viinarannasta.ee

heikki

millasia kokemuksia teillä on kys. viinakaupasta? ootteko tilanneet satamaan juomia? onko pitänyt hinnat ja tilatut juomat paikkaansa mitä ootte tilanneet? tuovatko ne mihin kohtaan satamaa juomat?

kiitos näin etukäteen vastauksista.

9

16121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksia on

      Eikä negatiivisia kokemuksia ole toistaiseksi muita, kuin että toimitus viivästyi hotelliini vajaat kymmenen minuuttia sovitusta ajasta. Kuski sanoi sen johtuneen siitä, että hän ajoi ensin väärään hotelliin.
      Tilaukset ja hinnat ovat pitäneet täsmälleen ja joskus on tullut pikku lahjapullokin.
      Ihan satamaan en ole koskaan tilannut, mutta sovi tarkka paikka, niin varmasti tulee perille. Suosittelen!

    • Mikäpä hänessä

      Täysin asiallinen meininki. Toimitilat eivät olleet mitenkään loisteliaat, mutta sehän merkitsee vain vähäisempiä kustannuksia ja vähäisempää tarvetta maksattaa niitä asiakkailla.

      Valikoimat voisivat olla vähän laajemmatkin, mutta ei tässä tarvitse muutamaan aikaan kuivin suin olla nytkään tehdyllä ostoksilla :•)

      En tilannut toimitusta minnekään, koska oltiin liikkeellä autolla.

      Maksu kassalla onnistui VISA-kortilla koodipäätettä näpyttelemällä niin kuin missä länsimaisessa nykyaikaisessa kaupassa tahansa.

      Yksi kuriositeetti: Tallinnan tulli teki tarkastuksen autoomme Tallinnasta Suomeen LÄHDETTÄESSÄ, satamalaiturilla ennen laivaan ajoa! Tavaratilan sisältö tsekattiin taskulampun kanssa, kassit avattiin. Ei huomautettavaa.

      Autokunnassamme oli 3 miestä. Olutlaatikoita ehkä tusinan verran, viiniä ja väkeviä parikymmentä litraa kumpiakin. Osa kertyi muualta kuin Super Alkosta (= viinarannasta.ee), mutta pääosa sieltä joka tapauksessa.

      Lähettyvillä on muuten uudempi tulokas, joka käyttää sekoittavaa toiminimeä S-Alko. Super Alko on tästä tulokkaasta käärmeissään.

      • varmaan

        Alko Ekspert, Uus-Sadama 25A
        ja aina matkannne varrella:
        Alkomeeter, Pärnu mnt 238, Tallinna, Harjumaa
        Alkoholimyymälä eli suomalaisittain viinakauppa. Alkoholi, siiderit, lonkerot, oluet, valkoviinit, punaviinit, liköörit, konjakit, vodkat, viskit, ginit, rommit, kuohuviinit, tupakat ym


    • useasti testattu

      viinarannasta.ee / Superalkoa voin kokemuksesta suositella. Heillä hinnat pitää paikkansa, niin netissä, hyllyssä kuin kuitissa. Lisäksi, se on varmasti yksi Talinnan halvimmista viinakaupoista.

      HUOM! Kannattaa varmistaa, että asioi oikeassa kaupassa. Yhden kerran menimme kovassa kiireessä vahingossa Marskin kulmaan, joka koittaa varastaa Superalkon identiteetin S-alko -tunnuksella. Se on niin hyvin hämätty, että tarvitsee olla erityisen tarkka että menee oikeaan kauppaan (Superalko on samalla kadulla, S-alkon takana). S-alkosta (Marskin kulmasta) ei kannata ostaa mitään, heidän netti-, hylly- ja kuittihinnat ei täsmää. Lisäksi minulta he veloittivat yhden juomalaukun kahteen kertaan, tappiota tuli liki 50 euroa. Yritin oikaista veloitusta sähköpostilla, mutta ongelma oli se, että kassa puhuu venäjää pelkästään, muut venäjää/englantia. Asia jäi heidän puolelta oikaisematta.

      Helmikuussa taas mennään, mutta katsotaan tarkkaan, että Superalkoon! Cheers!

    • chevy van

      Olis tallinnaan tarkoitus lähteä pakulla, eli onko näin että saan tuoda kuinka paljon juomaa vaan tykkään. Esimerkiksi häihin ja omaan käyttöön. Vai katsooko ne pahana jos takaboksissa on 400 pulloa kirkasta ja parikymmentä laatikkoa olutta noin esimerkkinä?

      • ei häitä tiedossa

        saat tuoda niin paljon kuin autoon mahtuu.

        eniten ihmetyttää selitykset häät ja isot juhlat. jos normi häissä on 100 henkilöä, niin se tekee neljä pulloa per naama (2-4litraa). monissa häissä on lapsia ja mummoja mukana, jotka eivät yhtään juo. sama juttu olut/siideri/lonkero tuonnissa, tuodaan kuution kokoinen läjä = 1000 litraa, kun mukamas on häät. 100 vierasta, tekee 10 litraa per henkilö. ei kuulosta uskottavalta, mutta selitys on silti, meillä on häät. sanois rehellisesti, että on alkoholisti tai jättäis selitykset kokonaan pois, kun kerran asia ei kenellekään kuulu.


    • Headpood

      Käyn puolenvuoden välein kyseisessä liikkeessä ja ei ole toistaiseksi näiden vuosien aikana mitään negatiivista esiintynyt. Henkilökunta on avuliasta vaikka heillä tuntuu olevan usein hirmuinen kiire, asiakkaita on kaiken aikaa ja paljon.
      Kysyttäessä he neuvovat ja jopa joskus jos ennättävät, auttavat lastaamisessa autoonkin.
      On ilahduttavaa asioida viinakaupassa josta saa jopa todellista palvelua.
      Suosittelen mitä lämpöisimmin!

    • täh

      Mites ikä? eli saako alle 20v muita kuin alle 20%?

    • Hei. Olen yrittäny ottaa yht. Viinarannasta.ee eivät vaivaudu vastaamaan
      Kyselin mistä juomat voi itse hakea ? Mistä näkee hinnat? Pitääkö maksaa etukäteen ?
      Eli ei vastauksia,voisko joku neuvoa,kiitti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      64
      5690
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      107
      3575
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      57
      3448
    4. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      44
      2838
    5. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      5
      2693
    6. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      93
      2672
    7. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      74
      2530
    8. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      13
      2440
    9. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      86
      1967
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      341
      1907
    Aihe