Sporaliikenne täysin sekaisin, kun tuli lumi, ja se menikin sinne vaihteeseen. Kuljettajat, eli tytöntylleröt joutuu vaihteet kääntää käsin,jos osaavat, eli ei.
Voisi HKL pistää asiansa osaavat huoltoukot hoitamaan nuo vaihteet lumipyryn ajaksi edes tärkeimpiin vaihdekohtiin.
Kaippa tuo lumi on nykyään stadissa niin harvinaista, ettei siihen osata mitenkään varautua. Edes teitä ei aurata.
Voisi HKL pistää asiansa osaavat huoltoukot hoitamaan nuo vaihteet lumipyryn ajaksi edes tärkeimpiin vaihdekohtiin.
Kaippa tuo lumi on nykyään stadissa niin harvinaista, ettei siihen osata mitenkään varautua. Edes teitä ei aurata.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kun lapio kouraan ja aloita lumenluonti, vai pitääkö muiden tehdä kaikki vaan sen vuoksi koska sinä olet olemassa. Laita rahaa kehiin niin varmasti jokaiselle vaihteelle saadaan oma mies päivystämään 24/7 365päivää vuodessa, onko se järkevää kun kerran näitä myräköitä on vain muutama vuodessa.
Olisitko sinä valmis päivystämään vapaa-ajallasi vaikkapa lauantai iltana jolloin tiedetään että myrsky on tulossa. Vai miten homman hoitaisit?
Se vaan on hyväksyttävä että resurssit eivät riitä kaikkeen, sillä kaikki maksaa, talkoisiinkaan ihmiset eivät suostu, joten kannattaako palkata tuhat ihmistä vuodeksi ihan vaan myrskyjen ja lumisateen vuoksi, siihen vielä jokapojalle oma traktori alle.
Mihin vittuun tarvitset tuhat ihmistä? Taidat olla kaupungin hommissa, kun yhtä lapiomiestä vartentarvitset kymmenen ukkoa katsomaan vierestä.
Olisin kyllä itse niitä vitun vaihteita käännellyt mutta kun ei halunnut kuljettaja apua, vaikka sitä kyllä tarjosin ihan omalla vapaa-ajallani ja vielä täysin ilmaiseksi.
Kyllä Helsingisä on esimerkiksi lähes joka taloyhtiössä huoltoyhtiö, jossa päivystetään 365päivää vuodessa, eikä siinä ole mitään ihmeellistä. Teiden kunnossapitoakin, tai ainakin pitäisi, valvotaan yhtälailla ja asiattomasti huolletuista kaduista voi ylläpitäjä joutua vastuuseen. Siinäkään ei ole mitää ihmeellistä! Suomessa on lukuisia työpaikkoja, joiden työntekijöille voi tulla "kriisi" kutsu töihin täysin yllättäen, vaikka sunnuntaina kello 15, eikä siinä ole mitään ihmeellistä.
Ne ovat kuule ammatinvalinta kysymyksiä! Minä maksan veroja yhteishyödyllisiä palveluja varten, kuten toivottavasti sinäkin. Nämä yhteishyödylliset palvelut, kuten joukkoliikenne, pitäisi tosiaan hoitaa sitä kautta, eikä yksityisin avustusten voimalla, kuten ehdotit.
Vaikka laittaisin rahaa kehiin, olisi mielestäni aika turhaa saada mies päivystämään 24/7 365päivää vuodessa joka vaihteelle, mitä sillä ikinä tarkoititkaan mutta kyllä tuolla voisi joku ukko olla päivystämässaä silloin kun spårat kulkee, eli ei, esim lumipyryn takia. Turha siellä on juhannuksena kolmelta aamuyöllä "päivystellä", kun ei spårat silloin kulje, eikä lunta ole.
Olisihan tuohon ongelmaan olemassa täysin tekninenkin vaihtoehto. Eikös tuo lumi sula lämmittämällä? Monissa kaupungeissa lämmitetään kokonaisia katuosuuksia, jolloin ei kadun talviunnossapitoa tarvita. Ideani lämmitettävistä raidevaihteista siis täysin vapaasti käytettävissä jatkojalostusta varten.
että siellä ei sitä miestä ole joka päivystää, se vain ei poikkeustilanteessa riitä.
