taas nurin. Korkein hallinto-oikeus kumosi jo kolmannen kerran erään seurueen tekemän valituksen.
Linja-autoaseman
valitus meni
362235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
uusi linja-autoasema radan varteen Asemakadulle? Mikä taho sen rakennuttaa?
tämä romukauppa tähän linja-aseman paikalle ja siirretäänkö kaupungin talo kauemmaksi???
rakentaa myös kerrostalo-linja-autoaseman. Ainakin se olisi oikein ja kohtuullista, vaikka ei kovin tuottava hanke olisikaan. Saihan "kiinteistöjalostaja" Konte ostaa linja-autoaseman puoli-ilmaiseksi.
Kuka hullu haluaa muuttaa asumaan siihen liikenteen keskelle ahtaalle tontille rakennettavaan linja-autoaseman yläkertaan?
Linja-autoaseman kaupan valmisteli vaalirahajakelijana tunnetuksi tullut Nova Group. Sama firma etsii vuokralaisia NovaParkiin.
http://www.novagroup.fi/kampanjakohde.php?id=1
Eiköhän Nova Groupille pitäisi antaa myös uuden linja-autoaseman rakennuttajan ja vuokralaisten etsiminen. Vai olisko jo annettukin.
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2008/11/17/nova-groupilla-taas-hurjat-verovelat/200829757/12
Kunhan ei kävisi niin että Lapua on muutaman vuoden ilman minkäänlaista linja-autoasemaa. Olisi vain alustava tarkastelu.
Mä luulin että Skanskan piti hankkia vuokralaiset. Löikö kintaat tiskiin vai oliko asialla koko ajan NovaGroup?
on ollut, mikähän lie totuus. No oli mikä oli, kenenkään rakentajan kohdalla ei hyvältä näytä. YIT:ssä sai tänään pari kärkiherraa potkut ja osakkeen arvo on tippunut vuoden alusta lähtien 75% eli noin 20:stä eurosta runsaaseen 3:een. Monia ei taida naurattaa ja Lapuan herrat varmaan tukkivat lujaa päätään pensaaseen ja yrittävät olla tietämättä mitään pahasta maailmasta. Täällä ei ainakaan kukaan ole ollut tarjoilemassa uusia optimistisia projeketeja.
tontille suunnitellaan, pääasia että se peijakkaan ruma asema pureettaas pois. Se oli ruma 70-luvulla kun rakennettiin ja yhtä ruma se on tänäänkin.
sille, joka suhmuroi sen maharottoman suuren yksinääsen klöntin jokirantaan kaupungin viisaiden herrojen kanssa? Onkohan vielä virka jäljellä?
Sen pitää tuumata kuinka paljon huaneitten hintaa pitää alentaa ennen kun ne rupiaa menemään kaupaksi. Yhtä ja toista erikoistarjousta se on jo keksiny.
Sillä on tyän alla kauppakeskus Lakeuren Ankkuri Seinäjoelle. Pitääs tulla suuree ku ireaparkista.
Pienet miehet tekevät suuria. Suuret ovat hiljaa ja tekevät.
Rautatieasema melekeen käytämätöön ku junat ei enää pysähry ei muutaku linkkarit vaan rupiaa ajamaan siihen jos siinä ny enää on mitään järkiäkään kun ei enää junatkaan pysähry.
nimes saa purkaa Mä muistan että linja-autoasema on ollu aina tuollainen ja selaisena sen pitää säilyäkin.
käy kun joillakin on tuo sana hallussa. Selkeää viestintää ja perusteltuja argumenttejä.
saavatko muut kuin kaupunki rakentaa Lapualla? Antakaa nyt hyvät ihmiset firmojen rakentaa jos kerran intoa ja rahaa löytyy, ompahan työtä rakennusmiehille ja muille ammattilaisille.
Lapualla rakentavat enimmäkseen muut kuin kaupunki. Siis selvästi saavat muutkin rakentaa. Olikohan se kysymys hiukan asian vierestä?
