Vanhanen - Euroopan heikoin pääministeri

Tällä viikolla laatulehti Financial Times valitsi valtiovarainministeri Jyrki Kataisen Euroopan parhaaksi valtiovarainministeriksi. Tämä tunnustus tuli täysin aiheesta. Katainen on hallituksessa pitänyt jämäkkää linjaa. KEPUlaiset ministerit sen sijaan ovat joko seisoneet tumput suorina tai sitten kiihdyttäneet taloudellisen taantuman vaikutuksia Suomeen.

Jos FT valitsisi Euroopan heikoimman pääministerin, mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen olisi itseoikeutettu voittaja. Vanhanen on heikko johtaja, jolta puuttuvat visiot. Hänessä yhdistyvät harvinaislaatuisella tavalla kyvyttömyys ja osaamattomuus.

Ei ihme, että Vanhasta kutsutaan EU-piireissä Zero-Matiksi.

Ranskan presidentti luonnehti taannoisessa lehtihaastattelussa Matti Vanhasta paikallistason poliitikoksi, jolta puuttuu kiinnostus ja osaaminen kansainvälisiin asioihin. Kaukaa näkee joskus asiat kirkkaimmin.
Hyvin Ranskan presidentti kiteytti Vanhasen olemuksen.

2

87

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kovasti virtsan

      karkailua, nato ohjusella.

    • toki..

      Vastaanotolle jos noin vanne kiristää päätäsi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      687
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe