Uskovaiset näyttävät olevan kauhean kieroutunutta väkeä. Heillä ei näytä olevan omaatuntoa lainkaan.
Uskovaisten mielestä syntejä ovat naispappeus (naisen johtajuus seurakunnassa) ja homoseksuaalisuus, jotka eivät millään tavalla vahingoita lähimmäistä.
Samaan aikaan näissä samoissa seurakunnissa on yllättävän paljon todellista pahuutta ja syntiä mm. pedofiliaa, mikä on rikoksista pahimpia ja vaurioittaa lapsen psyykkistä kehitystä hyvin vakavasti. Miksi on näin?
Uskovaisten mielestä syntejä ovat naispappeus (naisen johtajuus seurakunnassa) ja homoseksuaalisuus, jotka eivät millään tavalla vahingoita lähimmäistä.
Samaan aikaan näissä samoissa seurakunnissa on yllättävän paljon todellista pahuutta ja syntiä mm. pedofiliaa, mikä on rikoksista pahimpia ja vaurioittaa lapsen psyykkistä kehitystä hyvin vakavasti. Miksi on näin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Statistiikan mukaan noin 2 prosenttia kansasta on pedofiilejä. Kun hakee kirkonvirkaa, on oltava ote rikosrekisteristä - aivan viimeiseen asti todella yritetään olla saamatta pedofilejä kirkon virkaan. Itse sanoisin näin: Pedofilia on niin harvinaista kirkon piirissä että jos pedofilejä siellä on, niin siitä tulee kyllä uutisjuttu aivan todella suurella varmuudella. Ja kun uutisissa lukee pedofilia kirkkoyhteydessä, niin siitä tulee sellainen mielikuva kuin ihmisille tuli myös Toijalasta. "Toijalassa on pedofilejä" vaikka niitä ei olisi siellä kuin vain yksi. Todellista tietoa pedofilejen määrästä kirkon sisällä toki ei ole, koska asianomistajat pyrkivät asian salaamaan, mutta jos kansasta noin 2% arvioidaan olevan näitä, niin tuskin kirkossa niitä on yli 2% kun ankarat viranhaun kriteerit suodattavat nämä pois.
Raamatun tehtävä olisi ollut herättää uskoa Jumalaan, Rakkauteen. Sen sijaan Raamatusta ollaan tehty kuin "raamatunlausekotelo" otsaan ja "puhelinluettelo" jossa luetellaan mikä on syntiä ja mikä ei, ja jos siellä ei oikein mikroskooppisella tarkkuudella sanota jotain asiaa synniksi niin se on sallittua. Tosiasia on että jo pelkkä itsekkyys on syntiä, ja Pedofilia on karmein ja pahin itsekkyyden muoto. Kun Raamattu herättää oikean uskon, niin silloin ihminen ei voi tehdä syntiä saamatta synnistä huonoa omaatuntoa. Raamatun tehtävä olisi oikeammin kertoa että tarvitsemme Jeesusta, mutta kun se ei sitä nykyäänkään Self-Autonomiselle ihmiselle tee. Ihminen haluaa itse ruveta kehtittämään omia sääntöjään, kokeilemalla ja hakemalla - käyttäen myös Raamattua eräänä ohjeistavana esimerkkikirjana vailla auktoriteettiä.
Raamatullinen tapa suhtautua pedofiliaan: Ei ainoastaan seksuaalinen teko ole syntiä - jo pelkkä ajatuskin seksuaalisesta teosta lasta kohtaan on haureutta. Jos "himo tulee raskaaksi se synnyttää synnin". Tämä on karmea totuus. Synneistä on tehtävä parannus. Vesittynyt suola on hyödytön. Hyödytön on kirkkokin jos siellä ei julisteta syntiä synniksi.
Eräs 50-vuotias mies pyysi kirkon vahtimestarilta että saako hän joka torstai käyttää kirkon musikkihuonetta kun hänellä on viuluoppilas ja hän ei kotonaan voi yksitystuntia antaa. Mies oli tunnettu kaupunginorkesterin jäsen, ammattimuusikko. Itse tapasin tätä miestä virkani puolesta hautajaisissa jonne hänet oli kerran tilattu. Hän tunnusti minulle että ei ole millään tavalla kristitty, mutta pitää hengellisistä lauluista. Näin häntä vilaukselta ehkä noin kerran viikossa kun hän käytti musiikkisaliamme. Hänellä oli noin 12-vuotias oppilas jota hän opetti viulun soitossa.
Eräänä päivänä kävi ilmi että "joku on käyttänyt lasta hyväksi tiloissamme". Tämä oli todella suuri kauhistus, ikävää kuultavaa. Kirkkoherra ilmoitti asiasta välittömästi poliisille. Mies tuomittiin vankeuteen. Henkilöltä otettiin heti pois oikeus käyttää musiikkisaliamme. Seurakunta järjesti lapselle terapiamahdollisuuden. Lehdistössä luki että "pedofiili käytti alaikäistä hyväkseen seurakuntatalolla".
