Suosittelen kaikille evoluutiosta kiinnostuneille Ernst Myerin kirjaa Evoluutio ( Ernst Myer: What Evolution Is).
Uskallan sanoa, että enää ei tarvita sellaista kirjaa kuin Evoluutio: Kriittinen analyysi. Myerin kirja on yleistajuisesti kirjoitettu evoluutioteoriaa popularisoiva teos, joka jättää kreationismin omaan arvoonsa. Myer osuvasti kirjoittaa johdannossa, että jos ihminen ei halua hyväksyä evoluutioteoriaa, niin silloin asialle ei voi mitään. Hän ei tuhlaa sivuja kreationismikeskusteluun, koska siihen on jo ihan tarpeeksi muitakin julkaisuja.
Suosittelen kirjaa kuitenkin myös kreationisteille, jotta hekin voisivat ymmärtää mistä evoluutiossa on kyse.
Uskallan sanoa, että enää ei tarvita sellaista kirjaa kuin Evoluutio: Kriittinen analyysi. Myerin kirja on yleistajuisesti kirjoitettu evoluutioteoriaa popularisoiva teos, joka jättää kreationismin omaan arvoonsa. Myer osuvasti kirjoittaa johdannossa, että jos ihminen ei halua hyväksyä evoluutioteoriaa, niin silloin asialle ei voi mitään. Hän ei tuhlaa sivuja kreationismikeskusteluun, koska siihen on jo ihan tarpeeksi muitakin julkaisuja.
Suosittelen kirjaa kuitenkin myös kreationisteille, jotta hekin voisivat ymmärtää mistä evoluutiossa on kyse.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kirja on todella hyvä !
Tuli vain mieleen että tämäkin alun perin eurooppalainen tutkija pakeni aikoinaan juutalaisvainoja Yhdysvaltoihin. Selvisi sentään hengissä...
"Uskallan sanoa, että enää ei tarvita sellaista kirjaa kuin Evoluutio: Kriittinen analyysi."
En tiedä kuinka hyvin olet mainitsemaasi kirjaan(Evoluutio kriittinen analyysi) perehtynyt,mutta itse siihen jonkin verran perehtyneenä voin sanoa ,että se on erittäin ajankohtainen ja mitä tarpeellisin kirja jos haluaa ymmärtää evoluutiota TIETEELLISELTÄ kannalta.Uskallan myös väittää ,että et voi sanoa kyseistä kirjaa tarpeettomaksi ainakaan tieteellisin perustein,vai ovatko esim.ko. kirjassa esitetyt evoluution TIETEELLISET ongelmat kenties ratkaistu?,enpä usko.
"Myerin kirja on yleistajuisesti kirjoitettu evoluutioteoriaa popularisoiva teos, joka jättää kreationismin omaan arvoonsa. Myer osuvasti kirjoittaa johdannossa, että jos ihminen ei halua hyväksyä evoluutioteoriaa, niin silloin asialle ei voi mitään."
Edellisestä päätellen kirja ei ole tieteelliseltä kannalta paljonkaan arvoinen,sillä tiedemies joka jättää kaikki muut näkemykset "omaan arvoonsa"ei voi ainkaan kerskua objektiivisuudellaan,joka taas on tieteentekemisen yksi keskeisimmistä pääperiaatteista.Enkä tiedä mitä osuvaa Myerin toteamuksessa on,mielestäni olennaisempia ovat ne lukuisat TIETEELLISET SYYT ,jonka tähden yhä useammat tiedemiehet eivät enää hyväksy evoluutioteoriaa.Olet ilmeisesti sulkenut silmäsi myös siltä tosiasialta ,että esim.EKA:n on kirjoittanut toitakymmentä tohtori ja professoritason tiedemiestä ,jotka epäilevät evoluutioteoriaa painavista TIETEELLISISTÄ syistä.Ja se ,että itse olisit valmis heittämään kyseisen kirjan ullakolle, kertoo jotain siitä kumpi on sinulle tärkempää; tosiasioiden tarkasteleminen mahdollisimman monelta kantilta vai subjektiivisten tulkintojen nostaminen ainoaksi ja oikeaksi totuudeksi.
henkilöt epäilevät evoluutioteoriaa maailmankatsomuksellista syistä.
>siltä tosiasialta ,että esim.EKA:n on kirjoittanut
>toitakymmentä tohtori ja professoritason
>tiedemiestä ,jotka epäilevät evoluutioteoriaa
>painavista TIETEELLISISTÄ syistä.Ja se ,että itse
"En tiedä kuinka hyvin olet mainitsemaasi kirjaan(Evoluutio kriittinen analyysi) perehtynyt,mutta itse siihen jonkin verran perehtyneenä voin sanoa ,että se on erittäin ajankohtainen ja mitä tarpeellisin kirja jos haluaa ymmärtää evoluutiota TIETEELLISELTÄ kannalta."...