"Kaikkiaan 11 raitiolinjan liikennöintiä varten on käytössä 122 raitiovaunua. Linjojen yhteispituus on 84,5 kilometriä. Raitiotieverkko laajenee lähivuosina merkittävästi. Kokonaan uusi linja 9 aloitti liikennöinnin syksyllä 2008. Vuodenvaihteessa aloitetaan raitioliikenne myös Kampissa." Mitenköhän nopeasti se yksi päivystäjä olisi kykenevä käymään koko tuon rataverkonläpi, luulisin että koko päivä ei riittäisi ja jotain kun pitäisi vielä tehdäkin. Oletko valmis nostamaan paljonkin sitä veroprosenttiasi jotta palvelu saataisiin toimimaan säällä kuin säällä. Ja lumenaurausta varten on yrityksillä mielestäsi siis helppoa saada lisää miehiä heti töihin kun lunta sataa? kyllä varmasti kaikki mahdolliset ihmiset tekevät työnsä ja mahdollinen reservikin on jo ollut töissä mutta kun se ei vaan riitä. Monikohan yritys palkkaa ihmisiä sääennusteen mukaan?
Mutta mitäs tollaselle kaiken aina saaneelle voi sanoa, kun ei ymmärrä niin ei ymmärrä.
joku asiantuntija, joka luulet että kaikkea ei yritetä ja kaikki on vaan niin yksinkertaista.
"Raitioliikenne käytti liikenteen hoitoon ja vaihde-. lämmitykseen sähköä 22,5 GWh vuonna 2002 "
http://www.raitio.org/historia/vaihteet/sulatus.htm
"Olisin kyllä itse niitä vitun vaihteita käännellyt mutta kun ei halunnut kuljettaja apua.."
Oletkos koskaan kokeillut kääntää tai puhdistaa vaihdetta sporassa olevilla puhdistus-/kääntövälineillä ? Jos et ole niin ota ihan rauhallisesti vaan.
Itse olen joskus matkustajana ollut avussa puhdistamassa vaihteita ja kieltämättä se ei ole ihan niin nopea toimenpide kuin ajatella saattaisi.
Mitäköhän mahtaisi käydä näille meidän ainaisille valittajille jos vaikka Helsinkiin tulisi jonkinlainen Hurrikaani.
Kulkikohan Floridassa spårat tuolloin kun Hurrikaani Mitch sinne iski, ja olikohan siellä jotkut päivystämässä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hurrikaani_Mitch
Helsingissä sataa lunta.
Meinaatko että niitä miehiä olisi jostain voitu äkkiä palkata lisää?
"Sunnuntaina vuoroja kulki myöhässä, ja vaihdemiehet tekivät töitä täydellä teholla. HKL:stä kerrottiin, että lumen tulo ei yllättänyt, vaan lumen määrä. "
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Lumimyräkkä vaikeuttaa liikennettä myös aamulla/1135241344678
miten tuo voitaisiin välttää? Luuletko tosiaan että kaikki on samanlaista kuin kesäkelissä tyynenä päivänä?
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Lentoja käännytettiin Tallinnan-laivat tuntikausia myöhässä/1135241334640
Sinähän se varsinainen älypää olet! Mistä näitä viisaita miehiä sikiääkin.
Kyllä kuljettajat osaavat kääntää vaihteet myös käsin eli vaihderaudalla. Puhdistusta varten sporassa on vain vaihderaudan lisäksi ohut ja kapea puhdistusrauta, joista ei apua ole lumen tukkiessa vaihteet. Raudalla saa kyllä kivet ja roskat pois vaihteen kielien välistä, mutta lumelle ne eivät mahda mitään. Tämä kaikki selviää, kun jututtaa kuljettajaa ja seuraa hänen tekemisiään.
Pyryttävä lumi tukkii vaihteet sen takia, että lämmitys ei ehdi pitää niitä sulana. Kadulla olevat vaihteet menevät tukkoon myös autojen takia, kun ne liikkeelle lähtiessään pöllyttävät lunta. Tällaisia paikkoja on Helsingissä paljon, yässä muutama pahin: Bulevardi-Freda, Aleksi-Unioninkatu, Aleksi-Snellmanninkatu.
Ensi kerralla kannattaa katsoa vähän nenäänsä pidemmälle ja ajatella - jos osaa.
