Alkuraskaus sujunut täysin ongelmitta kunnes kaksi päivää sitten täysin oireetta alkoi verinen runsas vuoto. Suoraan sairaalaan missä ultrattiin ja sikiöllä kaikki hyvin, liikui, sydän löi, mutta lääkäri huomasi istukan ala-osassa repeämän mikä vuotaa. Antoi verenhyydyttäviä lääkkeitä kahdeksi päiväksi ja määräsi vuodelepoon, mitään ei saa nostella,rehkiä ym.. Käski palata jos kivut kovenevat, verentulo lisääntyy. Mitään ei osannut/halunnut kertoa mistä kyse, onko keskenmeno kuinka todennäköinen nyt..? Käski vain levätä ja sanoi luonnon korjaavan asian jos pystyy...Raskausviikkoja nyt 13. Netistä löysin tietoa etisistukasta ja vasa praeviasta, oireet täsmäisivät, onko kokemusta kellään? TÄMÄ TIETÄMÄTTÖMYYS ON PAHINTA! Osaisi alkaa jo henkisesti varautuun, eikä elättelisi turhia toiveita..
Istukka revennyt, varma keskenmeno?
Nimetön
41460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siskolla 100% kohdunsuuistukka, ja silti hyvin meni. Tyttö suunnitellulla sektiolla rv 36.
Kaikki on aina säkästä kiinni. Takuita ei ole, eikä anneta.
Vuotoa ei kannata pelästyä, itsekkin vuosin viikolla 12 neljän päivän ajan ihan kirkasta verta, ja runsaasti. Silti poika syntyi terveenä, (tosin jo rv 31+4.)
Niin kauan kun on elämää, on toivoa.
Olin rv.15 kun tuli yht äkkiä kauhee vuoto mutta ei mitään kipuja. Menin terveyskeskukseen jossa ilmoitettiin että uhkaava keskenmeno tai keskenmeno. Laittovat seuraavaksi päiväksi lähetteen sairaalaan.
Oli kauhee tunne olla kotona yö.
Sairaalassa ultrattiin ja sanoivat että kaikki hyvin, istukan reunassa repeämä. Jos vuoto olisi jatkunut niin olisi pitänyt mennä uudelleen.
Tekis mieli mennä terveyskeskukseen tytön kanssa ja sanoa että tässä tämä keskenmeno nyt on.
Kyllä säikäytti sillon.
Loppu raskaus meni ihan normaalisti.
Jaksamisia ja toivottavasti kaikki menee hyvin.
Ennen kuin on pakko, itsellä oli osittain revennyt istukka, tosin hieman myöhäsimmillä viikoilla kuin sinulla, täysiaikainen poika syntyi terveenä.
Tärkeää on tosiaan nyt levätä, itse olin sairaalassa seurannassa viikon verran ja sen jälkeenpääsin kotiin lepäämään, mutta ehdot olivat että max 15 min liikkeellä päivän aikana. 2 viikkoa sitä ja sitten sainkin jä elää taas normaalisti, tosin tietenkin ilman mitään voimanponnistuksia. Sairaslomalla olin tietenkin siis siitä lähtien. Jos oikein muistan niin viikot olivat 28.
odotus-palstalle ja sieltä sait myös neuvona mennä lepäämään eikä tänne kirjoitella kun kerta lepo määrätty.