt asian näin: Jos ostan yksityishenkilöltä tai pieneltä yritykseltä joka ei ole ALV-velvollinen kuittiin kirjoitetaan yksinketaisesti ALV0%.Kun myyn tuotteen lisään siihen ensin myyjän oletetun ALVin 22% ja sitten oman kertoimen ja oman 22% ALVin.Jos lisäisin vain oman ALVin ja en voi tietenkään vähentää myyjän 0%ALVia ei tavara ole katteeltaan sama muiden ALVillisena sisäänostettujen tuotteiden kanssa.Meillä kerroin 2 ja kun ostan ALVittomalta kerroin 2,44% kun muutoin olisi 2,22%(ostohinta siis alv0%).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan493202Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282919- 1212336
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281442- 111346
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131088- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802