pigviinilaji

löytyi 500 vuoden jälkeen

12

4648

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohj.Amerikalaisille

      Millä pallon puoliskolla ne pingviinit ihan oikeasti elävät!

      • ystävävyys

        Olihan tuo jo aika löytyä, ku nuin pirun kauan ollut hukassa. koskaan ei kannata jättää etsimistä, joku voi löytyä vaikka tuhansien vuosien päästä. pää asia, että löytyi.


      • edellisen kirjoittajalle

        miten "voisitteko kertoa", "pohj.-amerikkalaisille" ja "pallonpuoliskolla" oikeasti kirjoitetaan?

        Tietääkö hän itse, millä pallonpuoliskolla pingviinit elävät, vai käyttääkö hän pohjoisamerikkalaisia vain tekosyynä kysyäkseen asiaa?


    • pingviinin liha mahtaa olla... Jos niitä alkaa tännekin ilmestyä niin riistalintuhan se on....;)))

      • kotoliha yo

        maistuu samalla tavalla kalalle kun väliliha,mutta voimakkaammin


      • seuraavista:
        kotoliha yo kirjoitti:

        maistuu samalla tavalla kalalle kun väliliha,mutta voimakkaammin

        1) kotoliha yök - vai
        2) kotitekoinen yo?

        Luulet olevasi fiksukin?


    • HeliAH

      Tutkijat ovat löytäneet lajin, joka on kadonnut (siis: KADONNUT) 500 vuotta sitten. He eivät ole löytäneet söpöjä, ympäriinsä vaapuskelevia pinguja, vaan luita, jotka nyt on määritetty omaksi (500 vuotta sitten kadonneeksi) waitaha-lajikseen.

      Tämä waitaha-pingviini katosi pingujen taivaaseen 500 vuotta sitten, ja sen paikan otti keltasilmäpingviini, joka nyt vuorostaan on uhanalainen. Näin kerrottiin uutislinkissä, johon viitattiin.

      Riittääkö rautalanka, vai pitääkö vielä piirtääkin?

    • santra1990

      media ruokkii huhuja eläinten sukupuuttoon tappamisesta, mutta välillä on hauska kuulla jotain piristävääkin:)

      • HeliAAHOO

        Pingviinilaji on ihan yhtä kuollut edelleenkin. Se kuoli sukupuuttoon n. 500 vuotta sitten (eikä se kuollut median väärin ruokkimana).

        Luepa taustana olevan artikkelin teksti vaikka kolmeen kertaan ja alleviivaa siitä, MITÄ tutkijat oikeastaan ovatkaan löytäneet...


    • muka oli?

      Joo, tiede kyllä hyötyi siitä, että saatiin tarkennettua sukupuuttoon kuolleen lajin lajimääritys, mutta siinäpä se. Ei tässä ole mitään uutta ELÄVÄÄ lajia kuitenkaan löydetty. Lähinnä huono uutinen siis on kyseessä, kun saatiin selville taas yksi laji, jonka ihminen on pyydystänyt sukupuuttoon. Että älkää nyt hyvät ihmiset vielä yhden sekavasti kirjoitetun lehtijutun aiheuttaman väärinymmärryksen vuoksi luopuko luonnonsuojelusta.

      • t. nimim. HeliAH

        Vihdoin joku on ymmärtänyt asian!

        Kyllähän lehtijuttu oli aika sekava, mutta silti siitä kävi ilmi, että tutkijat ovat löytäneet LUITA. Ei se mitään, ei tämän palstan sheriffikään ole ymmärtänyt lukemaansa, tai sitten hänestä luiden löytyminen on etusivun riemu-uutinen. Ei sillä, on täällä turhempiakin avauksia nostettu Suomi24:n etusivulle.

        Lisää löylyä surkeiden sattumusten kiukaaseen: myös se pingviinilaji, joka 500 vuotta sitten peri waitaha-pingviinin ekologisen lokeron, on nyt uhanalainen. Taas yksi hellyttävä luontokappale menoteillään, lapsukaiset!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2848
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1962
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      54
      1821
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1779
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1723
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1684
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      75
      1493
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    9. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1224
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1198
    Aihe