miten velkajärjestelyyn ahetaan?

On tullut Tosiaan sössittyä ja sairastuin vielä pahaan masennukseenkin...

kauanko kestää päästä sinne?
Myöskin minulle kerrottiin että psykiatrin kautta voisin päästä velkajärjestelyyn nopeammin...en kyllä tiedä onko tuo totta..
3587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tilaat ensin ajan velkaneuvojalle, joka sitten tekee hakemuksen ja pyytelee papereita.
Riippuu paikkakunnasta tuonkin ajan suhteen, meillä pääsee parissa viikossa, jossain kuulemma kestää kuukausia.
Vaikeakaan masennus ei yleensä nopeuta ajansaantia, nimittäin melkein kaikki, jotka velkaneuvojalle hakeutuvat, ovat masennuksen kynsissä.
Joku oikotie hakemuksen jättämiseksi voisi olla esim. sosiaalihoitaja siellä sairaalassa, missä olet ollut tai itse selvittää vaadittavat paperit ja täytellä niitä oman teraupettisi kautta.
Sanotaan, että ensimmäisestä soitosta velkaneuvojalle, prosessi kestää 8-10 kuukautta, mutta useimmiten se kannattaa, joskus ainakin saa oman elämän jälleen hallintaan.

Äänestä
  • jonot velkaneuvojalle erilaiset. Itsellä meni n puoli vuotta, kun asia oli jo käräjäoikeudessa ja järjestely myönnettiin. Silloin oli edellinen lama ja jonot myös. Lääkärintodistus masennuksesta ym tarvitsee. Asiat järjestyvät yleensä, mutta pitää jaksaa lähteä liikkeelle.

    Äänestä

Hei,
voisit selvitellä myös, jos pääsisit kunnan/hoitolaitoksen sosiaalityöntekijälle ja tekisitte kimpassa paperit eteenpäin.
Tai että hän soittaisi puolestasi asioita.
Tiedän, että luurin ottaminenkin ottaa voimille, siksi sekin kannattaa "ulkoistaa".

Diagnoosi paperilla on ihan ok syy, yleensä kai velkajärjestelyyn ei pääse hummaamalla rahaa, vaan on oltava jokin järkevä syy, että raha-asiat huonolla tolalla. Sairaus on ihan ok syy, ettei joko saa rahaa tai ettei ole jaksanut hoitaa asioita ajoissa.

Tsemppiä, yritä jaksaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ichigo-79 kirjoitti:

On tullut Tosiaan sössittyä ja sairastuin vielä pahaan masennukseenkin...

kauanko kestää päästä sinne?
Myöskin minulle kerrottiin että psykiatrin kautta voisin päästä velkajärjestelyyn nopeammin...en kyllä tiedä onko tuo totta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu