Tajuttomaksi potkitulle 5000 euron

5489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minkä helvetin takia tuollaista sakkia ei karkoteta Suomesta?

Varkauksia, törkeitä pahoinpitelyjä, raiskaus... ihan selviä elämäntaparikollisia; kuka tahansa poliisi tai rikostuomari osaa kertoa että todennäköisyys tuollaisten kavereiden rehabilitaatioon on äärimmäisen pieni. Samoja touhuja jatkavat heti vankilasta päästyään, varsinkin jos ovat jotain joujou-gängstä-kulttuurin edustajia joille vankilassa olo on enemmänkin kunnia kuin rangaistus.

Toinen asia minkä todennäköisyys on myös (tilastoihin perustuen) äärimmäisen pieni, on se, että nuo tyypit tulisivat koskaan maksamaan noita vahingonkorvauksia taikka oikeudenkäyntikuluja. Valtion kassasta joutuu uhri niitä korvauksiaan hakemaan, ja sieltä ei ihan helpolla mitään tipu, eikä todellakaan täysimääräisenä.

Olisi kaikkien etu - ja ETENKIN muiden "ulkomaalaissyntyisten" etu - että tällaiset tapaukset kierrätettäisiin ensin ulosottoviraston ja vankilan kautta, ja sen jälkeen karkotettaisiin Suomesta ikuisiksi ajoiksi.

Äänestä
  • Rauhoitu ja nuuhli pallejasi

    Äänestä

Miksi vitussa ei käy koskaan niin että uhriksi joutuisi hyysäri-kukkahattutäti?
Siinä sitten makselisi omat oikeiudenkäyntikustannukset ja olisi saamatta korvauksia. Noilta yhteiskunnan eläteiltä ei meinaan saa latin latia oli tuomio mikä tahansa.

Äänestä
  • Sekin!

    Äänestä

Kirjattiinko teko asianmukaisesti rasistiseksi rikokseksi?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


korvaukset kirjoitti:

http://img145.imageshack.us/my.php?image=305294622528901291e4ozf1.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu