baramini

Eli lajiryhmät omaavat yhteisen baraminin. Onko oikein tähän saakka? Mikä on lajiryhmä? Omaavatko esimerkiksi lammas ja vuohi yhteisen muodon? Entäs poro ja hirvi? Entäs nauta ja hirvi? Entäs kanahaukka ja kalasääski? Hevonen ja aasi ja seepra nyt ainakin omaavat yhteise muodon? Samoinkuin alpakka ja laama?

Missä on semmonen taulukko mistä käy ilmi mitkä omaavat yhteisen baraminin?

5

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko yhteinen

      baramini aasilla ja ravenloredilla?

      • Mielestäni esitin kreationisteille asiallisen kysymyksen liittyen heidän väittämiinsä. Mihin pyrit tällaisella asiattomuudella?

        Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten, sanotaan.


      • Dr. Feelgood

        Bileamin aasilla on yhteinen baramini ihmisen kanssa. Molemmilla on kyky puhua ja ajatella loogisesti, siis ainakin useimmilla ihmisillä


      • Turkana
        ravenlored kirjoitti:

        Mielestäni esitin kreationisteille asiallisen kysymyksen liittyen heidän väittämiinsä. Mihin pyrit tällaisella asiattomuudella?

        Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten, sanotaan.

        ettet saa vastaukseksi muuta kuin asiattomuuksia, vaikka kysymyksesi olisivat helppoja, jos barbababalogialla olisi totuuspohjaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3631
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2393
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      831
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      795
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      779
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      686
    Aihe