TAKSIT VAPAAKSI

En voi ymmärtää,että 2000- luvulla joudun yö- aikaan odottamaan taksia yli tunnin kaiken maailman sekopäiden ympäröimänä.

Jotenkin ymmärrän, että lääkäriltä yms. vaaditaan jotain näyttöä osaamisestaan.


Miten noin yksinkertainen asia voidaan pitää yrittäjien monopolina?
5554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

yksi ammatti voidaan monopolisoida kuten taksit ovat onnistuneet tekemään.

Äänestä

...ei ole kuitenkaan sitä sekopäätä ratin takana. Suomalaiset taksit ovat uusia, siistejä, kortit käy ja kuski puhuu suomea eikä yritä kusettaa joka välissä.

Taksitouhu on huomattavasti asiallisempaa ja turvallisempaa kuin monessa muussa maassa, ruuhkahuippuja on aina toisinaan jolloin odottelu venyy, mutta kotimatka on kunnosta riippumatta turvallinen.

Äänestä

Ensinnäkin:Taksit siirtyisivät lopullisesti syrjäkyliltä keskustoihin ellei olisi velvoitetta hoitaa oman "tontin" ajoja.Autollahan on asemapaikka liikenneluvassa,jos sitä ei olisi miksi päivystää kirkonkylällä ja palvella paikallisia asiakkaita,silloinhan mentäisiin ainakin ruuhkahuippuina kaupunkeihin tekemään tiliä.
Siis takseja olisi ehkä muutama enemmän kaupunkien keskustoissa,muualla ei sitten yhtään.


Toiseksi:Ei ole olemassa automaattia joka hoitaisi ne tuhannet ihmiset taksikyydillä Hesan keskustasta kotiin aamuyöllä,jotka ovat sinne päivällä junilla,busseilla ja keverikyydeillä menneet(joku jopa taksilla)
Kannattaisiko kysyä miksi julkinen liikenne lähes pysähtyy juuri silloin kun suurin väkimäärä on baareissa ja kohta vailla kyytiä kotiin.
Siis takseja ei ole ruuhkahuippuina riittävästi vaikkei mitään lupia vaadittaisi,eikä tule koskaan olemaankaan.
Ei suomessa eikä missään muualla.

Jos taksi on niin hyvä bisnes kuin näissä tietävien kirjoituksissa väitetään,mikseivät he rupea tekemään rahaa todenteolla ja ryhdy autoilijoiksi.
Helppoa,muutama kuukausi renkinä,yrittäjäkurssi ja siitä aukeavat rahahanat.

Tunnen muutamia hyvin tienaavia autoilijoita,ainakin vuositulot ovat kohdallaan.
Tekevät tuollaista 10-16 h päivää jatkuvasti,vapaita pitävät jos saavat renkejä.
Parin viikon loma,joskus enemmänkin ja uusi auto alla koko ajan tai parin vuoden välein vaihtuu 250-350 tkm ajettu(osa verohelpotuksista palaa siinäkin)

No,aikani ajelin renkinä itsekin,harkitsin yrittäjäksi lähtöä mutta voiton vei nukutut yöt ja kotona vietetyt viikonloput.

Tuntiliksa taksissa jää kyllä naurettavan pieneksi,renki tai isäntä.
Siitä työstä täytyy tykätä,eikä siihen moni pystykään.

Millä hinnalla muuten menisit tekemään omaa työtäsi kello kolmelta lauantaiyönä,jonkun öristessä korvaasi ja itkiessä kallista hintaasi.
Tai tulevan työpaikallesi rööki ja kaljalasi kourassa vinkuen et älä laita vielä taksaa päälle,kaverit tulee ihan just.

Äänestä

Ruotsin malliin,nousee hinnatkin senverran
että saadaan persaukiset pois tolpalta ja minä saan taksin nopeammin !!!!!!

Ruotsissa muuten hinnat nousi ja sekopää pimeät taksit on oikeasti ongelma ja turvallisuus riski.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Monopolin uhri kirjoitti:

En voi ymmärtää,että 2000- luvulla joudun yö- aikaan odottamaan taksia yli tunnin kaiken maailman sekopäiden ympäröimänä.

Jotenkin ymmärrän, että lääkäriltä yms. vaaditaan jotain näyttöä osaamisestaan.


Miten noin yksinkertainen asia voidaan pitää yrittäjien monopolina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu