Hellareilla ja hinduguruilla

http://www.bible.ca/tongues-kundalini-shakers-charismastics.htm

Tällä sivulla helluntaisaarnaajien toimintaa verrataan hindulaisten gurujen toimintaan ja huomataan, että kaikki on yksi yhteen samanlaista. Tärinät, kaatamiset, kielilläpuhumiset, naurut, parantamiset jne. jne. jne. HUOMATKAA! Asian selittämiseksi EI KÄY se väite, että "Saatana pukeutuu valkeuden enkeliksi ja matkii Pyhän Hengen tekoja"! Nyt onkin nimittäin niin päin, että hinduilla nämä ilmiöt ovat esiintyneet ENNEN KUIN helluntailaisilla, joten ainoaksi selitykseksi jää, että joko Jumala pukeutuukin pimeyden enkeliksi tai sitten... HINDULAISUUS JA HELLUNTAILAISUUS TOIMIVAT SAMAN HENKIVALLAN AJAMINA!
5178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tapa ilmaista itseään. Kieletkin on tunnistettu, ne ovat Siansaksaa ja Lampaan latinaa, se siitä!

Äänestä

tai vaikka vahvoja tunteita herättävissä tilaisuuksissa.Vaikkapa rock konserteissa,karismaattisten politiikkojen puhuja tilaisuuksissa.Kysymys on ihmisen psyykkeestä lähtöisin olevasta tilasta,tunneryöpyt ovat niin vahvoja, että ne vaikuttavat fysiikkaankin.

Äänestä

Jumalan antama kielilläpuhumisen lahja on Raamatun mukaan 2000 vuotta vanha. Ei siksi voi väittää, että nämä ilmiöt ovat esiintyneet ensin hinduilla.

Tässä yksi kokemus kielilläpuhumisesta. Olen tämän useasti ennenkin täällä kertonut.

Rukoiltiin kavereiden kanssa. Yksi kaverini (käytetään hänestä etunimestä ja sukunimestä muodostettua lyhennettä HaHie) oli lähdössä matkalle Venäjälle; jotain lyhytaikaista lähetystyön tapaista. Toinen kaveri (HMa) alkoi rukoilla kielellä, joka kuulosti slaavilaiselta kieleltä. HaHie oli opiskellut yliopistossa venäjää, ja sanoi rukoushetken jälkeen ymmärtäneensä kaiken tästä kielilläpuhumisesta. HMa ei ainakaan omien sanojensa mukaan osannut venäjää.

No, tässähän ei nyt vielä mitään kovin ihmeellistä ole; voisihan joku opetella ulkoa jotain vierasta kieltä. Mutta; HMa:n rukoillessa kielillä venäjäksi HaHie esitti mielessänsä Jumalalle kysymyksen, johon HMa vastasi heti venäjäksi. HaHie esitti mielessänsä toisen kysymyksen, johon HMa myös kuulemma vastasi heti. HaHie kysyi vielä mielessään kolmannenkin kysymyksen, johon HMa vastasi välittömästi venäjäksi.

Tarkemmin HaHie ei kertonut, mitä hän oli kysynyt ja mitä vastaukset olivat, enkä ajatellut tarpeelliseksi kysyä asiaa. Mutta liittyivät kuulemma jotenkin siihen Venäjän matkaan, jonka HaHie oli hetken päästä tekemässä. Sai tämän tapahtuman kautta käytännön ohjeita matkaa varten.

Äänestä
  • Yksi ja sama kokemus, jota esittelet usein, ja jonka varassa lepää sinun uskosi kielilläpuhumiseen. Mistä sinä tiedät, että siinä vaikutti Jumala, kun esim. Kurt Koch on kirjoissaan esitellyt useita tapauksia, joissa helluntailainen kielilläpuhuminen on paljastunut Jeesuksen pilkkaamiseksi? Mistä edes tiedät, että kaverisi "esitti mielessään" mitään kysymyksiä? Ehkä hän vain huijasi vahvistaakseen muiden uskoa.

    Äänestä

  • kokemus. kirjoitti:

    Yksi ja sama kokemus, jota esittelet usein, ja jonka varassa lepää sinun uskosi kielilläpuhumiseen. Mistä sinä tiedät, että siinä vaikutti Jumala, kun esim. Kurt Koch on kirjoissaan esitellyt useita tapauksia, joissa helluntailainen kielilläpuhuminen on paljastunut Jeesuksen pilkkaamiseksi? Mistä edes tiedät, että kaverisi "esitti mielessään" mitään kysymyksiä? Ehkä hän vain huijasi vahvistaakseen muiden uskoa.

    Uskoni kielilläpuhumiseen ei lepää tämän kokemuksen varassa. Uskoni tähän asiaan lepää Jumalan sanassa.

    Mutta silti; kokemuksistaankin on hyvä kertoa. Eiväthän ylösnousemuksen todistajatkaan kertoneet jostain kehitellystä opista. He kertoivat siitä, mitä olivat itse nähneet ja kuulleet.

    Tämä mainitsemani tapaus vei eteenpäin Jumalan kirkkauden evankeliumia Venäjällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei eroa. kirjoitti:

http://www.bible.ca/tongues-kundalini-shakers-charismastics.htm

Tällä sivulla helluntaisaarnaajien toimintaa verrataan hindulaisten gurujen toimintaan ja huomataan, että kaikki on yksi yhteen samanlaista. Tärinät, kaatamiset, kielilläpuhumiset, naurut, parantamiset jne. jne. jne. HUOMATKAA! Asian selittämiseksi EI KÄY se väite, että "Saatana pukeutuu valkeuden enkeliksi ja matkii Pyhän Hengen tekoja"! Nyt onkin nimittäin niin päin, että hinduilla nämä ilmiöt ovat esiintyneet ENNEN KUIN helluntailaisilla, joten ainoaksi selitykseksi jää, että joko Jumala pukeutuukin pimeyden enkeliksi tai sitten... HINDULAISUUS JA HELLUNTAILAISUUS TOIMIVAT SAMAN HENKIVALLAN AJAMINA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu