Ei hätää, rahat saa takaisin jos aihetta on. Näin lupasi Lauri Mustonen Helsingin Sanomien haastattelussa:
---
Onko ParkPatrolin kassassa riittävästi rahaa, jos maksuja pitää palauttaa?
"Totta kai on. Tässä vaiheessa täytyy kuitenkin muistaa, että oikeudenkäynnin osapuolena on ParkCom eikä ParkPatrol. Voi olla, että viemme vielä oman jutun oikeuteen", Mustonen sanoo.
---
(Helsingin Sanomat, ks http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Yksityinen ParkPatrol antaa yhä autoilijoille valvontamaksuja/1135241370008 )
---
Onko ParkPatrolin kassassa riittävästi rahaa, jos maksuja pitää palauttaa?
"Totta kai on. Tässä vaiheessa täytyy kuitenkin muistaa, että oikeudenkäynnin osapuolena on ParkCom eikä ParkPatrol. Voi olla, että viemme vielä oman jutun oikeuteen", Mustonen sanoo.
---
(Helsingin Sanomat, ks http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Yksityinen ParkPatrol antaa yhä autoilijoille valvontamaksuja/1135241370008 )
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Tulemme myös ottamaan vastaan uusia kohteita, kuten oli suunniteltu ennen hovioikeuden päätöstä", ParkPatrolin hallituksen puheenjohtaja Lauri Mustonen kertoo."
Tämä on varmaan vitsi? Kuka haluaa sekaantua laittomaksi todettuun toimintaan! Jos PuistoPartion kassa on tyhjä konkurssitilanteessa, niin laittomia sakkoja saatetaan periä toimeksiantajalta, joka ei tämän julkisuuden jälkeen varmasti ole tietämätön siitä, mihin se on ryhtymässä!
homma on laitonta? Kyllä ollaan vielä siinä tilanteessa että homma on laillista. Ei käräjä eikä hovioikeuden päätös ole vielä lainvoimainen. Oletteko tyhmiä vai idiootteja. Onneksi Suomessa ei voi tuomita ennenkuin saa päätös lainvoiman ja nyt ei tämä juttu ole siinä pisteessä vielä.
Te jotka olette lainkuuliaisia ja ette edes pysäköi väärin olette lynkkaamassa yhtiön ilman laen antamaa suojaa? Hävetkää ja miettikää.
En häpeä.
Sakkofirmoja ei muuten tarvita yhtään mihinkään.
Parkcom maksaa kaiketi erittäin hyvää korkoa maksuille. Tällä hetkellä yhtä korkeaa korkoa sijoitukselle on vaikea löytää.
kertaa annettu ymmärtää miten vähän 40 eurolle tulee viivästyskorkoa ja ei sitä sen enempää tule myöskään palautukselle. Kaikesta näkee ettei täällä neropatit ole asialla.
Yhdelle maksulle summa on pieni, mutta kaikille maksuunpannuille "sakoille" summa on varmasti suuri. Kyse on koko ParkComin ja ParkPatrolin tähän saakka samasta tulovirrasta. Mieti sitä! Kun firma ei varmasti itse pysty maksamaan kaikkea, maksuja aletaan periä toimeksiantajilta ja firmojen omistajilta/vastuuhenkilöiltä. Kun kyse on lopulta laittomasta toiminnasta, firman osakeyhtiömuoto ei suojaa myöskään heitä. Kyse on korvausvelvollisuudesta.
Päivässä kolme "sakkoa" parin vuoden ajan... leikitään, että vaikkapa 1500 sakkoa yhteensä eli 60000 euroa (kyse siis sijoitustoiminnasta käyttäen hyväksi Parkcomin erinomaista korkoa) ja viivästyskorkohan on 11,5 %. Näin ollen ensimmäiset korkotuotot ovat 6900 euroa ja tämän jälkeen kertyy vielä korkoa koron päälle + vahingonkorvaukset petoksesta jne. Näin laman keskellä aivan loistava rahasampo.