Tuossa kirjassa (e-ka) selitettiin mm. perusryhmäteoriaa mutta ei selitetty mitään keinoa miten voidaan varmistaa että kaksi lajia kuuluvat _eri_ perusryhmiin. Keino oli kyllä miten todeta että kaksi lajia kuuluu samaan perusryhmään, mutta sehän taas ei ole mitenkään evolutioteorian vastaista koska sen mukaan kaikki kuuluvat samaan "perusryhmään". Juuri tuon, miten todeta että kaksi lajia kuuluisi eri perusryhmään, puuttuminen teki tuonkin aiheen kirjassa aivan turhaksi, informaatiosisällöltään nollaksi.
Ensiksi, ajatuksissani kirjoitin kyseisen tutkijan nimen väärin. Kyseessä on Ernst Mayr, eikä Myer.
"että se on erittäin ajankohtainen ja mitä tarpeellisin kirja jos haluaa ymmärtää evoluutiota TIETEELLISELTÄ kannalta."
Höpöhöpö. Kyseistä kirjaa ei edes ole käännetty englanniksi, vaikka Amerikka on johtava tiedemaa. Kyseinen kirja ei ole saanut minkäänlaista kansainvälistä huomiota, mikä kertoo jotain sen tarpeellisuudesta tiedeyhteisössä. Tuon kirjan tärkeys saa merkityksensä vain kreationistisesta yhteisöstä. Kirja on jo vuosia vanha, eikä sillä ole minkäänlaista laaja- alaista huomiota.
Sitä paitsi, on muitakin kirjoja, jotka kuvaavat evoluutiota tieteelliseltä kannalta. Evoluutiota käsitteleviä kirjoja ilmestyy vuosittain, eikä EKA:n yksinoikeus, saati että se edes käsittelee älyllisesti rehellisesti evoluutiota, ole käsitellä evoluutiota. Mayrin kirja on erinomainen esimerkki taitavasti evoluutiota käsittelevästä kirjasta. Kirja on saanut myös kansainvälistä huomiota ja se kuuluu Tieteen huiput- sarjaan. Ellet tiennyt, niin kirjan kirjoittaja on 1900- luvun yksi merkittävimpiä biologeja. Evoluutiota ymmärtääksemme meidän ei tarvitse huomioida mitään pseudotieteitä kuten astrologiaa ja vaikkapa kreationismia. Kirja keskittyy selittämään maallikoille evoluutioteoriaa, eikä silloin tarvitse huomioida kreationismia.
"Edellisestä päätellen kirja ei ole tieteelliseltä kannalta paljonkaan arvoinen,sillä tiedemies joka jättää kaikki muut näkemykset "omaan arvoonsa"ei voi ainkaan kerskua objektiivisuudellaan"
Voi, Mayr kyllä kuvaa keskeisiä linjaeroja, joita evoluutiotutkijoilla on ollut ja on vieläkin. Hän huomioi myös ne filosofiset [kristilliset] oletukset (esimerkiksi finalismi), jotka estivät evoluution laaja- alaisen hyväksymisen pitkään Darwinin kirjan jälkeen. Mayr kyllä huomioi erilaiset näkemykset evoluution luonteesta ja esittelee ne.
".Enkä tiedä mitä osuvaa Myerin toteamuksessa on,mielestäni olennaisempia ovat ne lukuisat TIETEELLISET SYYT ,jonka tähden yhä useammat tiedemiehet eivät enää hyväksy evoluutioteoriaa--"
Kuinka monta vuosikymmentä kreationistit ovatkaan hokeneet, että evoluutio on romahtamassa ja yhä useammat tutkijat sen hylkäävät? Saas nähdä, että jatkuuko sama virsi vielä 2040- luvulla kun minä alan olla jo huomattavasti vanhempi. =)
Suosittelen sinuakin tutustumaan kyseiseen kirjaan. Suosittelen kirjaa myös esimerkiksi lukiolaisille, jotka ovat kiinnostuneita evoluutiosta.
"Tuossa kirjassa (e-ka) selitettiin mm. perusryhmäteoriaa mutta ei selitetty mitään keinoa miten voidaan varmistaa että kaksi lajia kuuluvat _eri_ perusryhmiin."
Olen vähän tuumaillut että perusryhmän määrittely juuri tuolla lailla on ehkä hyvinkin tarkkaan harkittu juttu. Juuri noin määriteltynä sitä on mukava käyttää viivytystaistelussa tarvitsematta kuitenkaan myöntää olleensa täydellisen väärässä sitten kun on lopulta pakko luovuttaa. Siinä vaiheessahan ei tarvitse muuta kuin todeta perusryhmien lukumäärän olevan yksi.
käännetty myös suomeksi, just tänä vuonna tullu kauppoihin
...ei anna evoluutioteoriasta kovinkaan vakuuttavaa kuvaa, ettei se kestä kriittistä tarkastelua. Silloin voidaan unohtaa turhat puheet evoluutioteorian tieteellisyydestä.
Moi !
Missä sanottiin että evoluutioteoria ei kestäisi kriittistä ajattelua?
siis missä alkuperäisessä viestissä sanottiin näin?
Kirjan aihe on aina rajattava johonkin. Nyt tuon kirjan aihe on rajattu evoluutioteorian esittelyyn. Olkaa hyvä ja kritisoikaa sitä mitä kirjassa on esitetty, älkää omia olkiukkojanne.
--