Liikaaki Lapualla on yksityiset rakennusliikkeet rakentanu, varmaankin kaupunginisien suosiollisella avustuksella. Saa nähdä kuinka rakennusliikkeet pysyy pystyssä, kun asunnot on myymättä kuukausitolkulla.
kaatuu Lapuan päättäjien toimien takia? Eikös kunnan piräkki kaavoottaa rakennuspaikkoja!
esimerkiksi Etuovi.comin Lapuan tarjontaa, siellä ei oikein mikään ole liikahdellut pitkiin aikoihin, paitsi joittenkin kohteitten hinta tullut vähän alaspäin. Tämä huomio ei tue lapualaisen kiinteistövälittäjän ilmoitusta, että heillä "kauppa käy". ???
etuovi.comissa on tarjolla myös ennakkomyynnissä oleviä kohteita, sellaisia joita ei ole vielä edes aloitettu rakentamaan.
tilannetta miksikään. Kun liikettä ei ole, niin liikettä ei ole. Enhän maininnut asuntojen lukumäärästä mitään!
mutta kaupungin on aivan turha rakentaa mitään linja-autoasemaa kun on esim.tua rautatieasmakin vajaakäytöllä.Ei joka asiaan tartte aina teherä uutta niiku se palooluhallikin miksei muuteta siitä jäähallista palooluhalli kun ei ne jääkiakooliat oo päässy eres SM sarjaankaan vaikka on halli ollu jo montavuatta.Nykkö taas pitääs uskoa virkiän potkupaloolioota että he pärjääs paremmin kun olis paremmat harjootustilat.Pistetään vuoro vuosina kiekoolioolle ja paloolioolle ja se kumpi voittaa ensin suamenmestaruuren niin saa sen hallin.Eikö täs olisi vähän porkanaakin harjootella tosisaan.
voi jääkiekkoa pelata ulkonakin ja jalkapalloa kesällä elikkä yksi tila riittää kumpaankin harastukseen.
LÄSIHI!!
Voisko niistä valittajista julkaista nimilistan? Asiakirjahan on julkinen joten se eioo ongelma mutta olis ihan mielenkiintoita tietää ketää siinä puuhaa, tällä kertaa.
esille, on julkinen.
Googlaa hakusanalla markettikapina. Jotain voi löytyä.
Tää on niin last season luulla, että valittajien nimilistan julkaisu jotakin vaikuttaisi valitusten määrään. Nyt vaan paljon hyvää oppia uudelle kaupunginlakimiehelle, toivottavasti yhteistyö toimii ja hän viihtyy työssään.
Ei valitusten määrä ole Lapulla mikään suukovun aihe. Päänkivistystä on joillekin tullut valitusten kohteista. Markettikaavasta, jäähallista, nestekaasuvarastosta, Simpsiöstä, pallohallista. Kaikki hankkeita, joihin huippupoliitikkomme ovat vahvasti sitoutuneet. Siinä on vain viisi aihetta kymmenen vuoden ajanjaksolta.
googlesta http://www.netikka.net/jalava/pohja156.html
Itse asiaan ei voi ottaa kantaa ennenkuin tietää mitä joku muu on mieltä. Huono itsetunto vaivaa eikä omaa mielipidettä uskalleta esittää.
Tätä lapualaista ominaisuutta ovat viisaat käyttäneet kautta aikain hyväkseen. Lapualaiset on ollut helppo höynäyttää milloin minkin asian likaisen työn tekijäksi, ajatellaan nyt vaikka tätä Lapuanliikettä, meille annettiin oikein nimikin siihen kalapaliikkiin vaikka homma syntyi ja sitä ohjattiin aivan muualta.
jo sakottaa valittamisesta, tuollainen on aivan selvää kiusantekoa.
Eipä voi mitään, kun lakimme sallivat sen. Riistoporvarit tarvitsevat lisää massia, eli siis antakaa sitä heille...