Tietysti se takimmainen sai vaihteen hyvin kääntymään, koska eka puhdisti jo sen.
Minä en ole vittuillut, olen kertonut ihan tosiasioita. Älä tukehdu!
Joo toi jälkimmäinen viesti vahvisti sen mitä minä ja varmaan moni muukin epäili. Täysi aasi olet. Oot varmaan ollu Tsunsunamin aikaan yksi niistä eloonjääneistä jotka raivosi matkaoppaille: Olet asiakaspalvelutyössä, vaadin että matkatavarani etsitään, v:tun lehmä tee työsi!! ps. kovasti onnea!!
Mikä kohta vastauksessani tekee minusta aasin? Minä pysyn asiassa, enkä ala haukkua toisia. Jokaisella on oikeus mielipiteeseen. Kuten ensimmäisessä viestissäni kerroin, niin olen kuljettajilta kysynyt mm. vaihteiden puhdistuksesta. Näin ollen minun ei tarvitse haukkua täällä syyttömiä ihmisiä, koska tiedän tuonkin asian.
Olen kulkenut sporalla kakarasta asti ja tiedonhaluisena lukenut sporaliikenteestä mm. Joukkoliikennefoorumilta, jossa saa asiallisia vastauksia asiallisiin kysymyksiin. http://jlf.fi/
Thaimaassa en ole ikinä ollut enkä mene. Myös minä olen asiakaspalvelussa, mutta en raivoa ihmisille vapaa-aikanakaan. En edes näppiksen välityksellä.
Meikäläinen taitaa olla se kyseinen tytöntyllerö. En yleensä vastaile näihin viesteihin, koska en näe siinä mitään järkeä.
Vaihteissa on lämmitys, joka sulattaa "normaalin" määrän lunta. Eilinen määrä ei ollut normaalia. Paikoin näkyvyys oli 10-15 metriä ja joutui ajamaan sydän syrjällään, mihin pääsi.
Edelläni ajoi harjavaunu, joka toimii auran tavoin. Hyvä juttu muuten, mutta harjavaunun jälkeen jokaikinen vaihde oli niin pakkautunut täyteen lunta, että sitä ei olisi saanut puhdistettua edes kyseinen avulias matkustaja. Käsikopelolla jouduin monesti pimeässä tunnustelemaan, missä se reikä on, jonne vaihderaudan olisi voinut saada ujutettua. Kengät märkinä kylmissäni siinä yritin kaikkeni.
Mieluiten ajan rauhassa suunniteltua linjaa suurin piirtein aikataulussa ja kyytiin otan ne, jotka pysäkillä ovat. Eilinen oli kaikille hankala päivä. Ei siitä nauttinut varmaan kukaan osapuoli.
Eilen olisin kyllä kieltämättä ollut peitto korvissa lämpimässä kuin ajanut tuossa säässä ihmisiä ei minnekään.
Myräkkä alkoi jotain klo 16.00 23.11. pääkaupungissa, aurauskalustosta ei tietoakaan ennen puoltayötä. tai pääteitä aurattiin mannerheimintie jahämeenlinnanväylä: etelä-haaga, pohjois-haaga, kannelmäki, hakuninmaa ainakin heitteillä.
Sunnuntaityölisistä ehkä säästettiin, annettiin sateen ensin loppua. Myös HKR eli helsingin rakennusvirasto tulosvastuullinen yksikkö nykyisin, töiden teettäminen harkitaan viimeiseen asti, kallista puuhaa. Toisaalta taas laki vaatii teiden aurausta ainakin bussilinjoilta. Toista oli 90-luvun alkuvuosina, kalustoa lähti liikkeelle heti armeijan verran, eikä työtä lopetettu ennenkuin viimeinenkin lähiö oli tip top.
Mutta kun nykyään ei voi ketään vaatia tekemään mitään kunnolla tai jos olet sitä mieltä, että paljonkin olisi tehtävissä paremmin, haukutaan sinut pullamössöksi, jolle kaikki on aina valmiiksi tehty. Todelliset "jermut" istuu siis sormi perseessä ja toteaa, ettei mitään voi tehdä, sillä lumi sataa taivaasta.
Kahlataan siis lumessa ja odotellaan kevättä, kun ei voi muutakaan. Nelivedolla onneksi pääsee liikenteessä täysin vaivatta ja jos jotain jäätyy, en kyllä jää toimettomaksi vaan sulatan jään vaikka kusemalla, ennenmin kuin jään toljottamaan toimettomana ja oman pihankin saan itse aurata kunnolla.