Viisastuimme monella tavalla: Selvisi miksi mies ei halunnut pitää soittotunteja kotonaan - hänen vaimonsa oli siellä. Sitten myös selvisi monelle kuva siitä että "namusetä ei ole aina se joka vaanii leikkitarhan viereisessä puskassa". Namusetä on keskellämme, ja hän saattaa olla kuka vaan.
Kirkkona tehtävämme on todella katsoa ja rajoittaa kenelle me tilojamme lainaamme. Hyvä käytös ei ole peruste tilojen lainaamiselle. Namusetä manipuloi ja etsii keinoja tilaisuudelle jossa valmistaa uhriaan hyväksikäytölle, kunnes olosuhteet ovat seksuaaliselle teolle olennaiset.
Kirkko ja hyväksikäyttö: Tehtävämme on kohdata uhrit ja tarjota heille terapiamahdollisuuksia jotta voivat työstää sitä mitä ovat joutuneet läpikäymään. Haluan omasta puolestani pitää silmät auki ja ehkäistä hyväksikäyttöä yhteiskunnassa. Meillä on sellainen lainsäädäntö että jo pelkkä epäilys riittää esitutkinnan aikaansaamiseksi.
Koska kaikki ovat syntiä tehnee ja ovat jumalankirkkautta vailla,tässä ei ole eroa vaan siiniä uskovat ovat uudestisyntyneitä pyhässä hengtessä,henki todistaa henkemme kanssa että olemme jumalan lapsia.
Nimi kristityt ovat asia erikseen,muuten kuoleita vai nimeltän kristittyjä.
Raamatun ilmoittama jumalansan, sen kuuleminen herättä uskon.
MIKÄ TULEE NAAMALLE KUN ON 12V, EIKÄ SE OLI FINNI?
-PAPPI
Ja ei-uskovaisilla sitä ei ole ollenkaan!? Typeryyttä on se, että puhut kaikista uskovaisista, vaikka tuskin tunnet hyvin yhtäkään.
Se, että on uskovainen, ei sulje pois fyysistä eikä psyykkistä sairautta. Uskonnollisella ihmisellä on yhteisö, joka leimataan samantien myös. Ei-uskovaisella sitä yhteisöä ei ole, mitä leimata.
Se erotta pois jumalayhdeytestä,ne joilla on kieroutunt omatunto ei vät ole kuin nimikristittyjä,heidä osan on sama kuin jumalattomalla,siin on suuri ero.
Kummastuttaa kun sotketaa nimi uskovat ja todelliset uskovat ero on kuin yöllä ja päivällä.
Ev.lut
Puolustelet naispappeutta ja homoseksuaalisuutta sillä, että ne eivät (sinun mukaasi) vahingoita lähimmäistä.
1.Tim.3:2-7 :ssa Paavali on selvästi ilmoittanut, mitkä ovat vaatimukset seurakunnan kaitsijan virkaan. Siitä käy selvästi ilmi, että se on tarkoitettu miehelle. Paavali oli Jeesuksen itsensä virkaanasettama ja väkevä Jumalan mies. Ei hän näin julistaisi, ellei Jumala olisi hänen sanojensa takana. Vaikka ihmisestä nainen voisikin toimia seurakunnan kaitsijana, niin Jumala näkee asian paremmin.
Homoseksuaalisuuden harjoittaminen on vielä selkeämmin tuomittu Raamatussa synniksi ja vanhassa testamentissa siitä rangaistiin kuolemalla. Homoseksuaalisuuden harjoittaminen ei vahingoita vain lähimmäistä, vaan koko kansakuntaa. Vaikka sen seuraukset eivät näy heti, niin se murentaa vähä kerrassaan kansan moraalisia peruspilareita ja tuhoavat moraalisesti lopulta koko kansan, josta kärsii jokainen ihminen. Juuri siksi Jumala suhtautui siihen hyvin vakavasti. Pitäsikö uskovaisten ruveta suvaitsemaan syntejä, jotka Jumala on selkeästi kieltänyt? Sellainen se vasta kieroutuneisuutta olisi.
osaa hävetä mitään,kun vertaat seksuaalivähemmistöä,joka ei vahingoita ketään,pedofiliaan,mikä on rikoksista raskain.Itse Jeesus tuomitsi pedofilian myllynkivipuheellaan.Sellaista syntiä ei todellakaan tule suvaita. Sen sijaan homous on yhtä suuri synti kuin vasenkätisyys tai kaljupäisyys.
Sieltä imupillin läpi elämää tarkastellessa ei todellakaan voi ruveta kanssakulkijoita neuvomaan
Nimi kristittyjä vain,uskovalla on pyhän hegen sinetti omassa tunnossa,se vakuutta että on jumalan lapsi.
Oma vanhurskaita ihmisiä joka eikestä jeesusen edessä,yritetään tulla autuaasi omalla ansiolla,ei armo riitä.
Sana ei tunne homoseksiä se yhdenlainen syntikuin mikä tahansa,kuluu laittomuuden tekoihin.