Koira- ja kissaturkikset

angus_macgyver

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Koirankarvarukkasten ja kissakaulusten myynti kielletään/1135241271043

Miksi tulevassa laissa koirat ja kissat on katsottu arvokkaammiksi kuin muut lemmikkieläimet tai vaikkapa turkistarhoilla kasvatettavat eläimet? Mielestäni on pahemman luokan kaksinaismoralismia, että samaan aikaan turkistarhaus voidaan edelleen sallia. Hyväksyttyä on siis käyttää rääkätyn eläimen nahkoja, mutta jos ne ovat kissaa tai koiraa niin se ei enää olekaan hyväksyttävää. En ymmärrä.

Mikä sitten on lemmikki? Vainko kissa tai koira? Entä villiintynyt kissa tai tarhattu koira? Turkisteollisuutta varten tarhattu koira on mielestäni aivan samassa asemassa kuin tarhattu kettu.

Itselläni on frettejä (hilleri) lemmikkinä, mutta ne eivät nähtävästi sovi tuohon lain sisältämään lemmikki-kategoriaan.

3

548

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuntuu, että tämä laki on räätälöity, ei eläimiä vaan, naiveja ja tekopyhiä kaksinaismoralisteja silmälläpitäen... juu, mutta toki tätä ennakkotapausta voi käyttää lyömäaseena todellisia eläinsuojelullisia pyrkimyksiä ajaessa, koska tämä räikeä eläinten eriarvostaminen sotii hyvin monen ihmisen oikeustajua vastaan, tai ainakin pistää pahasti
      silmään.

      Mutta toisaalta eihän kansa koe mitään väärää siinäkään, että lemmikille on jo nyt eri lait kuin tuotantoeläimelle.

    • maalaistollo

      Uskoisin, että tässä on nyt kyse siitä samasta josta oli täälläkin linkki iltalehdestä. Onhan se selvää, että jo ihan piirretyissä pahikseksi leimattua minkkiä muita "pahoja" eläimiä saa tappaa mutta kukapa sitä haluaa nähdä karvisen tai Jaska Jokusen koiran menevän teurastuslinjaa pitkin. Samasta syystä EU haluaa kieltää mm. nalle puhin tappamisen.

    • mies vm70

      Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että jos turkistarhaus sallitaan, niin myös kaikista kotieläimistä pitäisi saada tehdä turkkeja.

      Menisin itse asiassa vielä pitemmälle: Jos lihantuotanto, valmistus, metsästys ja lihan myynti ruoaksi sallitaan, niin pitäisi sallia kaikkien eläinten lihan käyttö ja poistaa maininnat lihan alkuperästä. Siinähän sitten saisivat arvailla että oliko tämänpäiväinen mikrokarjalanpaisti tehty naapurin kadonneesta murresta, tai päätyikö meidän mirre naapurikorttelin grillin erikoiskebabin täytteeksi.

      PS: Sori lievä offtopic ja no joo, en ihan täysin tosissani ollut, mutta periaatteessa kyllä olen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1039
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      186
      732
    3. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      200
      651
    4. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      36
      644
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      160
      625
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      100
      595
    7. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      40
      517
    8. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      30
      499
    9. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      498
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      34
      442
    Aihe