Älkää hyvät ihmiset "vittuilko" suoraan vantovieraille ihmisille, itsesuojelu vaisto on kansalaisilta kadonnut.
Kannustakaa omalla toiminnallanne kanssakulkioita ja tekeviä ihmisiä, ilman minä paras ja mahtavin ilmaisuja.
Minä paras esimerkki, kahden kuljettajan keskustelusta:
Hölö Timppa: "Pierettää, taitaa tulla vatsa kipeeksi."
Rauski: "Mitä tuo nyt on, minulla on ollut paskat housussa koko aamupäivän."
pellollakin paljon ihmisiä töissä ei ole enää, kelit, olosuhteet sun muut muuttuu kato ajan myötä. Koneet tulevat paremmiksi jolloin yhdellä tehdään monen työ, mutta samalla kadut tulevat ahtaammiksi sillä liikennemäärät ovat kasvaneet.
Maailma muuttuu, kokoajan säästetään ja supistetaan kaikesta, jotta omistajat olisivat tyytyväisiä, raha vaikka ei paljon panostetakaan, muistatko vielä 70luvun silloin "monta" pankkia, posti ja kauppa löytyivät jokaisesta 100asukkaan pikkukylästäkin, eikä jonoista ollut tietoakaan, ihmiset tienasivat töissä, eikä yrityksellä ollut muuta väliä, kunhan ei tee tappiota jolloin ihmiset pärjäävät palkallaan ja yritys pysyy pystyssä, kuinkas on nyt nyt keinotellaan rahaa sieltä mistä sitä vaan saadaan välittämättä siitä kuinka ihmiset ja yhteiskunta voivat. Mutta totta on kyllä tuo pullamössö sukupolvi, ennen jos joku liukastui niin katseltiin ympärilleen häpeillen ettei kai kukaan huomannut, nyt taas itketään ja huudetaan vaikka ei sattunutkaan ja uhataan oikeudella kaikkia tahoja jotka ovat vastuussa. Pitäisi aurata/hiekoittaa ennen ja taas putsata ja kastella samantien kun ollaan ohi kuljettu, samalla itse eletään kuin siat karsinoissaan heitellen roskia, pullloja, muovikasseja, sun muita roskia ympäriinsä. Ollaan vielä niin vihreää ja kovalla metelillä.
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsinki haluaa aikaistaa katujen aamusiivousta/1135238802682
Turhaan tässä tuli kiukuteltua HKR:lle, hyvinhän ne ovat tonttinsa hoitaneet kokonaisuuta ajatellen. 27.1. to kaikki kadut ja bussipysäkit joko hiekoitettu tai suolattu, bussikatokset joihin ei koneella ylety, kolattu käsipelillä.
Se vaan tahtoo olla, jotta ensimmäiset lumisateet yllättävät kaikki, pitää taas opetella ajamaan talviolosuhteissa.
Pieniä nämä murheet ovat, yksi lumimyräkkä. Intiassa 100 kuollutta, 300 loukkaantunutta terroristi hyökkäyksessä. thaimaa aivan sekaisin. Pietarissa 50.000-70.000 katulasta yöpyy viemäreissä tai kellareissa huonolla ruualla, ilman lääkkeitä, huonoilla vaatteilla, eivät käy koulua, harva viettää 50-vuotis päiviään. Kongossa pari miljoonaa ihmistä elää teltoissa väkivaltaa paossa.
ajatella ja muistaa, niin huomaisivat kuinka vähäisistä asioista valitetaan. Lainaus edelliseltä:
>Pieniä nämä murheet ovat, yksi lumimyräkkä. Intiassa 100 kuollutta, 300 loukkaantunutta terroristi hyökkäyksessä. thaimaa aivan sekaisin. Pietarissa 50.000-70.000 katulasta yöpyy viemäreissä tai kellareissa huonolla ruualla, ilman lääkkeitä, huonoilla vaatteilla, eivät käy koulua, harva viettää 50-vuotis päiviään. Kongossa pari miljoonaa ihmistä elää teltoissa väkivaltaa paossa.<
Meillä on asiat ihan hyvin, aivan liiankin hyvin.