Logos

Satuinpas näkemään TV7:ltä Pawsonin Raamatun opetusluennosta pätkän. Hän puhui mm. logoksen historiasta, miten sanana logos tuli tunnetuksi Herakleitosin vaikutuksesta tarkoittaen "se syy".
http://fi.wikipedia.org/wiki/Herakleitos

Pawsonin esityksessä seuraava logos-sanan muutos oli "hän syy/viisaus", Filon Aleksandrialaiselta.

Johanneksen evankeliumissa Jeesus on sitten Logos, kaiken alkusyy ja päämääräkin.

Vähän mutkia oikaisten Pawsonilta, kaikki tieteen -logiat etsivät Jeesusta, eli totuutta, niin psykologia, geologia, paleontologia kuin vaikka Pawsonin mainitsema meteorologiakin. Ihan mukavasti kannustava näköala kristilliseen tieteen harjoittamiseen.

Tässä vielä linkki em. Raamatun opettajan henkilötietoihin yms.:
http://fi.wikipedia.org/wiki/David_Pawson
6297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"kaikki tieteen -logiat etsivät Jeesusta, eli totuutta, niin psykologia, geologia, paleontologia kuin vaikka Pawsonin mainitsema meteorologiakin. Ihan mukavasti kannustava näköala kristilliseen tieteen harjoittamiseen."

Useiden tieteen alojen sana -logia tarkoittaa tietoa/tiedettä. Sanan etymologia voi olla jotain tuollaista, mutta nykyään sanan merkitys on muuttunut. Kaikki tieteet pyrkivät kyllä tottuutta kohti koskaan sitä lopullisesti saavuttamatta. Jeesusta on turha sekoittaa koko asiaan. Pawsonilla näyttää olleen oma lehmä ojassa, mutta mikäs siinä jos se saa fundamentalistitkin kiinnostumaan oikeasti tieteestä.

Äänestä
  • Olipa kysymys mikä tahansa, oikea vastaus on Jeesus.

    Äänestä

"Vähän mutkia oikaisten Pawsonilta, kaikki tieteen -logiat etsivät Jeesusta, eli totuutta, niin psykologia, geologia, paleontologia kuin vaikka Pawsonin mainitsema meteorologiakin."

- Todellakin mutkia oikaisten. Tuo on pelkkää höpöretoriikkaa.

Nuo -logiat, eli suomeksi tieteet tulevat kreikan sanoista legein ja logos, jotka tarkoittavat suurin piirtein jostai aiheesta puhumista.

Kirkollisessa perinteessä puhumista tarkoittavalla logialla viitataan myös Jeesuksen (oletettuihin alkuperäisiin) puheisiin.

Logialla ja logialla ei tässä muuta loogista yhteyttä ole kuin sama, puhumista tai puheita tarkoittava kreikan kielestä johtuva sana. Mitään sen kummallisempaa yhteyttä tieteillä ei tämän takia todellakaan ole Jeesuksen etsimiseen.

Kun heitetään mystifioivan tunteen antavat kreikan ja latinan johdannaiset pois, suomeksi puhuttaisi säätieteestä ja Jeesus-tiedoista.

Ajatuksenlaukkasi on tässä samaa luokkaa, kuin se, että Jeesuksella (väitetysti) oli sandaalit, niin kaikki sandaalit etsivät Jeesusta.

Jiihaa...koppoptikoppotikoppoti...hei laukkaa ratsu reima...

Äänestä

Nykyaikaisen luonnontieteen edelläkävijä Aristoteles otti käsitteen logos käyttöön merkitsemään rationaalista diskurssia jo 300-luvulla ekr. Tässä merkityksessä se tuli jatkossa käyttöön tieteissä, ja kummittelee tieteenalojen nimissä edelleen. Logoksen käytön juutalaisessa teologiassa aloittanut Filon eli vuosisatoja hänen jälkeensä ja Jeesusta se muodostui tarkoittamaan kauan Filonin kuoleman jälkeen kirjoitetussa Johanneksen evankeliumissa.

Näin käy kun oikoo mutkia. Yhtäkkiä naapurikylästä tuleekin pääkaupunki.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ehkä halusit vain täydentää historiaa, kun jätit Herakleitoksen mainitsematta? Tai sitten jätit aloitusviestin wiki-linkin lukematta, tms?

    Mikä Pawsonin esityksessä oli myös kiinnotavaa, oli se, että hän kertoi evankelista Johanneksen eläneen pitempään Efesossa. Näin "Logoksen" valinta Jeesuksen synonyymiksi oli taustaltaan ymmärrettävämpää. Kukaan muuhan ei ole Logos-nimitystä Jeesuksesta käyttänyt, siis Raamatussa.

    Äänestä

hahmotelma. Ei ne ennenkään tyhmiä olleet, nuo (harhaan) johtajat. HänSyy on politiikka, hallinta ja propaganda, aivan kaiken takana, mitä ihmiseen tulee. Ja me toki uskotaan, kuin affen koukkumatoon.

-evvk-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Satuinpas näkemään TV7:ltä Pawsonin Raamatun opetusluennosta pätkän. Hän puhui mm. logoksen historiasta, miten sanana logos tuli tunnetuksi Herakleitosin vaikutuksesta tarkoittaen "se syy".
http://fi.wikipedia.org/wiki/Herakleitos

Pawsonin esityksessä seuraava logos-sanan muutos oli "hän syy/viisaus", Filon Aleksandrialaiselta.

Johanneksen evankeliumissa Jeesus on sitten Logos, kaiken alkusyy ja päämääräkin.

Vähän mutkia oikaisten Pawsonilta, kaikki tieteen -logiat etsivät Jeesusta, eli totuutta, niin psykologia, geologia, paleontologia kuin vaikka Pawsonin mainitsema meteorologiakin. Ihan mukavasti kannustava näköala kristilliseen tieteen harjoittamiseen.

Tässä vielä linkki em. Raamatun opettajan henkilötietoihin yms.:
http://fi.wikipedia.org/wiki/David_Pawson

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu