Sarah Palin ja kalkkunaparat

2

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • videon

      mutta mitä se ukko siel taustalla teki niile kalkkunoille? Ei ainakaan Palinia hetkauttanu.

      • katkonut

        Eli laittoi tuollaiseen suppiloon josta pää tulee läpi. Tällöin kun pään katkaisee niin lintu ei lähde sinkoilemaan päättömänä sinne tänne, kalkkunat kun räpiköivät ilman päätä jonkin aikaa sen jälkeen kun pää on poikki. Youtubessa löytyy myös videoita joissa teurastetaan kalkkuna siten että kroppa jää säntäilemään maahan, pahan näköistä, mutta pitää muistaa ettei se eläin siitä varsinaisesti kärsi koska pää on jo veks. Pahempia on sellaiset teurastus linjastot joissa elävä kalkkuna ripustetaan jaloista kattoon ja sitten kuljeteen linjalla kohti pään katkaisua.

        Mielestäni tässä videolla ollut teurastustapa on siinä mielessä eläintä säästävämpi että ilmeisesti tämä tapahtui siinä samalla tilalla missä eläimet ovat kasvaneet ikänsä. Lintu tulee varmaan tempaistuksi siitä häkistä missä on tottunut olemaan tuohon suppiloon, eikä se paljoa ehdi tajuta mitä tapahtuu ennenkuin kaula on poikki. Eli eläintä ei stressattu pitkällä kuljetuksella johonkin kauas. Näin se pitäisi toimia kaikilla eläimillä, ainoa vain että valvonta tietysti pitää olla kunnossa ettei kuka tahansa amatööri pääse asialle. Mielestäni olisi paljon helpompaa eläimelle kun saisi olla hyvässä ympäristössä ja ne viimehetketkin kuluisivat samassa ympäristössä.

        Mutta haastattelusta sinällään, niin onhan tuo aika kornia antaa samalla haastattelua kun kalkkunaa lakoaa taustalla, mutta sopii hyvin Palinille. Ja toisaalta onhan se hyvä että näkevät jenkeissäkin mistä se kalkkunan liha tulee siihen pöytään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe