pigviinilaji

löytyi 500 vuoden jälkeen

12

4635

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohj.Amerikalaisille

      Millä pallon puoliskolla ne pingviinit ihan oikeasti elävät!

      • ystävävyys

        Olihan tuo jo aika löytyä, ku nuin pirun kauan ollut hukassa. koskaan ei kannata jättää etsimistä, joku voi löytyä vaikka tuhansien vuosien päästä. pää asia, että löytyi.


      • edellisen kirjoittajalle

        miten "voisitteko kertoa", "pohj.-amerikkalaisille" ja "pallonpuoliskolla" oikeasti kirjoitetaan?

        Tietääkö hän itse, millä pallonpuoliskolla pingviinit elävät, vai käyttääkö hän pohjoisamerikkalaisia vain tekosyynä kysyäkseen asiaa?


    • pingviinin liha mahtaa olla... Jos niitä alkaa tännekin ilmestyä niin riistalintuhan se on....;)))

      • kotoliha yo

        maistuu samalla tavalla kalalle kun väliliha,mutta voimakkaammin


      • seuraavista:
        kotoliha yo kirjoitti:

        maistuu samalla tavalla kalalle kun väliliha,mutta voimakkaammin

        1) kotoliha yök - vai
        2) kotitekoinen yo?

        Luulet olevasi fiksukin?


    • HeliAH

      Tutkijat ovat löytäneet lajin, joka on kadonnut (siis: KADONNUT) 500 vuotta sitten. He eivät ole löytäneet söpöjä, ympäriinsä vaapuskelevia pinguja, vaan luita, jotka nyt on määritetty omaksi (500 vuotta sitten kadonneeksi) waitaha-lajikseen.

      Tämä waitaha-pingviini katosi pingujen taivaaseen 500 vuotta sitten, ja sen paikan otti keltasilmäpingviini, joka nyt vuorostaan on uhanalainen. Näin kerrottiin uutislinkissä, johon viitattiin.

      Riittääkö rautalanka, vai pitääkö vielä piirtääkin?

    • santra1990

      media ruokkii huhuja eläinten sukupuuttoon tappamisesta, mutta välillä on hauska kuulla jotain piristävääkin:)

      • HeliAAHOO

        Pingviinilaji on ihan yhtä kuollut edelleenkin. Se kuoli sukupuuttoon n. 500 vuotta sitten (eikä se kuollut median väärin ruokkimana).

        Luepa taustana olevan artikkelin teksti vaikka kolmeen kertaan ja alleviivaa siitä, MITÄ tutkijat oikeastaan ovatkaan löytäneet...


    • muka oli?

      Joo, tiede kyllä hyötyi siitä, että saatiin tarkennettua sukupuuttoon kuolleen lajin lajimääritys, mutta siinäpä se. Ei tässä ole mitään uutta ELÄVÄÄ lajia kuitenkaan löydetty. Lähinnä huono uutinen siis on kyseessä, kun saatiin selville taas yksi laji, jonka ihminen on pyydystänyt sukupuuttoon. Että älkää nyt hyvät ihmiset vielä yhden sekavasti kirjoitetun lehtijutun aiheuttaman väärinymmärryksen vuoksi luopuko luonnonsuojelusta.

      • t. nimim. HeliAH

        Vihdoin joku on ymmärtänyt asian!

        Kyllähän lehtijuttu oli aika sekava, mutta silti siitä kävi ilmi, että tutkijat ovat löytäneet LUITA. Ei se mitään, ei tämän palstan sheriffikään ole ymmärtänyt lukemaansa, tai sitten hänestä luiden löytyminen on etusivun riemu-uutinen. Ei sillä, on täällä turhempiakin avauksia nostettu Suomi24:n etusivulle.

        Lisää löylyä surkeiden sattumusten kiukaaseen: myös se pingviinilaji, joka 500 vuotta sitten peri waitaha-pingviinin ekologisen lokeron, on nyt uhanalainen. Taas yksi hellyttävä luontokappale menoteillään, lapsukaiset!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      52
      5078
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      28
      3729
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2848
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      92
      2741
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2680
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1891
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1656
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1508
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      153
      1361
    Aihe