Hei Sinä joka

todella

haluat kehittyä lajissa jääkiekko.

* "sydän"
- intohimo lajia kohtaan

* ASENNE !!!

- treenaaminen/harjoittelu alkaa jo "vapaa-ajalla"
- mitä ja milloin syöt
- LEPO/NUKKUMINEN
- riittävä VEDEN juominen
- venyttely/hölkkis/juoksu/fillari/rullis

- "lajin" oheisharjoitteleminen
- mailankäsittely tekniikka
- kimmoisuus
- lihaskunto

* ASENNE !!!

- N Ö Y R Y Y S
henkilö joka PURKAA TURHAUTUMISTAAN TOISIA
KOHTAAN ei tule viemään lajin kehitystä eteenpäin
- yleensäkin oma myönteinen käyttäytyminen muita kohtaan on ainoa tepa kehittyä!

4

1210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jota veikkaan

      edellisen viestin kirjoittajaksi..
      Todellisia asenne-urheilijoita ei taida naisten jääkiekon puolella hirveen monta olla. Sen sijaan niitä kyllä riittää, joiden onnistumisen esteenä on aina joku muu kuin itse.

      • Kalastajatyttö

        Tänäänkin olen treenannut omatoimisesti, peliaikaa tuskin tulee.


    • nöyrästi

      No joo tuttuja juttuja, ja pätee joka lajiin.MUTTA mutta, lajissa naisten jääkiekko on niin luvattoman huonoja valmentajia, luvattoman usein, että menee timmattiset tekemiset ihan hukille.Onneksi oli vertailupohjaa muistakin lajeista ja valitsin parhaan tiimin parhaalla valmentajalla, enkä ole katunut.

      • Shaennass

        Hirvittävän moni naiskiekkoilija lopettaa jo teini-iässä/junnuna valmennuksen tason takia. Suomessa ei naisvalmennukseen paljoa panosteta. Pelaajilta voisi löytyä motivaatiota ja halua pelata, mutta loppupelissä valmentaja tappaa innon. Itselläni oli sama tilanne n. 3 vuotta sitten. Riesanani oli polvivamma ja huonot valmentajat riidat joukkueen sisällä. Isäni potki eteenpäin, kun on valmentajana sm b-junnuissa. Veti kovaa oheistreeniä ja jäällä. Kehitti eteenpäin ja nyt pelataan naisissa. Kiitos siitä isälle, että potki eteenpäin.
        Itse valmennan nykyään myös pienempiä tyttöjä ja yritän koko ajan oppia muiden virheistä ja omista. Yritän valmentaa laadukkaasti ja pitää peli-ilon kohdillaan.

        Toivoisin, että liitoltakin puututtaisiin valmennuksen tasoon ja saataisiin kehitettyä valmennusta. Niin saataisiin myös naiskiekko elämään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe